Sobota, 13 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Diany, Hipolita, Poncjana
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-06-10, 06:00 Michał Jędryka

Marcin Wroński

Marcin Wroński/fot. nadesłane
Marcin Wroński/fot. nadesłane
Rozmowa Dnia - Marcin Wroński
Gościem „Rozmowy Dnia” był Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Rozmawialiśmy o cenach żywności, bezpieczeństwie żywnościowym, wsparciu dla rolników, ale także o weekendowych piknikach z produktem polskim.

Michał Jędryka: Jak wygląda sytuacja na polskim rynku zboża? Wiemy o blokadzie ukraińskich portów, o tym, że Ukraina nie może zboża eksportować. Co to oznacza dla Polski, dla polskiego zboża, polskiego rolnictwa?

Marcin Wroński: Jeżeli chodzi o polskie rolnictwo, to wpływ ukraińskiego zboża na europejski rynek jest obecnie niewielki. Może mieć większy wpływ, jeżeli chodzi o lokalne, regionalne rynki czy skupy przy granicy. Ale jeżeli chodzi o rynek globalny, czy polski, nie ma wpływu, ponieważ jesteśmy połączeni, jesteśmy w jednym systemie z rynkiem światowym. Mamy też pewne ograniczenia, nie tylko my, ale też inne porty i połączenia kolejowe, ponieważ obecnie, do wybuchu wojny, ponad 90% eksportu zbóż ukraińskich Ukraina realizowała przez porty na Morzu Czarnym. Obecnie te porty są blokowane przez Rosję, po części wody są zaminowane. Odblokowanie tych portów na razie nie następuje. Zablokowane jest koło 20 milionów ton zboża, które najczęściej trafiało nie do Europy, tylko na rynki afrykańskie i Bliskiego Wschodu. Jeżeli chodzi o Europę, to najczęściej trafiała tu kukurydza ukraińska. Jeżeli chodzi o pszenicę, to Europa była i jest eksporterem pszenicy, jednym z większych eksporterów na świecie. Jeżeli chodzi o kukurydzę, to 40% eksportu kukurydzy trafiało do Europy, ponieważ tego zboża mamy deficyt. Na chwilę obecną transport zboża z Ukrainy może być realizowany bądź to przez dwa porty rumuńskie, jeden port morski, jeden morsko-rzeczny, ewentualnie przez porty w Rydze i Kłajpedzie, no i przez polskie porty. Barierą dla tych transakcji jest transport drogowy...

No i przeładunek w portach też...

Przeładunek też, ale tak naprawdę transport samochodowy odpada, ponieważ przy obecnych cenach paliwa jest kompletnie nieopłacalny. Obliczyłem, że transport zboża z Ukrainy do Gdańska samochodem ciężarowym jest droższy, niż statkiem z Gdańska do krajów arabskich, w przeliczeniu na tonę zboża.

Co z transportem kolejowym?

Jeżeli chodzi o transport kolejowy, to mamy to poważne ograniczenia, ponieważ rozstaw torów jest inny na Ukrainie i w Polsce. Musimy to zboże przeładowywać. Do tej pory taki transport był mniej opłacalny, od transportu morskiego. Poza tym, spółki kolejowe polskie, czy ukraińskie nie mają takich ilości różnego rodzaju platform, kontenerów, wagonów. Wagonów też nie da się wyprodukować w bardzo krótkim czasie. Po drugie, jak powiedziałem, ten transport morski był bardziej oczywisty, bardziej opłacalny, sprawniejszy. Jeśli chodzi o polskie porty, to ich moce przeładunkowe obecnie są gdzieś na poziomie od 600 do 750 tys. ton miesięcznie. Tutaj też warto zwrócić uwagę, że my w pierwszej kolejności eksportujemy swoje zboża. Z poprzednich zbiorów wyeksportowaliśmy około 5 mln ton zboża (...).

Zobacz także

2022-07-28, godz. 06:00 Patryk Mikołajewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Patryk Mikołajewski, burmistrz Koronowa. Rozmawialiśmy o zbliżającym się Jarmarku Cysterskim oraz najważniejszych dla miasta… » więcej 2022-07-27, godz. 06:00 Paulina Matysiak Gościem „Rozmowy Dnia” w Polskim Radiu PiK była Paulina Matysiak, posłanka Partii Razem. Dyskusja dotyczyła propozycji programowych Lewicy. Magdalena… » więcej 2022-07-26, godz. 06:00 Roman Guździoł Gościem Rozmowy Dnia był Roman Guździoł, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. Jej temat to bezpieczeństwo nad wodą. Marcin… » więcej 2022-07-25, godz. 06:05 Marcin Wroński Gościem „Rozmowy Dnia” był zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Rozmawiamy o kondycji branży rolno-spożywczej oraz o tym, czy rolnicy… » więcej 2022-07-22, godz. 04:52 Wojciech Polak Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Wojciech Polak, historyk z UMK w Toruniu. Rozmawialiśmy o polityce Niemiec wobec Polski w przeszłości i obecnie, a w… » więcej 2022-07-21, godz. 04:23 Paweł Skutecki Gościem „Rozmowy Dnia” był Paweł Skutecki, były poseł, obecnie działacz społeczny. Tematem powracająca sprawa żądania od Niemiec reparacji za straty… » więcej 2022-07-20, godz. 06:45 Piotr Kaleta Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Piotr Kaleta (Prawo i Sprawiedliwość). Czy „zakotwiczenie w Unii Europejskiej” może być receptą na inflację?… » więcej 2022-07-19, godz. 06:45 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Robert Kwiatkowski (PPS). Dyskutowaliśmy o różnych pomysłach polityki społecznej, pojawiających w trakcie swoistej… » więcej 2022-07-18, godz. 06:45 Mariusz Kałużny Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Mariusz Kałużny, a dyskutowaliśmy na temat przygotowanego przez Solidarną Polskę projektu ustawy dotyczącego ochrony… » więcej 2022-07-15, godz. 06:05 Joanna Borowiak Gościem „Rozmowy Dnia” była posłanka Joanna Borowiak, a rozmawiamy między innymi o finansowaniu samorządów, o wsparciu gmin popegeerowskich. Michał… » więcej
12345