Poniedziałek, 08 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Cypriana, Emiliana, Dominika
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Pomidora
2022-05-26, 06:45 Michał Jędryka

Andrzej Kobiak

Andrzej Kobiak/fot. PR PiK/archiwum
Andrzej Kobiak/fot. PR PiK/archiwum
Rozmowa Dnia - Andrzej Kobiak
Gościem Rozmowy dnia był senator Andrzej Kobiak, a rozmawialiśmy o upamiętnieniu Leona Janty-Połczyńskiego, międzywojennego polityka z naszego regionu.

Michał Jędryka: Od dawna zabiega pan o upamiętnienie Leona Janty-Połczyńskiego, jako polskiego, można powiedzieć, męża stanu i człowieka bardzo zasłużonego dla Polski. Wczoraj właśnie miało miejsce takie upamiętnienie w Wysokiej pod Tucholą. Brał pan udział w tych uroczystościach.

Andrzej Kobiak: Tak, zostałem zaproszony, organizowali to IPN, starosta tucholski, ale również pan wojewoda miał swój udział w przygotowaniu tej uroczystości. Było to rzeczywiście pięknie zorganizowane wydarzenie. Mówiono dużo i dobrze o Połczyńskim, zresztą trudno mówić inaczej. Jest to rzeczywiście jeden z najwybitniejszych polityków z naszego regionu działający w okresie międzywojennym, ale również przed I wojną światową, bo nie możemy zapominać, że Połczyński był również działaczem wolnościowym. Zabiegał o odzyskanie niepodległości, zabiegał o przyłączenie Pomorza do Polski, a w ogóle o to, żeby Polska odzyskała niepodległość po wielu latach. Zatem impreza bardzo udana, a sam Janta-Połczyński to postać nietuzinkowa.
Rzeczywiście, można na jego temat mówić wielowątkowo. Z jednej strony, jak już wspomniałem, był to działacz, który zabiegał o odzyskanie przez Polskę niepodległości, o przyłączenie Pomorza do Polski, ale również człowiek o wybitnym talencie gospodarczy, poza tym minister w pięciu rządach i to w ministerstwach bardzo trudnych, bo rolnictwa i skarbu. Był senatorem dwóch kadencji - wiem, że to nie jest łatwe, a wiem to z autopsji. Jest to postać rzeczywiście wielowymiarowa, wielowątkowa, i warta upamiętnienia. Staram się w Bydgoszczy i w okolicach naszego miasta, przybliżać jego postać mieszkańcom. Udało się już uzyskać to, że jeden z bulwarów w Bydgoszczy nosi jego imię. Mam nadzieję, że kiedyś uda się również zamontować tablicę informującą o tym, kim był Leon Janta-Połczyński. Na razie zostało to zrobione w Wysokiej, w miejscowości skąd się Połczyńscy wywodzą, gdzie Leon miał swój dom, jeżeli nie był w Warszawie, czy w Poznaniu gdy, jak mówiliśmy, był ministrem.

Czy te idee, które wtedy realizował, chociażby jako minister rolnictwa, te idee gospodarcze, które próbował wcielać w życie, mają jakieś znaczenie również dzisiaj? Czy coś z jego spuścizny, z tej myśli ekonomiczno-politycznej możemy dzisiaj wdrożyć w życie?

Zdecydowanie tak. Janta -Połczyński był wielkim zwolennikiem postępu technicznego i nowoczesnego sposobu gospodarowania. Zakładał na Pomorzu kółka rolnicze, ale polskie, ponieważ jak mówiliśmy, był działaczem narodowościowym. Gdy zaczynał się tym zajmować, to na Pomorzu było około 27 tych kółek rolniczych, a gdy gdy został ministrem i swoją misję na tym polu skończył, działało ich już ponad 150. Widzimy ten olbrzymi skok. W tych kółkach rolniczych pokazywał, co się dzieje u niego w gospodarstwie, ponieważ po ojcu odziedziczył majątek i prowadził gospodarstwo rolne. W swoim gospodarstwie wdrażał nowe technologie, wykorzystywał nowe maszyny, szkolił u siebie rolników. Ten postęp techniczny w okresie międzywojennym był wdrażany głównie tutaj, w tych regionach, oczywiście w Wielkopolsce również. Był to człowiek na miarę ówczesnych trudnych czasów. Mówi się, że Unia Europejska powstała z pierwszej Wspólnoty Węgla i Stali. Okazuje się, że Leon Janta-Połczyński już w okresie międzywojennym zaproponował organizacje kilku państw dla wspólnego rynku rolnego (...).

Zobacz także

2022-08-08, godz. 03:17 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy dnia” będzie Anna Gembicka - wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Będziemy rozmawiać m.in. o gospodarstwach opiekuńczych i dopłatach… » więcej 2022-08-05, godz. 06:00 Jakub Siedlecki Gościem Rozmowy Dnia był nadleśniczy Jakub Siedlecki z Nadleśnictwa Bydgoszcz. Jej tematy to stan zalesienia w Polsce i w regionie. Zapytaliśmy, czy prawdziwe… » więcej 2022-08-04, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Gościem „Rozmowy Dnia” był prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. A jej temat to walka z „kopciuchami”. Rozmawialiśmy… » więcej 2022-08-02, godz. 05:00 Marlena Maląg Gościem „Rozmowy Dnia” była Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej. Rozmawialiśmy m.in. o 14. emeryturze, dopłatach do węgla i wakacjach… » więcej 2022-08-01, godz. 04:24 Maciej Kuske Gościem „Rozmowy Dnia” był Maciej Kuske – szef działu IT w NAT-WEST Group. Na półmetku wakacji warto przypomnieć o kilku zasadach dotyczących bezpieczeństwa… » więcej 2022-07-29, godz. 06:05 Józef Łyczak Gościem „Rozmowy Dnia” był senator Józef Łyczak z PiS. Rozmawialiśmy o zakończonym w czwartek w naszym regionie wyjazdowym posiedzeniu senackich komisji… » więcej 2022-07-28, godz. 06:00 Patryk Mikołajewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Patryk Mikołajewski, burmistrz Koronowa. Rozmawialiśmy o zbliżającym się Jarmarku Cysterskim oraz najważniejszych dla miasta… » więcej 2022-07-27, godz. 06:00 Paulina Matysiak Gościem „Rozmowy Dnia” w Polskim Radiu PiK była Paulina Matysiak, posłanka Partii Razem. Dyskusja dotyczyła propozycji programowych Lewicy. Magdalena… » więcej 2022-07-26, godz. 06:00 Roman Guździoł Gościem Rozmowy Dnia był Roman Guździoł, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. Jej temat to bezpieczeństwo nad wodą. Marcin… » więcej 2022-07-25, godz. 06:05 Marcin Wroński Gościem „Rozmowy Dnia” był zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Rozmawiamy o kondycji branży rolno-spożywczej oraz o tym, czy rolnicy… » więcej
12345