Poniedziałek, 08 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Cypriana, Emiliana, Dominika
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-06-06, 06:00 redakcja

Jolanta Kuligowska-Roszak

Jolanta Kuligowska-Roszak/fot. Archiwum
Jolanta Kuligowska-Roszak/fot. Archiwum
Rozmowa dnia - Jolanta Kuligowska-Roszak
Gościem Rozmowy Dnia była Pani Jolanta Kuligowska-Roszak, prezes Polskiego Radia PiK. Rozmowa dotyczyła rozpoczynającego się Konkursu Grand PiK 2022.

Michał Jędryka: Rozpoczyna się „święto radia”! Można powiedzieć, że to jest nasza flagowa impreza, wielki konkurs Grand PiK. Po raz który się odbywa?

Jolanta Kuligowska-Roszak: Konkurs ma w tym roku 14. edycję. To jest Konkurs Radiowych Form Artystycznych, a po raz czwarty mamy konkurs związany z pracami nieprofesjonalistów – studentów dziennikarstwa i osób, które reportażem i słuchowiskami są zainteresowane, ale nie są zawodowymi dziennikarzami.

Mówi pani o reportażu, o słuchowiskach, to są formy, które w tym konkursie mogą brać udział. Dlaczego właśnie takie formy?

W tym konkursie mogą brać udział wszelkie prace, które noszą znamiona artystyczne, czyli słuchowisko, feature, reportaż – to może być wszystko, co nie jest ani jednym, ani drugim, ani trzecim, ale coś w czym dostrzegamy elementy sztuki, twórczości, elementy, które wychodzą poza gatunek i mają formę artystyczną. Nie są czystym reportażem lub słuchowiskiem, choć i takie są, ale rozszerzyliśmy tę formułę o inne gatunki, które są czymś pomiędzy lub ponad.

Jeśli mówimy o sztuce, formach artystycznych, to ktoś może się przestraszyć, bo to może być trudne, wymagające, a tych reportaży się bardzo przyjemnie słucha.

Niekoniecznie coś co jest twórcze, co jest artystyczne, musi być nie do słuchania. Każdy gatunek radiowy, każdy gatunek dźwięku, twórczości ma swoich wielbicieli. Dla jednego trudna będzie muzyka poważna, dla drugiego jazz, dla trzeciego reportaż. Jednak reportaż, słuchowisko, powieść, to jest coś czego się zawsze fajnie słucha, bo to są historie dotyczące ludzkich losów i to losów bardzo interesujących, z którymi możemy się porównać, z którymi chcielibyśmy się spotkać, to są bohaterowie, którzy wnoszą w nasze życie coś więcej. Artystyczne nie znaczy trudne – to znaczy piękne, wychodzące poza gatunek, skłaniające do refleksji, poszukiwań, zainteresowania się tym, czym się kiedyś nie interesowaliśmy (...).

Zobacz także

2022-07-22, godz. 04:52 Wojciech Polak Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Wojciech Polak, historyk z UMK w Toruniu. Rozmawialiśmy o polityce Niemiec wobec Polski w przeszłości i obecnie, a w… » więcej 2022-07-21, godz. 04:23 Paweł Skutecki Gościem „Rozmowy Dnia” był Paweł Skutecki, były poseł, obecnie działacz społeczny. Tematem powracająca sprawa żądania od Niemiec reparacji za straty… » więcej 2022-07-20, godz. 06:45 Piotr Kaleta Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Piotr Kaleta (Prawo i Sprawiedliwość). Czy „zakotwiczenie w Unii Europejskiej” może być receptą na inflację?… » więcej 2022-07-19, godz. 06:45 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Robert Kwiatkowski (PPS). Dyskutowaliśmy o różnych pomysłach polityki społecznej, pojawiających w trakcie swoistej… » więcej 2022-07-18, godz. 06:45 Mariusz Kałużny Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Mariusz Kałużny, a dyskutowaliśmy na temat przygotowanego przez Solidarną Polskę projektu ustawy dotyczącego ochrony… » więcej 2022-07-15, godz. 06:05 Joanna Borowiak Gościem „Rozmowy Dnia” była posłanka Joanna Borowiak, a rozmawiamy między innymi o finansowaniu samorządów, o wsparciu gmin popegeerowskich. Michał… » więcej 2022-07-14, godz. 06:43 Bartosz Fiałek Gościem programu „Rozmowa Dnia” był dr Bartosz Fiałek, lekarz i popularyzator wiedzy o zdrowiu. Naszego gościa pytaliśmy, jak się przed ochronić przed… » więcej 2022-07-13, godz. 04:06 Wanda Korzycka-Wilińska, Miłosz Piontek Gośćmi programu „Rozmowa Dnia” byli: Wanda Korzycka-Wilińska – dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego im. Jana Biziela w Bydgoszczy oraz jej zastępca do… » więcej 2022-07-12, godz. 06:45 Paweł Bokiej Gościem „Rozmowy Dnia” był bydgoski radny Paweł Bokiej. Rozmawialiśmy o komunikacji publicznej w Bydgoszczy i o strajku pracowników MZK. Michał Jędryka:… » więcej 2022-07-11, godz. 03:49 Mieczysław Ryba Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Mieczysław Ryba – historyk myśli politycznej z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Akademii Kultury Społecznej… » więcej
12345