Poniedziałek, 08 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Cypriana, Emiliana, Dominika
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-06-02, 06:05 Michał Jędryka

Joanna Mucha

Joanna Mucha Fot. Wikipedia
Joanna Mucha Fot. Wikipedia
PR PiK - Rozmowa Dnia - Joanna Mucha
Gościem „Rozmowy Dnia” była posłanka Joanna Mucha (Polska 2050). Rozmawialiśmy między innymi o pomyśle wspólnej listy opozycyjnej w przyszłorocznych wyborach.

Michał Jędryka: Bardzo dużo mówi się ostatnio o wspólnej liście opozycyjnej. Chyba dlatego, że bardzo chce jej Donald Tusk. Jego zdaniem mogłaby być taką formą wystąpienia wyborczego opozycji, która doprowadziłaby do zwycięstwa. Państwo też tak uważają?
Joanna Mucha: Przede wszystkim jestem przekonana, że wybory będą w konstytucyjnym terminie, więc mamy do nich 1,5 roku. Mówienie dzisiaj o wspólnej liście albo jakiejkolwiek innej konfiguracji jest dramatycznie przedwczesne, bo na polskiej scenie politycznej – jak wiemy – w półtora roku może się zmienić bardzo wiele. Czasami mam wręcz wrażenie, że rozmowa o jednej liście jest tematem zastępczym. Zdecydowanie wolimy rozmawiać o programie, o tym, w jakim stanie przejmiemy państwo, czyli o diagnozie i jakie kroki trzeba będzie natychmiast podejmować. Temu właśnie będzie służyło wydarzenie, które ogłaszamy już od dość długiego czasu, czyli „Konferencja o przyszłości Polski”. Odbędzie się w połowie czerwca, mamy już zgodę wszystkich partii opozycyjnych. Wydaje mi się, że dla nas – jako partii opozycyjnych – dzisiaj najważniejsze jest, żeby wypracować minima programowe, a nie żeby rozmawiać o konfiguracji na liście wyborczej. Dla Polaków to, w jakiej konfiguracji wystąpimy jako opozycja, jest naprawdę najmniej istotne. Najbardziej istotne jest to, co chcemy dla Polski zrobić.

To porozmawiajmy o programie. Polska 2050, czyli jaka?
– Znak w wewnętrznej nazwie pokazuje, że patrzymy w przyszłość. Mamy wrażenie, że polskie partie polityczne dzisiaj zawiesiły się na debacie, która czasami dotyczy tego co było 30 lat temu albo jeszcze dawniej, albo tego, co kto robił przez ostatnie osiem czy siedem lat. My jesteśmy tą partią polityczną, która mówi: „Patrzmy w przyszłość! Naprawdę przyszłość jest ważniejsza. Jeśli dzisiaj się nią nie zajmiemy, to nasze dzieci będą z tego powodu cierpiały”.

Przypominam, że kiedyś już SLD miało hasło „Wybierzmy przyszłość”.
– My nie mamy takiego hasła. Mówimy o tym, że musimy zająć się tymi problemami, które na bieżąco widzimy. Czyli katastrofą klimatyczną, która będzie wymagała od nas wszystkich dramatycznych zmian stylu życia – transformacji energetycznej, czy tego chcemy, czy nie. To wszystko jest przed nami, musimy sobie w tej chwili to opracować, żeby wejść w proces przejmowania odpowiedzialności za Polskę z przygotowanym planem, a nie dopiero wtedy zastanawiać się nad tym, co zrobić. My zrobiliśmy taki plan, nazywa się „Polska na zielonym szlaku”. Opublikowaliśmy go już ponad półtora roku temu (...).

Zobacz także

2022-07-08, godz. 03:38 Tomasz Lenz Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Tomasz Lenz. Dyskutowaliśmy między innymi o ostatnich konwencjach Platformy Obywatelskiej. Michał Jędryka: Panie… » więcej 2022-07-07, godz. 06:05 Sławomir Sadowski Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Sławomir Sadowski, politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Tematami dyskusji były rozszerzenie NATO o… » więcej 2022-07-06, godz. 03:35 Jan Mosiński Gościem programu „Rozmowa Dnia” był poseł Jan Mosiński z Prawa i Sprawiedliwości. Rozmowa dotyczyła między innymi związku inflacji z polityką podatkową… » więcej 2022-07-05, godz. 06:45 Marcin Lewandowski Gościem programu „Rozmowa Dnia” był bydgoski radny Marcin Lewandowski, przewodniczący komisji doraźnej Rady Miasta w sprawie transportu publicznego w Bydgoszczy… » więcej 2022-07-04, godz. 04:40 Patryk Tomaszewski Gościem „Rozmowa Dnia” był dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK w Toruniu. Rozmawiać będziemy o konwencji Platformy Obywatelskiej oraz o skutkach ubiegłotygodniowego… » więcej 2022-07-01, godz. 06:05 Jan Szopiński Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Jan Szopiński (Lewica). Rozmawialiśmy między innymi o głośnym w ostatnich dniach projekcie fuzji szpitali uniwersyteckich… » więcej 2022-06-30, godz. 04:00 Tomasz Grzywaczewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Grzywaczewski, korespondent polskich mediów i reportażysta. Rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie, o pomocy z Zachodu… » więcej 2022-06-29, godz. 06:00 Ryszard Czarnecki Gościem programu „Rozmowa Dnia” był europoseł Ryszard Czarnecki. Dyskutowaliśmy między innymi o szczycie NATO w Madrycie. Magdalena Ogórek: Brutalny… » więcej 2022-06-28, godz. 06:45 Katarzyna Florek Gościem „Rozmowy Dnia” była Katarzyna Florek, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy. Dyskutowaliśmy o pomyśle połączenia… » więcej 2022-06-27, godz. 06:00 Marcin Czyżniewski Gościem programu „Rozmowa Dnia” był prof. Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawialiśmy o burzy, jaka… » więcej
12345