Sobota, 13 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Diany, Hipolita, Poncjana
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Plichta
2022-06-17, 06:05 Michał Jędryka

Paweł Szramka

Paweł Szramka/fot. PAP/Mateusz Marek
Paweł Szramka/fot. PAP/Mateusz Marek
Rozmowa dnia - Paweł Szramka
Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Paweł Szramka. Rozmawialiśmy między innymi o sprawach związanych z bezpieczeństwem Polski w związku z przebiegiem wojny na Ukrainie.

Michał Jędryka: Sytuacja na Ukrainie. Nawet sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli podkreślał, że należy pilnie zwiększyć pomoc dla Ukrainy oraz wzmocnić zdolności odstraszania we wschodniej części sojuszu. Chyba można odczytywać tę deklarację w ten sposób, że sytuacja na łuku donbaskim nie jest najlepsza?

Paweł Szramka: Samo to, że Ukraina ma u siebie wroga, który atakuje wolne państwo to już jest argument za tym, że nie jest dobrze. Co do tego jak Ukraina sobie radzi, to wydaje mi się, że i tak idzie im całkiem dobrze w starciu z taką potęgą, jaką jest Rosja. Szkoda, że przywódcy państw europejskich potrzebują, aż tyle czasu, żeby zrozumieć, że broń i wsparcie jest Ukrainie niezbędne do tego, żeby byli w stanie skutecznie się bronić. Mieliśmy wczoraj obrazki jak to przywódcy europejscy fotografowali się z prezydentem Zełenskim i powiedzieli o tym, że dalej będą wspierać Ukrainę. Ja wolałbym, żeby nie było tych obrazków, słodkich fotek, zapowiedzi, tylko żeby były czyny. Jeśli spojrzymy na to, jak europejskie kraje pomagają Ukrainie, to Polska jest w absolutnym topie, a o wiele bogatsze i wiodące prym w Europie kraje jakoś ociągają się z dostawami sprzętu i uzbrojenia.

Ci przywódcy, to przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Rumunii. To oni pojechali w ostatnich dniach na Ukrainę. To ich spotkanie z prezydentem Zełenskim coś zmieni w ich polityce?

Mam nadzieję, że tak. Choćby przez to, że świat zobaczył te obrazki. Nawet jeśli nie mają na to ochoty, to będą jakby przymuszeni do tego, żeby realizować swoje deklaracje. Do tej pory były takie miękkie powiedzenia, mówienie o tym, że kraje europejskie będą pomagać, wspierać, w dążeniu do niepodległości, ale, jak mówiłem, najczęściej na mówieniu się kończyło (...).

Zobacz także

2022-07-28, godz. 06:00 Patryk Mikołajewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Patryk Mikołajewski, burmistrz Koronowa. Rozmawialiśmy o zbliżającym się Jarmarku Cysterskim oraz najważniejszych dla miasta… » więcej 2022-07-27, godz. 06:00 Paulina Matysiak Gościem „Rozmowy Dnia” w Polskim Radiu PiK była Paulina Matysiak, posłanka Partii Razem. Dyskusja dotyczyła propozycji programowych Lewicy. Magdalena… » więcej 2022-07-26, godz. 06:00 Roman Guździoł Gościem Rozmowy Dnia był Roman Guździoł, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. Jej temat to bezpieczeństwo nad wodą. Marcin… » więcej 2022-07-25, godz. 06:05 Marcin Wroński Gościem „Rozmowy Dnia” był zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Rozmawiamy o kondycji branży rolno-spożywczej oraz o tym, czy rolnicy… » więcej 2022-07-22, godz. 04:52 Wojciech Polak Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Wojciech Polak, historyk z UMK w Toruniu. Rozmawialiśmy o polityce Niemiec wobec Polski w przeszłości i obecnie, a w… » więcej 2022-07-21, godz. 04:23 Paweł Skutecki Gościem „Rozmowy Dnia” był Paweł Skutecki, były poseł, obecnie działacz społeczny. Tematem powracająca sprawa żądania od Niemiec reparacji za straty… » więcej 2022-07-20, godz. 06:45 Piotr Kaleta Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Piotr Kaleta (Prawo i Sprawiedliwość). Czy „zakotwiczenie w Unii Europejskiej” może być receptą na inflację?… » więcej 2022-07-19, godz. 06:45 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Robert Kwiatkowski (PPS). Dyskutowaliśmy o różnych pomysłach polityki społecznej, pojawiających w trakcie swoistej… » więcej 2022-07-18, godz. 06:45 Mariusz Kałużny Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Mariusz Kałużny, a dyskutowaliśmy na temat przygotowanego przez Solidarną Polskę projektu ustawy dotyczącego ochrony… » więcej 2022-07-15, godz. 06:05 Joanna Borowiak Gościem „Rozmowy Dnia” była posłanka Joanna Borowiak, a rozmawiamy między innymi o finansowaniu samorządów, o wsparciu gmin popegeerowskich. Michał… » więcej
12345