Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Napoleona, Stelii
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Pomidora
2022-06-24, 06:45 Marcin Kupczyk

Tomasz Latos

Tomasz Latos./fot. archiwum
Tomasz Latos./fot. archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Marcin Kupczyk
Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Rozmowa o zapowiadanym połączeniu bydgoskich szpitali uniwersyteckich.Marcin Kupczyk: W czwartek odbyło się posiedzenie komisji zdrowia. Tematem było rozpatrzenie informacji o planowanej fuzji Szpitala Jurasza i Szpitala Biziela w Bydgoszczy, obu szpitali uniwersyteckich. Sprawa, o której od pewnego czasu toczy się ożywiona dyskusja (...). Panie pośle, o co chodzi, jaka jest w tej chwili sytuacja?

Tomasz Latos: Na dobrą sprawę do końca nie wiemy. Może to jest nie do uwierzenia, ale pan rektor oczekuje decyzji od rady Collegium Medicum w zasadzie w ciemno. W ciemno to można grać w pokera, ale nie w tak poważnej sprawie, jak ta. Żeby ktokolwiek mógł podejmować racjonalną decyzję, to trzeba wyłożyć karty na stół, trzeba dokładnie poznać zamierzenia, precyzyjnie i wtedy można podejmować decyzję.

Tymczasem to dziennikarze wyrywają strzępki wiadomości, no oficjalnej informacji nie było...

Na podstawie strzępków informacji i tego, co gdzieś tam się mówi, również w obrębie uczelni, to sytuacja wygląda bardzo, ale to bardzo groźnie. To oznacza skrajne – w moim przekonaniu – pogorszenie sytuacji pacjentów w naszym mieście czy województwie, bo jeżeli będziemy mieli jeden SOR, tylko w Juraszu, a nie będzie go w Bizielu, to nie chcę nawet sobie wyobrazić, jakie dantejskie sceny będą się tam odbywać, bo i teraz są tam kolejki (...). Pełnomocnik, który rozmawiał w Szpitalu im. Biziela, przedstawił różnego rodzaju, powiedziałbym, dość drastyczne plany, a później profesorowie, kierownictwo szpitali dowiadywało się, że pomysł będzie zbliżony do tego, co pełnomocnik rektora wymyślił. Likwidacja części klinik, w przypadku zdublowania powstanie jedna. Znowu mogę powiedzieć to samo. Kolejki do specjalistów, do różnych klinik, i w Juraszu i Bizielu, jak połączymy i będzie jednak klinika, tylko w jednym z tych szpitali to będą dwa razy dłuższe, bo zsumują się z obu szpitali i tak mógłbym wymieniać długo. Sytuacja jest groźna, jak tylko jest to możliwe i wygenerowana bez powodu (...).

Zobacz także

2022-08-15, godz. 06:45 Tomasz Giers Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Giers z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o dziejach Wojska Polskiego i o tym, co można zobaczyć w bydgoskim… » więcej 2022-08-12, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był prof. Grzegorz Górski z Akademii Jagiellońskiej w Toruniu, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy Polska ma szansę w rozgrywce… » więcej 2022-08-11, godz. 06:05 Krzysztof Nowak Gościem „Rozmowy Dnia” był Krzysztof Nowak z Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy m.in. o bezpieczeństwie przewozów pasażerskich… » więcej 2022-08-10, godz. 06:00 Zbigniew Kuźmiuk Gościem środowej Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był europoseł Zbigniew Kuźmiuk - ekonomista, nauczyciel akademicki i przedsiębiorca. Rozmawiała z nim… » więcej 2022-08-09, godz. 06:45 Katarzyna Gągola Gościem „Rozmowy Dnia” była dr Katarzyna Gągola, wicedyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o tym, jak… » więcej 2022-08-08, godz. 03:17 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy Dnia” była Anna Gembicka – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy m.in. o gospodarstwach opiekuńczych i dopłatach do ogrzewania… » więcej 2022-08-05, godz. 06:00 Jakub Siedlecki Gościem Rozmowy Dnia był nadleśniczy Jakub Siedlecki z Nadleśnictwa Bydgoszcz. Jej tematy to stan zalesienia w Polsce i w regionie. Zapytaliśmy, czy prawdziwe… » więcej 2022-08-04, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Gościem „Rozmowy Dnia” był prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. A jej temat to walka z „kopciuchami”. Rozmawialiśmy… » więcej 2022-08-02, godz. 05:00 Marlena Maląg Gościem „Rozmowy Dnia” była Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej. Rozmawialiśmy m.in. o 14. emeryturze, dopłatach do węgla i wakacjach… » więcej 2022-08-01, godz. 04:24 Maciej Kuske Gościem „Rozmowy Dnia” był Maciej Kuske – szef działu IT w NAT-WEST Group. Na półmetku wakacji warto przypomnieć o kilku zasadach dotyczących bezpieczeństwa… » więcej
12345