Sobota, 13 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Diany, Hipolita, Poncjana
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Pomidora
2022-06-14, 06:00 Magda Jasińska/Redakcja

Waldemar Kraska

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska/fot. Tomasz Gzell, PAP
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska/fot. Tomasz Gzell, PAP
PR PiK - Rozmowa Dnia - Waldemar Kraska
O pomyśle łączenia szpitali uniwersyteckich w Bydgoszczy, ewentualnym powstaniu Uniwersytetu Medycznego, ale także o proteście pacjentów oddziału hematologii w toruńskim Szpitalu Miejskim i różnych scenariuszach powrotu pandemii COVID-19 o tym wszystkim było we wtorkowej „Rozmowie Dnia”. Gościem Polskiego Radia PiK był wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Magda Jasińska: Otwierał Pan nowo powstały, chociaż już działający SOR w Szpitalu Miejskim w Toruniu. Otwarciu towarzyszył protest pacjentów hematologii i ich rodzin. Między innymi dzięki Panu udało się umówić spotkanie protestujących z dyrekcją.
Waldemar Kraska: Jestem zwolennikiem rozmawiania nie rozmów na ulicy, ale właśnie przy stole, w gabinetach. Wbrew pozorom cieszę się, że mogłem być akurat tego dnia w Toruniu, bo myślę, że moja obecność spowoduje, że ten protest i ta sytuacja zostaną bardzo szybko rozwiązane. Wszystkim nam zależy, aby pacjent był „zaopiekowany” i by jego dobro nie było zagrożone. W tym przypadku chodzi o aspekt personalny – lekarzy, którzy pracują w tym szpitalu. Myślę, że rozmowy z pacjentami, ale także z panią dyrektor i prezydentem Torunia spowodują, że sytuacja jak najszybciej zostanie wyjaśniona, bo nie jest dobra niepewność pacjentów, którzy nie wiedzą, co się dalej z nimi stanie. Pacjenci w rozmowie ze mną opowiadali, że są bardzo zżyci są ze swoimi lekarzami, którzy prowadzą ich od wielu lat. Lekarz zna pacjenta, całą rodzinę, więc jest trochę tak, jakby był członkiem rodziny...

To nie są pacjenci na kilka dni...
– Sam jestem lekarzem i wiem, że dla terapii jest to bardzo ważne, aby obok czysto medycznego podejścia, czyli aplikowania leków, odpowiednich terapii, zabiegów diagnostycznych czy rehabilitacji, powstała więź między pacjentem i lekarzem. Myślę więc, że spór między dyrekcją a pracownikami tego oddziału zostanie zażegnany. Nam wszystkim zależy, aby oddział hematologiczny w tym szpitalu działał, a pacjenci dalej mieli opiekę. Szczególnie, że bardzo dobrze wyrażali się o swoich lekarzach i to mnie bardzo cieszy. Choroby hematologiczne są ważnymi chorobami, terapia trwa czasem długie miesiące, nawet lata i nie jest łatwa, więc oddział powinien dalej funkcjonować na zasadach, na jakich działał do tej pory.

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu padł pomysł, aby połączyć dwa szpitale uniwersyteckie w Bydgoszczy. Czy ministerstwo przygląda się temu pomysłowi i jest za łączeniem placówek?
Oficjalnie żadnej informacji nie dostaliśmy, że taki proces będzie następował. Jestem za każdą zmianą, ale tylko zmianą dobrą, która będzie owocowała tym, że pacjent będzie jeszcze lepiej „zaopiekowany”. Jeżeli to będzie służyło pacjentowi to tak, ale jeśli zmiana będzie w tym przeszkadzała, to jestem przeciw. Nie znam kontekstu, dlaczego tak miałoby się dziać, ale myślę, że jeżeli to miałoby być ze szkodą dla pacjentów, to na pewno jako ministerstwo zajmiemy negatywne stanowisko.

To może być oczywiście oszczędność dla tych placówek, ale pytanie, czy to będzie z korzyścią dla pacjentów?
– Na pewno czynnik ekonomiczny, gospodarczy jest bardzo ważny, ale najpierw musimy przeanalizować, czy to będzie się odbijało na pacjentach, czy będzie miało wpływ na opiekę nad nimi, ich dostęp do oddziałów i specjalistów. To jest najważniejsze, a potem myślmy o ekonomii. Oczywiście nie uciekamy od tego, bo aspekty finansowe i ekonomiczne są bardzo ważne, ale dla mnie jako lekarza zdrowie jest zdecydowanie większym priorytetem niż wyniki ekonomiczne.

Przy okazji pomysłu łączenia dwóch szpitali odżył inny, aby utworzyć na bazie Collegium Medicum Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy, a na UMK w Toruniu powstał wydział lekarski. W ogóle są takie plany?
– Nowa ustawa zezwala i umożliwia powołanie nowych wydziałów lekarskich. Jestem zwolennikiem, żeby miejsc kształcenia lekarzy było jak najwięcej, ale z zastrzeżeniem, że muszą spełniać wszystkie standardy. (...) Każda decyzja lekarza może ważyć o zdrowiu i życiu pacjenta, więc młodzi lekarze muszą być kształceni na najwyższym poziomie. (...)

Zobacz także

2022-07-28, godz. 06:00 Patryk Mikołajewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Patryk Mikołajewski, burmistrz Koronowa. Rozmawialiśmy o zbliżającym się Jarmarku Cysterskim oraz najważniejszych dla miasta… » więcej 2022-07-27, godz. 06:00 Paulina Matysiak Gościem „Rozmowy Dnia” w Polskim Radiu PiK była Paulina Matysiak, posłanka Partii Razem. Dyskusja dotyczyła propozycji programowych Lewicy. Magdalena… » więcej 2022-07-26, godz. 06:00 Roman Guździoł Gościem Rozmowy Dnia był Roman Guździoł, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. Jej temat to bezpieczeństwo nad wodą. Marcin… » więcej 2022-07-25, godz. 06:05 Marcin Wroński Gościem „Rozmowy Dnia” był zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Rozmawiamy o kondycji branży rolno-spożywczej oraz o tym, czy rolnicy… » więcej 2022-07-22, godz. 04:52 Wojciech Polak Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Wojciech Polak, historyk z UMK w Toruniu. Rozmawialiśmy o polityce Niemiec wobec Polski w przeszłości i obecnie, a w… » więcej 2022-07-21, godz. 04:23 Paweł Skutecki Gościem „Rozmowy Dnia” był Paweł Skutecki, były poseł, obecnie działacz społeczny. Tematem powracająca sprawa żądania od Niemiec reparacji za straty… » więcej 2022-07-20, godz. 06:45 Piotr Kaleta Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Piotr Kaleta (Prawo i Sprawiedliwość). Czy „zakotwiczenie w Unii Europejskiej” może być receptą na inflację?… » więcej 2022-07-19, godz. 06:45 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Robert Kwiatkowski (PPS). Dyskutowaliśmy o różnych pomysłach polityki społecznej, pojawiających w trakcie swoistej… » więcej 2022-07-18, godz. 06:45 Mariusz Kałużny Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Mariusz Kałużny, a dyskutowaliśmy na temat przygotowanego przez Solidarną Polskę projektu ustawy dotyczącego ochrony… » więcej 2022-07-15, godz. 06:05 Joanna Borowiak Gościem „Rozmowy Dnia” była posłanka Joanna Borowiak, a rozmawiamy między innymi o finansowaniu samorządów, o wsparciu gmin popegeerowskich. Michał… » więcej
12345