Niedziela, 25 września 2022 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-07-27, 06:00 Magdalena Ogórek

Paulina Matysiak

Paulina Matysiak/fot. Facebook
Paulina Matysiak/fot. Facebook
Rozmowa dnia - Paulina Matysiak
Gościem „Rozmowy Dnia” w Polskim Radiu PiK była Paulina Matysiak, posłanka Partii Razem. Dyskusja dotyczyła propozycji programowych Lewicy.

Magdalena Ogórek: Czy pani też zrobiła zapasy cukru? Czy nie dała się pani omamić tej panice?

Paulina Matysiak: Nie dałam się omamić tej panice. Herbaty nie słodzę, choć cukru używa się też do różnego rodzaju wypieków, więc nie jest tak, że w domu zupełnie go nie posiadam.

Rozpocznijmy od waszych propozycji programowych, a to dlatego, że w tej chwili wśród tej bardzo zintensyfikowanej, rozmowy, dialogu, chciałabym powiedzieć, ale to nie do końca jest dialog między partiami, jeśli np. pod siedzibami, czy miejscami spotkań PiS, ktoś stoi i wrzeszczy, pojawiają się wulgaryzmy, to nie do końca jest to dialog polityczny. Chciałabym od tego odejść i zapytać o wasze propozycje programowe, bo gdzieś tam Lewica się z tymi postulatami zgubiła. Prekampanię mamy w toku, zgodzi się pani ze mną, że zaczęły się partie polityczne zbroić do tego wyścigu parlamentarnego.

Być może tak, chociaż wydaje mi się, że okres wakacyjny to taki czas wzmożenia, łatwiejszego wyjścia do mieszkańców, spotkania się. My jako Lewica jesteśmy w trasie „Bezpieczna rodzina”. Jako Partia Razem jeździmy po kraju i spotykamy się w czasie „Lata z Razem” i faktycznie rozmawiamy z obywatelami w różnych miejscowościach, przede wszystkim w tych mniejszych, w tej tzw. „Polsce powiatowej”, która mi szczególnie jest bliska, bo z takiego właśnie średniej wielkości miasta pochodzę.

Co jest wg was, wg waszej diagnozy w tej chwili bolącym problemem? Wiemy, że inflacja. Denerwujemy co może się wydarzyć w obszarze energetycznym, ale co jeszcze w rozmowach zgłaszają Polacy?

Przede wszystkim rosnące ceny towarów i usług to jest to, co spędza Polakom sen z powiek. Na pewno raty kredytów, które mocno poszły w górę i to jest temat z którym różne osoby do nas się zwracają. My też jako Lewica przygotowaliśmy projekt i rozwiązanie sytuacji. To jest kwestia związana z podnoszeniem stóp procentowych i my wyszliśmy z propozycją by wskaźnik WIBOR zamrozić na poziomie z grudnia 2019 roku, kiedy był na w miarę stabilnym poziomie. Mamy propozycję, by ulżyć wszystkim Polakom, którzy wzięli kredyt na mieszkanie pierwsze mieszkanie, w którym mieszkają ze swoją rodziną (...).

Zobacz także

2022-09-09, godz. 06:00 Paweł Szramka Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Paweł Szramka. Rozmawialiśmy między innymi o zapowiedzi zakupu śmigłowców dla polskiej armii i stanie polskiej obronności… » więcej 2022-09-08, godz. 03:34 Marek Wojtkowski Gościem „Rozmowy Dnia” w Polskim Radiu PiK był prezydent Włocławka Marek Wojtkowski. Temat to drastyczne podwyżki cen energii dla samorządów. Agnieszka… » więcej 2022-09-07, godz. 03:30 Jakub Wiech O sytuacji na rynku energetycznym i możliwych scenariuszach rozmawialiśmy z Jakubem Wiechem, analitykiem ds. energii z portalu Energetyka24.com. Agnieszka… » więcej 2022-09-06, godz. 06:00 Zbigniew Ziobro [wideo] Gościem „Rozmowy Dnia” był minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Rozmawialiśmy między innymi o polityce klimatycznej Unii Europejskiej i o propozycji… » więcej 2022-09-05, godz. 06:00 Krzysztof Gawkowski Gościem „Rozmowy Dnia” był szef klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski. Rozmawialiśmy o sprawie wystąpienia Polski do Niemiec o odszkodowania… » więcej 2022-09-02, godz. 06:45 Kosma Złotowski Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski. Tematem dyskusji był raport Arkadiusza Mularczyka i reakcje na polski zamiar wystąpienia o odszkodowania… » więcej 2022-09-01, godz. 06:45 Henryk Kowalczyk Gościem „Rozmowy Dnia” był wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Tematem rozmowy były problemy rolników, między innymi wysokie ceny energii… » więcej 2022-08-31, godz. 04:00 Zbigniew Kuźmiuk Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Zbigniew Kuźmiuk. Rozmowa dotyczyła wizyty polskiego premiera w Paryżu i przyszłości Unii Europejskiej. Magdalena… » więcej 2022-08-30, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, a rozmawialiśmy o projekcie konsolidacji bydgoskich szpitali uniwersyteckich. Michał… » więcej 2022-08-29, godz. 06:00 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem „Rozmowy dnia” był minister Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów wiejskich. Rozmawialiśmy o sytuacji… » więcej
12345