Czwartek, 30 czerwca 2022 r.   Imieniny: Emilii, Lucyn
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Deweloper
2022-05-23, 03:00 Redakcja

Kosma Złotowski

Kosma Złotowski
Kosma Złotowski
PR PiK - Rozmowa Dnia - Kosma Złotowski
Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o pomysłach zmian dotyczących funkcjonowania Unii Europejskiej.

Michał Jędryka: Rzecznik rządu poinformował niedawno, że Polska i Bruksela doszły do porozumienia w sprawie formalnego zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy. Czy to jest Pana zdaniem koniec politycznego serialu, który śledziliśmy od miesięcy?
Kosma Złotowski: Doświadczenie kilkumiesięczne wskazuje, że należy poczekać aż pieniądze zostaną wypłacone.

Zastanawiam się, czy mamy jakąkolwiek gwarancję, że za jakiś czas nawet jeśli zostaną wypłacone nie pojawią się kolejne, nowe żądania ze strony Komisji Europejskiej? Czy taki scenariusz uważa Pan za realny?
– Niestety, uważam ten scenariusz za jak najbardziej realny. Zawsze jest się do czego przyczepić, nawet jeśli nie ma się do czego przyczepić. W przypadku naszego Krajowego Planu Odbudowy Komisja Europejska teoretycznie nie zgłosiła żadnych merytorycznych uwag, a potem okazało się, że są uwagi polityczne. Czyli merytorycznych nie było – uznano, że plan jest OK, natomiast są jakieś polityczne uwagi w postaci żądania likwidacji Izby Dyscyplinarnej dla sądów.

Polityczne uwagi były od dawna, wiedzieliśmy, że chodzi o Izbę Dyscyplinarną. Teraz jest pytanie, czy to jest ostateczny moment – jak zlikwidujemy Izbę Dyscyplinarną to już będzie wszystko OK?
– Potem zawsze może się okazać, że wprawdzie Izby Dyscyplinarnej nie ma, ale jest inny sposób odpowiedzialności sędziowskiej i to się może nie podobać. No cóż – Komisja Europejska przeciąga linę z Polską, to przeciąganie trwa. Pewien etap został zakończony i zobaczymy, jak to się skończy (...).

Jeszcze chciałem zapytać o ostatnie wypowiedzi prezydenta Ukrainy bardzo honorujące Polskę – zapowiadające specjalny status Polaków na Ukrainie, odznaczenie dla Rzeszowa, prezydent wymienił bardzo wiele miast polskich, które pomagają Ukrainie – w tym Bydgoszcz i Toruń. Powinniśmy się z tego cieszyć? Czy to zapowiada nowe stosunki polsko-ukraińskie?
– Wydaje mi się, że stosunek Ukraińców do Polaków, a także Polaków do Ukraińców od 24 lutego zmienił się. Widzimy wspólne cele i wspólne zagrożenia, którym się wspólnie przeciwstawiamy – z tym, że Ukraińcy za to płacą krwią. Docenienie roli Polski przez Ukraińców jest oczywiście bardzo dobre i dobrze wróży na przyszłość obu naszych narodów (...).

Zobacz także

2022-06-30, godz. 04:00 Tomasz Grzywaczewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Grzywaczewski, korespondent polskich mediów i reportażysta. Rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie, o pomocy z Zachodu… » więcej 2022-06-29, godz. 06:00 Ryszard Czarnecki Gościem programu „Rozmowa Dnia” był europoseł Ryszard Czarnecki. Dyskutowaliśmy między innymi o szczycie NATO w Madrycie. Magdalena Ogórek: Brutalny… » więcej 2022-06-28, godz. 06:45 Katarzyna Florek Gościem „Rozmowy Dnia” była Katarzyna Florek, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy. Dyskutowaliśmy o pomyśle połączenia… » więcej 2022-06-27, godz. 06:00 Marcin Czyżniewski Gościem programu „Rozmowa Dnia” był prof. Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawialiśmy o burzy, jaka… » więcej 2022-06-24, godz. 06:45 Tomasz Latos Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Rozmowa o zapowiadanym połączeniu bydgoskich szpitali uniwersyteckich… » więcej 2022-06-23, godz. 06:00 Sławomir Cenckiewicz Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Sławomir Cenckiewicz – historyk, były szef komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych, autor książki… » więcej 2022-06-22, godz. 06:05 prof. Marcin Szewczak Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Marcin Szewczak, prawnik z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, znawca zagadnień Trójmorza. Tematem rozmowy była wizyta… » więcej 2022-06-21, godz. 06:00 Anna Gembicka Gościem Rozmowy Dnia była Anna Gembicka – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie żywnościowym, zadaniach powołanej niedawno… » więcej 2022-06-20, godz. 03:15 Dariusz Kurzawa Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Dariusz Kurzawa (PSL). Rozmawialiśmy między innymi o Krajowym Planie Odbudowy i o bezpieczeństwie żywnościowym w kontekście… » więcej 2022-06-17, godz. 06:05 Paweł Szramka Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Paweł Szramka. Rozmawialiśmy między innymi o sprawach związanych… » więcej
12345