Poniedziałek, 03 października 2022 r.   Imieniny: Teresy, Heliodora, Jana
Uwaga na silne wiatry! IMGW ogłosiło pierwszy stopień zagrożenia dla województwa kujawsko-pomorskiego.
Uwaga na silne wiatry! IMGW ogłosiło pierwszy stopień zagrożenia dla województwa kujawsko-pomorskiego.
Uwaga na silne wiatry! IMGW ogłosiło pierwszy stopień zagrożenia dla województwa kujawsko-pomorskiego.
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Forum Rolnika 2022
2022-07-08, 03:38 Redakcja

Tomasz Lenz

Tomasz Lenz
Tomasz Lenz
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Tomasz Lenz
Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Tomasz Lenz. Dyskutowaliśmy między innymi o ostatnich konwencjach Platformy Obywatelskiej.Michał Jędryka: Panie pośle, jest pan członkiem komisji spraw zagranicznych polskiego parlamentu i od tego właśnie chciałbym zacząć, bo w polityce międzynarodowej dzieje się dużo, począwszy od dymisji premiera Wielkiej Brytanii. Jak pan ocenia tę dymisję i jej wpływ na sytuację polityczną w naszym regionie, chociażby związaną z wojną na Ukrainie?

Tomasz Lenz: Wszystko zależy od tego. czy ta sytuacja z rezygnacją Borisa Johnsona, szefa Partii Konserwatywnej. doprowadzi do przyspieszonych wyborów w Wielkiej Brytanii, czy też posiadająca większość w parlamencie Partia Konserwatywna wyłoni nowego szefa partii, bo w przypadku Wielkiej Brytanii zawsze jest tak, że szef partii jest premierem. W związku z tym, Partia Konserwatywna może wyłoni nowego szefa partii i obejmie on funkcję premiera i ta polityka, którą obecnie prowadzi Wielka Brytania także w stosunku do sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej, do Ukrainy będzie kontynuowana. Sama rezygnacja premiera budzi pewnego rodzaju niepokój i powoduje, że nie wiemy, co się dalej będzie działo, natomiast tak naprawdę polityka Wielkiej Brytanii wobec sytuacji na Ukrainie, w mojej opinii, będzie kontynuowana. Czekamy natomiast na rozstrzygnięcia wewnątrz Wielkiej Brytanii, co do przyszłości czy będą przyspieszone wybory czy też Partia Konserwatywna wyłoni nowego szefa i nowego premiera.

I to, że chyba będzie kontynuowana, to dobra wiadomość do Ukrainy, bo chociażby prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wypowiadał się w ten sposób, że Boris Johnson to wielki przyjaciel Ukrainy...

Tak, to rzeczywiście osoba, która mocno akcentowała fakt przeciwstawienia się ekspansji Władimira Putina, nie tylko na terytorium Ukrainy, ale także pośrednio gospodarczo na teren Europy i Wielkiej Brytanii. Przypomnę, że Brytyjczycy podjęli bardzo twarde decyzje, dotyczące sprawdzenia majątków Rosjan na terenie Wielkiej Brytanii, a także samej stolicy, bo okazało się, że bardzo wiele nieruchomości na terenie Londynu jest wykupionych przez spółki niewiadomego pochodzenia, za którymi kryją się Rosjanie i Brytyjczycy podjęli bardzo twarde działania, aby pozbyć się nieproszonych gości, którzy też często w sposób nielegalny pieniędzmi, które pochodziły z przestępstw kupowali na terenie Londynu i Wielkiej Brytanii nieruchomości. Brytyjczycy twardo wyjaśniają wszystkie tego rodzaju niejasności, natomiast sam Boris Johnson zdecydowanie wspierał Ukrainę. Przypomnę, że sprzęt wojskowy dostarczany do Ukrainy z Wielkiej Brytanii to jest druga co do wielkości partia sprzętu wojskowego pierwsi Amerykanie, drudzy Brytyjczycy, a trzecie miejsce zajmuje Polska (...) więc to był nasz sojusznik, to była ta osoba, która widziała potrzeby wspierania Polski w kontekście sytuacji na Ukrainie, a także samej Ukrainy. Mam nadzieję, że tak, jak mówiłem wcześniej, ta polityka będzie kontynuowana bez względu na to, kto będzie nowym szefem Partii Konserwatywnej (...).

Prawo i Sprawiedliwość jeździ po Polsce, Platforma Obywatelska robi konwencje. Czy mamy taką kampanię wyborczą, która będzie trwała przez najbliższy rok, czy nawet więcej, do wyborów? Czy myśli pan, że ta sytuacja polityczna będzie coraz bardziej napięta?

Na pewno okres letni to taki czas, kiedy Polacy skupiają się na swoich rodzinach, starają się dla nich znaleźć czas, wypocząć, więc pewnie przez lipiec i sierpień te emocje polityczne nieco zelżeją i nie będą tak intensywne, ale to nie znaczy, że zatrzyma się machina kampanii wyborczej, która już ruszyła. Rzeczywiście będziemy mieli do czynienia widzę to też po atmosferze na sali plenarnej Sejmu z sytuacją bez precedensu, czyli taką kampanią wyborczą, jakiej Polska jeszcze nie widziała, która potrwa naprawdę wiele miesięcy i ona się już de facto rozpoczęła. Ta machina rywalizacji o głosy, przekonywania do swoich programów, przekonywania do swoich poglądów ona już ma miejsce. Widać to po aktywności Donalda Tuska, wczoraj odwiedził Pomorza Zachodnie, był w Kołobrzegu, spotykał się z mieszkańcami... Prezes Kaczyński też jest aktywny, jeździ po kraju. Posłowie Platformy i posłowie Prawa i Sprawiedliwości uczestniczą w rozmowach z mieszkańcami. Myślę, że szczególnie jesienią to nabierze tempa i pewnie zatrzyma się dopiero na dniu wyborów. W związku z tym spodziewam się też, że wszyscy będziemy cały czas w takim toku kampanijnym.

Zobacz także

2022-09-05, godz. 06:00 Krzysztof Gawkowski Gościem „Rozmowy Dnia” był szef klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski. Rozmawialiśmy o sprawie wystąpienia Polski do Niemiec o odszkodowania… » więcej 2022-09-02, godz. 06:45 Kosma Złotowski Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski. Tematem dyskusji był raport Arkadiusza Mularczyka i reakcje na polski zamiar wystąpienia o odszkodowania… » więcej 2022-09-01, godz. 06:45 Henryk Kowalczyk Gościem „Rozmowy Dnia” był wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Tematem rozmowy były problemy rolników, między innymi wysokie ceny energii… » więcej 2022-08-31, godz. 04:00 Zbigniew Kuźmiuk Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Zbigniew Kuźmiuk. Rozmowa dotyczyła wizyty polskiego premiera w Paryżu i przyszłości Unii Europejskiej. Magdalena… » więcej 2022-08-30, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, a rozmawialiśmy o projekcie konsolidacji bydgoskich szpitali uniwersyteckich. Michał… » więcej 2022-08-29, godz. 06:00 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem „Rozmowy dnia” był minister Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów wiejskich. Rozmawialiśmy o sytuacji… » więcej 2022-08-26, godz. 06:45 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy dnia był poseł Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy o projekcie nowej partii, której założenie zapowiedział. Michał Jędryka: Wczoraj… » więcej 2022-08-25, godz. 06:45 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy dnia był poseł Mariusz Kałużny (Solidarna Polska). Z Michałem Jędryką Kałużny rozmawiał między innymi o tym, czy możliwe jest wyjście… » więcej 2022-08-24, godz. 06:00 Dariusz Wroński Gościem Rozmowy dnia był generał brygady pilot Dariusz Wroński, a jej tematem pół roku wojny na Ukrainie, podsumowanie strat wojennych i strategii. Magdalena… » więcej 2022-08-23, godz. 06:05 Dariusz Kurzawa Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Dariusz Kurzawa (PSL). Rozmowa o działaniach opozycji oraz o sytuacji na rynku żywnościowym. Michał Jędryka: Jarosław… » więcej
12345