Niedziela, 25 września 2022 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-07-26, 06:00 Marcin Kupczyk/Redakcja

Roman Guździoł

Roman Guździoł/fot. Archiwum
Roman Guździoł/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Roman Guździoł
Gościem Rozmowy Dnia był Roman Guździoł, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. Jej temat to bezpieczeństwo nad wodą.

Marcin Kupczyk: Na czym polega praca ratowników?
Roman Guździoł: Przede wszystkim udzielamy pomocy – zabezpieczamy wszystko, co związane z życiem ludzkim na wodzie i przy wodach. Jesteśmy na kąpieliskach i wszędzie tam, gdzie są imprezy okolicznościowe na wodzie, czyli mistrzostwa motorowodne, kajakowe, wioślarskie, żeglarskie. Wszędzie gdziekolwiek nas się prosi – gdzie możemy pomóc. Pomagamy, zabezpieczamy, ratownicy prowadzą bezpłatne szkolenia różnego rodzaju – motorowodne, czyli na sternika motorowodnego, ale także zawodowe na patent stermotorzysty, który musi posiadać każdy ratownik i wszystkie służby – policja, straż miejska, straż pożarna, WOPR.

Każdego lata słyszymy to samo - brakuje ratowników.
– Zgadza się, zawsze brakuje, choć obecnie mnóstwo ich szkolimy. W tej chwili podjęliśmy program unijny są to nieodpłatne kursy ratownicze. Chcemy przeszkolić prawie 930 osób w województwie kujawsko-pomorskim po to, żeby zabezpieczyć służby. Bo nawet jak przeszkolimy tyle osób, to nie wszyscy poznając ciężki zawód i trudną pracę ratownika – chcą później pracować w ratownictwie wodnym.

Od 1 kwietnia w naszym kraju mamy już 200 utonięć, a nie jesteśmy jeszcze na półmetku wakacji?
– Niestety może być gorzej, a już jest o te 200 istnień już za dużo. Nie chcę przewidywać, ale może być tak, że po wakacjach ta liczba wzrośnie do 400 osób, jeśli społeczeństwo nie będzie rozumiało, że do wody trzeba mieć szacunek, bo ona może zabrać życie.

Dlaczego dochodzi do do tragedii?
– Przede wszystkim przeceniamy swoje możliwości. W tej chwili jest taka aura, że temperatura powietrza wynosi 30 stopni i więcej, nasze ciała są nagrzane. Leżymy sobie na kocu, zrobiło nam się ciepło, spociliśmy się i chcemy się ochłodzić, więc jak najszybciej wskakujemy do wody. To jest największy błąd wchodząc do chłodnej wody trzeba mieć zimną głowę, żeby zastanowić się nad tym, co nam może grozić. Jeżeli przy temperaturze ciała około 40 stopni wtargniemy do wody o temperaturze 23-24 stopnie, to nie wszystkie organizmy zareagują tak samo. Może być tak, że w pewnym momencie zaciśnie się serce i zdarzy to, co nie powinno. Wstrząs termiczny gwarantowany. Do wody trzeba wchodzić powoli i stopniowo schłodzić przede wszystkim twarz, okolice serca, szyję, delikatnie zanurzyć całe ciało (...). Poza tym woda nie lubi promili, wielu ludzi wchodząc do wody zapomina, że piwo to też alkohol (...).

Zobacz także

2022-09-09, godz. 06:00 Paweł Szramka Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Paweł Szramka. Rozmawialiśmy między innymi o zapowiedzi zakupu śmigłowców dla polskiej armii i stanie polskiej obronności… » więcej 2022-09-08, godz. 03:34 Marek Wojtkowski Gościem „Rozmowy Dnia” w Polskim Radiu PiK był prezydent Włocławka Marek Wojtkowski. Temat to drastyczne podwyżki cen energii dla samorządów. Agnieszka… » więcej 2022-09-07, godz. 03:30 Jakub Wiech O sytuacji na rynku energetycznym i możliwych scenariuszach rozmawialiśmy z Jakubem Wiechem, analitykiem ds. energii z portalu Energetyka24.com. Agnieszka… » więcej 2022-09-06, godz. 06:00 Zbigniew Ziobro [wideo] Gościem „Rozmowy Dnia” był minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Rozmawialiśmy między innymi o polityce klimatycznej Unii Europejskiej i o propozycji… » więcej 2022-09-05, godz. 06:00 Krzysztof Gawkowski Gościem „Rozmowy Dnia” był szef klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski. Rozmawialiśmy o sprawie wystąpienia Polski do Niemiec o odszkodowania… » więcej 2022-09-02, godz. 06:45 Kosma Złotowski Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski. Tematem dyskusji był raport Arkadiusza Mularczyka i reakcje na polski zamiar wystąpienia o odszkodowania… » więcej 2022-09-01, godz. 06:45 Henryk Kowalczyk Gościem „Rozmowy Dnia” był wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Tematem rozmowy były problemy rolników, między innymi wysokie ceny energii… » więcej 2022-08-31, godz. 04:00 Zbigniew Kuźmiuk Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Zbigniew Kuźmiuk. Rozmowa dotyczyła wizyty polskiego premiera w Paryżu i przyszłości Unii Europejskiej. Magdalena… » więcej 2022-08-30, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, a rozmawialiśmy o projekcie konsolidacji bydgoskich szpitali uniwersyteckich. Michał… » więcej 2022-08-29, godz. 06:00 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem „Rozmowy dnia” był minister Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów wiejskich. Rozmawialiśmy o sytuacji… » więcej
12345