Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Napoleona, Stelii
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-06-28, 06:45 Michał Jędryka

Katarzyna Florek

Katarzyna Florek/fot. Adam Droździk/archiwum
Katarzyna Florek/fot. Adam Droździk/archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Katarzyna Florek
Gościem „Rozmowy Dnia” była Katarzyna Florek, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy. Dyskutowaliśmy o pomyśle połączenia bydgoskich szpitali uniwersyteckich.Michał Jędryka: Rozpętała się burza pomysłu konsolidacji dwóch bydgoskich szpitali uniwersyteckich Szpitala imienia Biziela i Szpitala imienia Jurasza. Z jednej strony mamy determinację władz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, które mówią, że nie ma innego wyjścia wobec zadłużenia tych szpitali i pokazują, że ta konsolidacja byłaby remedium na to zadłużenie. Z drugiej strony mamy obawy, choćby sejmowej komisji zdrowia. Wszyscy posłowie mówią jednym głosem, że może być zagrożone bezpieczeństwo pacjentów. Jak pani uważa?

Katarzyna Florek: I niewątpliwie tak jest. Na pewno jest jakieś wyjście i zawsze można znaleźć jakieś pozytywne wyjście z z każdej sytuacji. Moim osobistym zdaniem, jak również samorządu pielęgniarek i położnych, konsolidacja dwóch bardzo dużych szpitali klinicznych na terenie naszego miasta, które świadczą pomoc lekarską i pielęgniarską dla mieszkańców regionu i dla Bydgoszczy, byłaby bardzo dużym zagrożeniem dla pacjentów, którzy są leczeni w tej chwili i którzy będą leczeni w przyszłości.

A na czym polega to zagrożenie?

Będą na przykład likwidowane jednostki, oddziały, kliniki jednoimienne. Dużym zagrożeniem dla Szpitala im. Biziela jest na przykład zlikwidowanie kliniki kardiologii czy kliniki neurologii. To bardzo duże, bardzo poważne oddziały, jak również SOR, który dziennie przyjmuje około 130–150 pacjentów. To jest 50 tysięcy pacjentów rocznie, więc jeżeli ci pacjenci trafią na jeden SOR, do jednego szpitala, to nie wiem, czy zdążymy doczekać się pomocy. Może być taka sytuacja, że w szpitalnej poczekalni będziemy czekać nie 8 godzin, tylko spędzimy tam 24 godziny, czekając na odpowiednią pomoc. I też zwróćmy uwagę, że są leczeni pacjenci kardiologicznie, laryngologicznie, neurologicznie... Czy liczba tych chorób nagle spadnie? Czy pacjentów zacznie ubywać? Oni będą teraz czekać w kolejce w innym szpitalu, do innego specjalisty. Kolejki oczywiście się wydłużą, bo jeżeli będzie tylko i wyłącznie jedna klinika kardiologii, to naprawdę zrobi się duży problem (...).

Zobacz także

2022-08-15, godz. 06:45 Tomasz Giers Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Giers z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o dziejach Wojska Polskiego i o tym, co można zobaczyć w bydgoskim… » więcej 2022-08-12, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był prof. Grzegorz Górski z Akademii Jagiellońskiej w Toruniu, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy Polska ma szansę w rozgrywce… » więcej 2022-08-11, godz. 06:05 Krzysztof Nowak Gościem „Rozmowy Dnia” był Krzysztof Nowak z Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy m.in. o bezpieczeństwie przewozów pasażerskich… » więcej 2022-08-10, godz. 06:00 Zbigniew Kuźmiuk Gościem środowej Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był europoseł Zbigniew Kuźmiuk - ekonomista, nauczyciel akademicki i przedsiębiorca. Rozmawiała z nim… » więcej 2022-08-09, godz. 06:45 Katarzyna Gągola Gościem „Rozmowy Dnia” była dr Katarzyna Gągola, wicedyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o tym, jak… » więcej 2022-08-08, godz. 03:17 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy Dnia” była Anna Gembicka – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy m.in. o gospodarstwach opiekuńczych i dopłatach do ogrzewania… » więcej 2022-08-05, godz. 06:00 Jakub Siedlecki Gościem Rozmowy Dnia był nadleśniczy Jakub Siedlecki z Nadleśnictwa Bydgoszcz. Jej tematy to stan zalesienia w Polsce i w regionie. Zapytaliśmy, czy prawdziwe… » więcej 2022-08-04, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Gościem „Rozmowy Dnia” był prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. A jej temat to walka z „kopciuchami”. Rozmawialiśmy… » więcej 2022-08-02, godz. 05:00 Marlena Maląg Gościem „Rozmowy Dnia” była Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej. Rozmawialiśmy m.in. o 14. emeryturze, dopłatach do węgla i wakacjach… » więcej 2022-08-01, godz. 04:24 Maciej Kuske Gościem „Rozmowy Dnia” był Maciej Kuske – szef działu IT w NAT-WEST Group. Na półmetku wakacji warto przypomnieć o kilku zasadach dotyczących bezpieczeństwa… » więcej
12345