Poniedziałek, 08 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Cypriana, Emiliana, Dominika
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-06-20, 03:15 Redakcja

Dariusz Kurzawa

Dariusz Kurzawa
Dariusz Kurzawa
Rozmowa Dnia - Dariusz Kurzawa
Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Dariusz Kurzawa (PSL). Rozmawialiśmy między innymi o Krajowym Planie Odbudowy i o bezpieczeństwie żywnościowym w kontekście wojny na Ukrainie.

Michał Jędryka: Panie pośle, jest pan także historykiem, a dzisiaj mamy święto państwowe, narodowe...

Dariusz Kurzawa: Upamiętniamy dziś powstania śląskie. Bardzo dobrze, że o takich zrywach jak powstanie wielkopolskie, jak powstania śląskie mówimy, że przywracamy tę pamięć ogólnonarodową. To święto ma zasięg nie tylko regionalny, ale również ogólnopolski, ponieważ te powstania bardzo mocno przyczyniły się do odzyskania części terytoriów Górnego Śląska dla tej rodzącej się od nowa Rzeczpospolitej w okresie dwudziestolecia międzywojennego, jak również do pobudzenia świadomości narodowej wśród Ślązaków. W tej chwili są też takim wspaniałym odniesieniem do tego pięknego czynu zbrojnego, do wielkiego zrywu, do patriotyzmu. Warto o takich świętach pamiętać.

Przejdźmy do rzeczy bieżących: Krajowy Plan Odbudowy zaczyna się właściwie zanim jeszcze zostały przelane pieniądze z Unii Europejskiej. Polski Fundusz Rozwoju ma przeznaczyć 7 miliardów złotych na prefinansowanie tych projektów i reform. Niektóre rzeczy mogą ruszyć od razu, na przykład dofinansowanie programu „Czyste powietrze. Myśli pan, że to dobra decyzja?

Oczywiście że tak, bo w tej chwili nie mamy już wyjść. Tak naprawdę Polska przegapiła ponad rok tych możliwości, które miała w ramach wykorzystania środków unijnych. Niestety, przez upór rządzących, przez spory w koalicji prawicowej, doszliśmy do takiego punktu, że w tej chwili już nie mamy możliwości korzystania z zaliczek unijnych, tylko musimy wydatkować najpierw środki w ramach państwa i budżetów samorządów, a potem dopiero liczyć na zwrot z Brukseli. W tej chwili taka decyzja, taki ruch jest jak najbardziej zrozumiały, bo nie mamy w Polsce innego rodzaju środków, aby dać naszym przedsiębiorcom, samorządowcom na rozwijanie tych wszystkich punktów, które są zawarte w planie odbudowy, dlatego tak się po prostu ratuje polski rząd (...).

Zobacz także

2022-07-22, godz. 04:52 Wojciech Polak Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Wojciech Polak, historyk z UMK w Toruniu. Rozmawialiśmy o polityce Niemiec wobec Polski w przeszłości i obecnie, a w… » więcej 2022-07-21, godz. 04:23 Paweł Skutecki Gościem „Rozmowy Dnia” był Paweł Skutecki, były poseł, obecnie działacz społeczny. Tematem powracająca sprawa żądania od Niemiec reparacji za straty… » więcej 2022-07-20, godz. 06:45 Piotr Kaleta Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Piotr Kaleta (Prawo i Sprawiedliwość). Czy „zakotwiczenie w Unii Europejskiej” może być receptą na inflację?… » więcej 2022-07-19, godz. 06:45 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Robert Kwiatkowski (PPS). Dyskutowaliśmy o różnych pomysłach polityki społecznej, pojawiających w trakcie swoistej… » więcej 2022-07-18, godz. 06:45 Mariusz Kałużny Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Mariusz Kałużny, a dyskutowaliśmy na temat przygotowanego przez Solidarną Polskę projektu ustawy dotyczącego ochrony… » więcej 2022-07-15, godz. 06:05 Joanna Borowiak Gościem „Rozmowy Dnia” była posłanka Joanna Borowiak, a rozmawiamy między innymi o finansowaniu samorządów, o wsparciu gmin popegeerowskich. Michał… » więcej 2022-07-14, godz. 06:43 Bartosz Fiałek Gościem programu „Rozmowa Dnia” był dr Bartosz Fiałek, lekarz i popularyzator wiedzy o zdrowiu. Naszego gościa pytaliśmy, jak się przed ochronić przed… » więcej 2022-07-13, godz. 04:06 Wanda Korzycka-Wilińska, Miłosz Piontek Gośćmi programu „Rozmowa Dnia” byli: Wanda Korzycka-Wilińska – dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego im. Jana Biziela w Bydgoszczy oraz jej zastępca do… » więcej 2022-07-12, godz. 06:45 Paweł Bokiej Gościem „Rozmowy Dnia” był bydgoski radny Paweł Bokiej. Rozmawialiśmy o komunikacji publicznej w Bydgoszczy i o strajku pracowników MZK. Michał Jędryka:… » więcej 2022-07-11, godz. 03:49 Mieczysław Ryba Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Mieczysław Ryba – historyk myśli politycznej z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Akademii Kultury Społecznej… » więcej
12345