Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Napoleona, Stelii
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Pomidora
2022-06-29, 06:00 Michał Jędryka

Ryszard Czarnecki

Ryszard Czarnecki/fot. Archiwum
Ryszard Czarnecki/fot. Archiwum
Rozmowa Dnia - Ryszard Czarnecki
Gościem programu „Rozmowa Dnia” był europoseł Ryszard Czarnecki. Dyskutowaliśmy między innymi o szczycie NATO w Madrycie.

Magdalena Ogórek: Brutalny atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku. Wołodymyr Zełenski powiedział, że czegoś takiego świat od dawna nie widział. Zginęli niewinni ludzie, jeszcze trudno oszacować skalę tych strat i liczbę ofiar, a tymczasem właśnie dzisiaj spotkanie wewnątrz Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie. To, co się wczoraj stało, to jest celowe działanie Władimira Putina?

Ryszard Czarnecki: Co do liczby ofiar i skali tego państwowego terroru rosyjskiego, to oczywiście można podać przykłady jeszcze większej liczby zabitych w wyniku działania terrorystów islamskich w różnych częściach świata, natomiast z całą pewnością Rosja pokazuje, że jej strategia, która przecież tak naprawdę jest od dawna stosowana – była widoczna w Syrii, a wcześniej w Czeczenii – polega na tym, żeby niszczyć nie tylko armię wroga, ale także ludność wroga i wszelkie obiekty, także infrastrukturę, nie tylko militarną, ale także cywilną, więc jeśli ktoś był zaskoczony, to ja się dziwię, że był zaskoczony, bo taka jest po prostu metoda działania Rosji: czy to jest obecna Rosja Putina, czy wcześniej Rosja czerwona, czy biała Rosja, która też pacyfikowała liczne narody, chociażby na Kaukazie, czy w Azji, natomiast tutaj oczywiście jest kwestia odpowiedzi na to ze strony NATO, ale jednocześnie słyszymy, i to jest smutne, a nawet przerażające, że niemiecka przewodnicząca Komisji Europejskiej broni zaproszenia prezydenta Putina na szczyt G20, który ma odbyć się w listopadzie w Indonezji, więc szczerze mówiąc, to tak, jakbyśmy powiedzieli Putinowi: no może i jesteś mordercą, ale mimo to będziemy z tobą rozmawiać przy jednym stole i podejmować wspólnie decyzje dotyczące przyszłości świata, bo po to przecież jest szczyt G20. Widać tu taką bezradność Niemiec i Francji, albo też realizację tego, co mówił Macron, myślę, że nie tylko w imieniu Francji, ale i Niemiec, że nie wolno upokarzać Rosji.

Pani pośle, to teraz ja pana zapytam, czy pan jest rzeczywiście zdziwiony postawą Ursuli von der Leyen, skoro francuscy dziennikarze ujawnili, jak wyglądały tak naprawdę rozmowy między Macronem i Władimirem Putinem, który instruuje francuskiego przywódcę, jak takiego chłopczyka, w stylu: nie będę teraz z tobą rozmawiał o spotkaniu z Joe Bidenem, bo muszę pójść na siłownię. Czy naprawdę możemy być zaskoczeni że Ursula von der Leyen chciałaby spotkania z Władimirem Putinem?

Ja nie jestem zdziwiony. To pokazuje, że choćby nie wiem co Rosja zrobiła, to i tak Zachód, jego znacząca część, będzie dalej udawał, że nic się nie stało, że to deszcz pada (...).

Zobacz także

2022-08-15, godz. 06:45 Tomasz Giers Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Giers z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o dziejach Wojska Polskiego i o tym, co można zobaczyć w bydgoskim… » więcej 2022-08-12, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był prof. Grzegorz Górski z Akademii Jagiellońskiej w Toruniu, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy Polska ma szansę w rozgrywce… » więcej 2022-08-11, godz. 06:05 Krzysztof Nowak Gościem „Rozmowy Dnia” był Krzysztof Nowak z Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy m.in. o bezpieczeństwie przewozów pasażerskich… » więcej 2022-08-10, godz. 06:00 Zbigniew Kuźmiuk Gościem środowej Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był europoseł Zbigniew Kuźmiuk - ekonomista, nauczyciel akademicki i przedsiębiorca. Rozmawiała z nim… » więcej 2022-08-09, godz. 06:45 Katarzyna Gągola Gościem „Rozmowy Dnia” była dr Katarzyna Gągola, wicedyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o tym, jak… » więcej 2022-08-08, godz. 03:17 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy Dnia” była Anna Gembicka – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy m.in. o gospodarstwach opiekuńczych i dopłatach do ogrzewania… » więcej 2022-08-05, godz. 06:00 Jakub Siedlecki Gościem Rozmowy Dnia był nadleśniczy Jakub Siedlecki z Nadleśnictwa Bydgoszcz. Jej tematy to stan zalesienia w Polsce i w regionie. Zapytaliśmy, czy prawdziwe… » więcej 2022-08-04, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Gościem „Rozmowy Dnia” był prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. A jej temat to walka z „kopciuchami”. Rozmawialiśmy… » więcej 2022-08-02, godz. 05:00 Marlena Maląg Gościem „Rozmowy Dnia” była Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej. Rozmawialiśmy m.in. o 14. emeryturze, dopłatach do węgla i wakacjach… » więcej 2022-08-01, godz. 04:24 Maciej Kuske Gościem „Rozmowy Dnia” był Maciej Kuske – szef działu IT w NAT-WEST Group. Na półmetku wakacji warto przypomnieć o kilku zasadach dotyczących bezpieczeństwa… » więcej
12345