Sobota, 13 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Diany, Hipolita, Poncjana
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Plichta
2022-06-21, 06:00 Agnieszka Marszał

Anna Gembicka

Anna Gembicka/fot. gov.pl
Anna Gembicka/fot. gov.pl
Rozmowa Dnia – Anna Gembicka
Gościem Rozmowy Dnia była Anna Gembicka – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie żywnościowym, zadaniach powołanej niedawno Rady Młodych Rolników i paszportyzacji polskich produktów spożywczych.

Agnieszka Marszał: Czy w Polsce powstaną silosy na ukraińskie zboże?

Anna Gembicka: To jest bardzo ciekawy pomysł, który przedstawił prezydent USA. Wczoraj w ramach szczytu Trójmorza bardzo dużo mówiono o tym co zrobić, żeby nie dopuścić do głodu w wielu częściach świata. Tak jak powiedział premier Kowalczyk, tu przede wszystkim ważne będą szczegóły. Kwestia lokalizacji, dobrze byłoby, jak mówił premier, by te silosy były zlokalizowane w tych miejscach, które będą najwygodniejsze pod względem logistycznym. Kolejna kwestia bardzo ważna to jest wielkość i dodatkowa infrastruktura, źródła finansowania, sprawy własnościowe, tak naprawdę przed nami rozmowa o szczegółach, oby te rozmowy zakończyły się jak najszybciej, obyśmy jak najszybciej doszli do konkretów, bo mamy niewiele czasu by wywieźć to zboże, które jest jeszcze na Ukrainie. Widzimy jasno, że Rosjanie robią wszystko by to uniemożliwić. Rosjanie strzelali do rolników, kradli lub niszczyli maszyny rolnicze, kradli paliwo, zaminowali pola. Rosja kontynuuje znaną już ze swojej historii politykę wywoływania głodu, wiemy jak to się skończyło na Ukrainie. Tak naprawdę nie wiemy ile z tych zasiewów, które udało się wykonać, uda się zebrać. Do tego dochodzą różne problemy w innych państwach, bo w niektórych wystąpiły problemy z kwestiami klimatycznymi, w USA wielkość zasiewów też jest mniejsza, więc tak naprawdę, przed nami ogromne wyzwanie i to jest kluczowa sprawa dla całego świata (...).

Zobacz także

2022-08-12, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był prof. Grzegorz Górski z Akademii Jagiellońskiej w Toruniu, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy Polska ma szansę w rozgrywce… » więcej 2022-08-11, godz. 06:05 Krzysztof Nowak Gościem „Rozmowy Dnia” był Krzysztof Nowak z Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy m.in. o bezpieczeństwie przewozów pasażerskich… » więcej 2022-08-10, godz. 06:00 Zbigniew Kuźmiuk Gościem środowej Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był europoseł Zbigniew Kuźmiuk - ekonomista, nauczyciel akademicki i przedsiębiorca. Rozmawiała z nim… » więcej 2022-08-09, godz. 06:45 Katarzyna Gągola Gościem „Rozmowy Dnia” była dr Katarzyna Gągola, wicedyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o tym, jak… » więcej 2022-08-08, godz. 03:17 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy Dnia” była Anna Gembicka – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy m.in. o gospodarstwach opiekuńczych i dopłatach do ogrzewania… » więcej 2022-08-05, godz. 06:00 Jakub Siedlecki Gościem Rozmowy Dnia był nadleśniczy Jakub Siedlecki z Nadleśnictwa Bydgoszcz. Jej tematy to stan zalesienia w Polsce i w regionie. Zapytaliśmy, czy prawdziwe… » więcej 2022-08-04, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Gościem „Rozmowy Dnia” był prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. A jej temat to walka z „kopciuchami”. Rozmawialiśmy… » więcej 2022-08-02, godz. 05:00 Marlena Maląg Gościem „Rozmowy Dnia” była Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej. Rozmawialiśmy m.in. o 14. emeryturze, dopłatach do węgla i wakacjach… » więcej 2022-08-01, godz. 04:24 Maciej Kuske Gościem „Rozmowy Dnia” był Maciej Kuske – szef działu IT w NAT-WEST Group. Na półmetku wakacji warto przypomnieć o kilku zasadach dotyczących bezpieczeństwa… » więcej 2022-07-29, godz. 06:05 Józef Łyczak Gościem „Rozmowy Dnia” był senator Józef Łyczak z PiS. Rozmawialiśmy o zakończonym w czwartek w naszym regionie wyjazdowym posiedzeniu senackich komisji… » więcej
12345