Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Napoleona, Stelii
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-07-05, 06:45 Michał Jędryka

Marcin Lewandowski

Marcin Lewandowski/fot. Facebook
Marcin Lewandowski/fot. Facebook
Rozmowa Dnia - Marcin Lewandowski
Gościem programu „Rozmowa Dnia” był bydgoski radny Marcin Lewandowski, przewodniczący komisji doraźnej Rady Miasta w sprawie transportu publicznego w Bydgoszczy. Temat rozmowy to oczywiście strajk MZK i perspektywy przełamania impasu.

Michał Jędryka: Już drugi tydzień trwa strajk MZK w Bydgoszczy, bydgoszczanie jakoś sobie z tym radzą, jakoś się dostosowali, ale jest lato, są urlopy, jest łatwiej, w związku z taką pogodą, dojechać rowerem, hulajnogę, czy nawet dojść pieszo. Jakaś komunikacja zastępcza funkcjonuje. Dzisiaj macie spotkanie komisji doraźnej. Jakie tematy będą poruszane?

Marcin Lewandowski: Faktycznie, mieszkańcy jakoś muszą sobie radzić z aktualnym problemem. Musimy jednak pamiętać o tych, którzy, niestety, nie nie mają alternatyw, a są to zwłaszcza osoby starsze. Są również sygnały ze strony Centrum Onkologii, że jest potrzeba usprawnienia dojazdu dla pacjentów, zatem problem jest bardzo aktualny i nie jest tak, że mieszkańcy się do tej sytuacji przyzwyczaili. Dzisiaj faktycznie ma się odbyć kolejne posiedzenie komisji doraźnej, której celem jest realizacja zadań powierzonych nam przez radę miasta. Jest to analiza informacji na temat sytuacji spółki, sposobu zarządzania nią, kontroli, również warunków zatrudnienia pracowników, a także monitorowanie aktualnego stanu komunikacji, czy w tym przypadku, komunikacji zastępczej organizowanej przez miasto.

Mówi pan „monitorowanie sytuacji, a jeśli chodzi o postulaty MZK, to również analizujecie je pewnie pod kątem porównania z innymi miastami, czy porównania z innymi grupami pracowników. Jak do tego chcecie podejść?

Otrzymaliśmy informację na ten temat od pana prezydenta. Jest to wyciąg z Unii Metropolii Polski, w którym zawarte są porównawcze dane między innymi z Krakowa, z Poznania, z Łodzi, z Gdańsk,(...),Lublina. Mamy pewien ogląd chociażby w kwestii właśnie zarobków brutto. Możemy sobie to porównywać.

I jak wygląda na tym tle Bydgoszcz?

Ten poziom zarobków brutto motorniczych i kierowców można porównać do sytuacji pracowników z Rzeszowa. Jesteśmy wyżej niż Lublin, a zdecydowanie niżej niż Poznań, Gdańsk, Łódź...

Ale to środek stawki, czy koniec stawki?

Nie mam oglądu całości danych z wszystkich miast, dlatego nie odpowiem na to pytanie.

Jak pan ocenia te postulaty strajkujących?

Wierzę, że one są odpowiedzią na faktyczne potrzeby, na zgłaszane braki ze strony protestujących. Wydaje się, że mogłoby być tutaj jeszcze pole do negocjacji. Sam namawiałem pana przewodniczącego, prosiłem go o to, aby jeszcze raz porozmawiał z załogą, i aby uzgodniono takie widełki negocjacyjne, żeby faktycznie...

Uelastycznić to stanowisko...

Tak, to jest taka rada praktyczna. Ja nie mogę wprost naciskać, bo nie byłbym wtedy bezstronny. To jest taka namowa praktyczna do tego, aby protestujący przeanalizowali jeszcze raz tę propozycję, która być może okazała się, a właściwie zostało to już stwierdzone przez przewodniczącego, że jest w pewnym sensie efektem eskalacji, bardzo dynamicznego wzrostu emocji. Stanęło na tym tysiącu złotych a co by było, gdyby to było 950 złotych? Oni muszą wiedzieć, na co mogą się zgodzić (...).

Zobacz także

2022-08-15, godz. 06:45 Tomasz Giers Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Giers z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o dziejach Wojska Polskiego i o tym, co można zobaczyć w bydgoskim… » więcej 2022-08-12, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był prof. Grzegorz Górski z Akademii Jagiellońskiej w Toruniu, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy Polska ma szansę w rozgrywce… » więcej 2022-08-11, godz. 06:05 Krzysztof Nowak Gościem „Rozmowy Dnia” był Krzysztof Nowak z Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy m.in. o bezpieczeństwie przewozów pasażerskich… » więcej 2022-08-10, godz. 06:00 Zbigniew Kuźmiuk Gościem środowej Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był europoseł Zbigniew Kuźmiuk - ekonomista, nauczyciel akademicki i przedsiębiorca. Rozmawiała z nim… » więcej 2022-08-09, godz. 06:45 Katarzyna Gągola Gościem „Rozmowy Dnia” była dr Katarzyna Gągola, wicedyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o tym, jak… » więcej 2022-08-08, godz. 03:17 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy Dnia” była Anna Gembicka – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy m.in. o gospodarstwach opiekuńczych i dopłatach do ogrzewania… » więcej 2022-08-05, godz. 06:00 Jakub Siedlecki Gościem Rozmowy Dnia był nadleśniczy Jakub Siedlecki z Nadleśnictwa Bydgoszcz. Jej tematy to stan zalesienia w Polsce i w regionie. Zapytaliśmy, czy prawdziwe… » więcej 2022-08-04, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Gościem „Rozmowy Dnia” był prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. A jej temat to walka z „kopciuchami”. Rozmawialiśmy… » więcej 2022-08-02, godz. 05:00 Marlena Maląg Gościem „Rozmowy Dnia” była Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej. Rozmawialiśmy m.in. o 14. emeryturze, dopłatach do węgla i wakacjach… » więcej 2022-08-01, godz. 04:24 Maciej Kuske Gościem „Rozmowy Dnia” był Maciej Kuske – szef działu IT w NAT-WEST Group. Na półmetku wakacji warto przypomnieć o kilku zasadach dotyczących bezpieczeństwa… » więcej
12345