Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Napoleona, Stelii
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-07-01, 06:05 Michał Jędryka

Jan Szopiński

Jan Szopiński/fot. Archiwum
Jan Szopiński/fot. Archiwum
Rozmowa Dnia - Jan Szopiński
Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Jan Szopiński (Lewica). Rozmawialiśmy między innymi o głośnym w ostatnich dniach projekcie fuzji szpitali uniwersyteckich w Bydgoszczy, a także o zakończonym szczycie NATO.

Michał Jędryka: Zacznijmy od próby połączenia bydgoskich szpitali, bo pan jest członkiem sejmowej Komisji Zdrowia, pan się na ten temat wypowiadał, ale potem, już po posiedzeniu tej komisji, doszło do oświadczenia Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, że połączenie tych szpitali zostaje odroczone o 3 miesiące. Czy to dobra decyzja, czy przez te trzy miesiące spodziewa się Pan, że coś się wydarzy?

Jan Szopiński: Panie redaktorze, bardzo serdecznie dziękuję, że zauważył pan, iż jestem członkiem Komisji Zdrowia, natomiast ja bym te kwestie bardziej pogłębił, gdyż pewnie z polityków, którzy występują w przestrzeni publicznej do dzisiaj, mam jak najdłuższe doświadczenie w kwestii restrukturyzacji i przyszłości szpitala Biziela. Odpowiadałem za kwestie dotyczące służby zdrowia, i na początku lat 2000 szpital Biziela był bodaj w gorszej sytuacji, niż teraz. Wówczas Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, i ja, który byłem za to odpowiedzialny, odbyliśmy bardzo, bardzo wiele rozmów ze związkami zawodowymi, z ordynatorami w tym szpitalu. Powiedziałbym, że to był czas, w którym z jednej strony był olbrzymi dług tego szpitala, a z drugiej strony była niejasna przyszłość, wiele dylematów: czy prywatyzować, czy nie prywatyzować. Wtedy było nieważne, który był rząd, wprowadzano różne programy, które miały oddłużyć szpital i jakoś szpitala Biziela nie można było oddłużyć. Jednak poprzez rozmowy, poprzez decyzje, które były podejmowane wspólnie ze związkami zawodowymi z ordynatorami, znakomicie ten szpital wyprowadziliśmy na prostą i kwestia dotycząca łączenia bądź prywatyzacji, bądź innego tego typu elementów, zupełnie nie wchodziła w rachubę. A teraz wracając do sytuacji, którą mamy dziś: zawsze musimy sobie odpowiadać na dwa pytania. Pytanie pierwsze: co poprzez działania związane z restrukturyzacją, ze zmianami organizacyjnymi osiągniemy dobrego dla tych, dla których szpital jest podmiotem, czyli dla pacjentów. Każdy szpital istnieje wtedy, kiedy pacjenci korzystają z tego szpitala, kiedy są zadowoleni, kiedy ten szpital ratuje życie i zdrowie pacjentom. I pytanie drugie: co musimy zrobić, aby najlepsza kadra medyczna, która na dzień dzisiejszy jest i w jednym szpitalu, i w drugim szpitalu, była zadowolona, miała dobry sprzęt i zechciała w tych szpitalach pracować.

Nie sposób się z tym nie zgodzić, ale pieniądze też mają znaczenie...

Pieniądze mają znaczenie, i tu dochodzimy do pewnych faktów, które zarówno pan poseł Latos, który jest z obecnej koalicji, jak i ja, powtarzamy jak mantrę, że nawet gdyby doszło do połączenia tych szpitali, to przecież kontrakty, które są podpisywane z Narodowym Funduszem Zdrowia, w sposób mechaniczny się nie zsumują. Nigdy nie było tak, że kontrakty danych oddziałów szpitalnych się sumowały. W związku z tym mamy pytanie: w jaki sposób ten nowy twór, gdyby powstał, miałby służyć pacjentom?

Może ta odpowiedź jest w tym 200-stronnicowym opracowaniu?

Ten dokument ma 250 stron, natomiast na podstawowe pytanie, które zadałem panu rektorowi w kwietniu, bo pierwszy mój list do pana rektora napisałem w kwietniu, a brzmiało ono: „Czy ktoś z kierownictwa UMK zechciał rozmawiać o przyszłości tych szpitali z płatnikiem, z tym który kontraktuje usługi medyczne, czyli z Narodowym Funduszem Zdrowia, zarówno wtedy nie uzyskałem odpowiedzi, jak i nie usłyszałem jej na Radzie Dialogu Społecznego, bo najzwyczajniej w świecie nikt z owym płatnikiem nie rozmawiał (...).

Zobacz także

2022-08-15, godz. 06:45 Tomasz Giers Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Giers z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o dziejach Wojska Polskiego i o tym, co można zobaczyć w bydgoskim… » więcej 2022-08-12, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był prof. Grzegorz Górski z Akademii Jagiellońskiej w Toruniu, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy Polska ma szansę w rozgrywce… » więcej 2022-08-11, godz. 06:05 Krzysztof Nowak Gościem „Rozmowy Dnia” był Krzysztof Nowak z Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy m.in. o bezpieczeństwie przewozów pasażerskich… » więcej 2022-08-10, godz. 06:00 Zbigniew Kuźmiuk Gościem środowej Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był europoseł Zbigniew Kuźmiuk - ekonomista, nauczyciel akademicki i przedsiębiorca. Rozmawiała z nim… » więcej 2022-08-09, godz. 06:45 Katarzyna Gągola Gościem „Rozmowy Dnia” była dr Katarzyna Gągola, wicedyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o tym, jak… » więcej 2022-08-08, godz. 03:17 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy Dnia” była Anna Gembicka – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy m.in. o gospodarstwach opiekuńczych i dopłatach do ogrzewania… » więcej 2022-08-05, godz. 06:00 Jakub Siedlecki Gościem Rozmowy Dnia był nadleśniczy Jakub Siedlecki z Nadleśnictwa Bydgoszcz. Jej tematy to stan zalesienia w Polsce i w regionie. Zapytaliśmy, czy prawdziwe… » więcej 2022-08-04, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Gościem „Rozmowy Dnia” był prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. A jej temat to walka z „kopciuchami”. Rozmawialiśmy… » więcej 2022-08-02, godz. 05:00 Marlena Maląg Gościem „Rozmowy Dnia” była Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej. Rozmawialiśmy m.in. o 14. emeryturze, dopłatach do węgla i wakacjach… » więcej 2022-08-01, godz. 04:24 Maciej Kuske Gościem „Rozmowy Dnia” był Maciej Kuske – szef działu IT w NAT-WEST Group. Na półmetku wakacji warto przypomnieć o kilku zasadach dotyczących bezpieczeństwa… » więcej
12345