Niedziela, 25 września 2022 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Plichta
2022-06-30, 04:00 Redakcja

Tomasz Grzywaczewski

Tomasz Grzywaczewski. Fot. Nadesłana
Tomasz Grzywaczewski. Fot. Nadesłana
Rozmowa dnia-Tomasz Grzywaczewski
Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Grzywaczewski, korespondent polskich mediów i reportażysta. Rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie, o pomocy z Zachodu i unijnej perspektywie, która otworzyła się przed tym krajem.

Marcin Kupczyk: Po raz kolejny odwiedził pan Ukrainę. Było to w dniach ataków na kolejne miasta i obiekty cywilne. Jak to wygląda z tamtej perspektywy?

Tomasz Grzywaczewski: W tym momencie na Ukrainie najcięższe walki toczą się na Donbasie, ale także na froncie południowym, gdzie ja przebywałem, w okolicach Zaporoża, Krzywego Rogu. Niestety dochodzi też ostatnio do ataków na miasta położone w głębi kraju. To Kijów, czy atak na galerię handlową w Krzemieńczuku. To pokazuje, że Rosjanie starają się cały czas terroryzować mieszkańców Ukrainy. W mojej ocenie te ataki na obiekty cywilne mają na celu zastraszenie Ukraińców, w czasie pewnego pokoju, kiedy wydawało się, że np. w Kijowie jest względnie bezpiecznie, że bezpiecznie jest w centralnej części kraju. Rosja przypomina mieszkańcom Ukrainy, że nikt bezpieczny nie jest. To są akty terroru, których celem jest próba złamania ukraińskiego oporu, ponieważ determinacja Ukraińców, żeby bronić swojej ziemi, jest cały czas ogromna, a minęły już ponad 4 miesiące od rozpoczęcia tej bandyckiej inwazji, a Ukraina cały czas zaciekle się broni. Wprawdzie w ostatnich dniach Rosjanom udało się zdobyć miasto Siewierodonieck na Donbasie, ale nie jest to taki spektakularny sukces, biorąc pod uwagę, jak wiele tygodni potrzebowali rosyjscy żołnierze, żeby to miasto opanować. Właściwie Rosjanie dotąd nie zrealizowali żadnego ze swoich strategicznych celów, co pogłębia frustrację kremlowskich bandytów i skłania ich do tego by z jeszcze większą zaciekłością mordować Ukraińców (...).

Zobacz także

2022-08-26, godz. 06:45 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy dnia był poseł Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy o projekcie nowej partii, której założenie zapowiedział. Michał Jędryka: Wczoraj… » więcej 2022-08-25, godz. 06:45 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy dnia był poseł Mariusz Kałużny (Solidarna Polska). Z Michałem Jędryką Kałużny rozmawiał między innymi o tym, czy możliwe jest wyjście… » więcej 2022-08-24, godz. 06:00 Dariusz Wroński Gościem Rozmowy dnia był generał brygady pilot Dariusz Wroński, a jej tematem pół roku wojny na Ukrainie, podsumowanie strat wojennych i strategii. Magdalena… » więcej 2022-08-23, godz. 06:05 Dariusz Kurzawa Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Dariusz Kurzawa (PSL). Rozmowa o działaniach opozycji oraz o sytuacji na rynku żywnościowym. Michał Jędryka: Jarosław… » więcej 2022-08-22, godz. 06:45 Piotr Mazurek Gościem Rozmowy dnia był Piotr Mazurek, minister - pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej. Rozmawialiśmy między innymi o weekendowym spotkaniu organizacji… » więcej 2022-08-19, godz. 06:45 Piotr Król Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury, poseł Piotr Król. Rozmowa o sytuacji na Odrze, ale też o szansach na zablokowanie… » więcej 2022-08-18, godz. 06:05 Radosław Sojak Gościem „Rozmowy Dnia” był profesor Radosław Sojak, socjolog z UMK w Toruniu. Rozmawiamy o kamieniach milowych, czyli warunkach uzyskania przez Polskę… » więcej 2022-08-17, godz. 06:00 Mariusz Gosek Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Gosek (Solidarna Polska). Tematem rozmowy było m.in. to, co dzieje się na Odrze, i jak to możliwe, że w obiegu publicznym… » więcej 2022-08-16, godz. 06:45 Marek Jurek Gościem „Rozmowy Dnia” był Marek Jurek, publicysta, były marszałek Sejmu. Rozmowa o tym, czy to, co zostało z komunizmu - 102 lata po Bitwie Warszawskiej… » więcej 2022-08-15, godz. 06:45 Tomasz Giers Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Giers z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o dziejach Wojska Polskiego i o tym, co można zobaczyć w bydgoskim… » więcej
12345