Sobota, 02 lipca 2022 r.   Imieniny: Jagody, Urbana, Marii
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Meble
2022-05-18, 06:05 Redakcja

Paweł Krutul

Paweł Krutul Fot. Wikipedia
Paweł Krutul Fot. Wikipedia
PR PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Krutul
Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Krutul (Lewica), członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Rozmawialiśmy między innymi o spotkaniu europejskich ministrów obrony w Brukseli.

Magdalena Ogórek: Wczoraj w Brukseli odbyło się ogromne spotkanie europejskich ministrów obrony. Temat numer to Finlandia i Szwecja w NATO. To bardzo ważny krok.
Paweł Krutul: Dokładnie tak! Liczę na mądrość i doświadczenie 30 ministrów obrony krajów, które są w NATO. Po 24 lutego – gdy Putin po raz kolejny napadł na bezbronny – jak mu się wydawało – naród ukraiński – ministrowie są mądrzejsi i bardziej wyczuleni. Finlandia przegłosowała w Parlamencie wstąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego – 188 głosów było za, osiem przeciw. To ogromny sukces dla NATO i bezpieczeństwa Polski w basenie Morza Bałtyckiego. To my jako NATO będziemy Bałtyk kontrolowali w 70-80 procentach, a flota rosyjska będzie mogła się temu tylko przyglądać. Miejmy nadzieję, że niebawem Szwecja również zrobi to samo i kraje NATO-wskie, a przede wszystkim Polki i Polacy będą bezpieczniejsi. Nasze wybrzeże będzie chronione o dodatkowe siły, które są w Finlandii i ewentualnie w Szwecji, na co bardzo liczę.

Jedynym hamulcowym i to dosyć ostrym jest Turcja. Mamy nadzieję, że argumenty, które zostaną użyte przez europejskich ministrów obrony, także przez ukraińskiego ministra będą miały wpływ na Turcję, choć pewnie ten kraj powie, że chciałby coś dostać w zamian. Gdy Turcja kiedyś przyjęła uchodźców ekonomicznych, poprosiła Brukselę o miliardy euro, więc teraz też może postawi warunki w kwestii Sojuszu Północnoatlantyckiego.
– To walka o wpływy, o interesy, również na arenie międzynarodowej, a prezydent Turcji chce to wykorzystać. Niemniej jednak liczę na mądrość również jego ministra obrony i 29 pozostałych plus ministra Ukrainy – wierzę, że dojdzie do porozumienia i mam nadzieję, że kraje Morza Bałtyckiego przystąpią do NATO w ekstremalnym tempie.

My tutaj w Polsce przyglądamy się temu wszystkiemu z ogromnym niepokojem.
– W weekend rakiety spadły 14 km od naszej granicy, więc nie jest dziwne, że Polacy się niepokoją, ale – jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszej granicy jako wschodniej flanki NATO – to bym się nie obawiał. Mamy tutaj bardzo dużo armii, nie tylko naszej, ale wzmacnianej przez naszych sojuszników. Nigdy do tej pory nie mieliśmy tyle wojska na naszym terenie, także sprzętu i samolotów zwiadowczych. Te ostatnie 24 godziny na dobę – na niebie naszym i naszych sojuszników – krążą i na bieżąco – z dokładnością do kilku, kilkunastu metrów – przekazują do centrali NATO-wskich, jakie ruchy wykonuje wojsko rosyjskie, również skąd wystrzeliwane są pociski. Powinniśmy się czuć bezpieczni i równolegle chciałbym zapewnić mieszkańców sąsiadujących z Ukrainą, że Ukrainy na pewno nie pozostawimy. To ważne, że dostarczamy jej bardzo dużo sprzętu militarnego. Niektóre kraje niestety się wyłamują, inne przejrzały na oczy i dostarczają tego sprzętu więcej, ważne, że 24 godziny na dobę Ukraina otrzymuje sprzęt i amunicję, a armia ukraińska robi coraz większe postępy wypychając agresora ze swego terytorium. Trzymamy za nich kciuki, bo bezpieczna Ukraina oznacza bezpieczeństwo dla Polski i dla Unii Europejskiej. Musimy dokonać wszelkich starań i wyrzeczeń, żeby sprzęt do nich płynął, bo oni dają to, co jest najcenniejsze – przelewają swoją krew. (...)

Zobacz także

2022-07-01, godz. 06:05 Jan Szopiński Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Jan Szopiński (Lewica). Rozmawialiśmy między innymi o głośnym w ostatnich dniach projekcie fuzji szpitali uniwersyteckich… » więcej 2022-06-30, godz. 04:00 Tomasz Grzywaczewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Grzywaczewski, korespondent polskich mediów i reportażysta. Rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie, o pomocy z Zachodu… » więcej 2022-06-29, godz. 06:00 Ryszard Czarnecki Gościem programu „Rozmowa Dnia” był europoseł Ryszard Czarnecki. Dyskutowaliśmy między innymi o szczycie NATO w Madrycie. Magdalena Ogórek: Brutalny… » więcej 2022-06-28, godz. 06:45 Katarzyna Florek Gościem „Rozmowy Dnia” była Katarzyna Florek, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy. Dyskutowaliśmy o pomyśle połączenia… » więcej 2022-06-27, godz. 06:00 Marcin Czyżniewski Gościem programu „Rozmowa Dnia” był prof. Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawialiśmy o burzy, jaka… » więcej 2022-06-24, godz. 06:45 Tomasz Latos Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Rozmowa o zapowiadanym połączeniu bydgoskich szpitali uniwersyteckich… » więcej 2022-06-23, godz. 06:00 Sławomir Cenckiewicz Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Sławomir Cenckiewicz – historyk, były szef komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych, autor książki… » więcej 2022-06-22, godz. 06:05 prof. Marcin Szewczak Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Marcin Szewczak, prawnik z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, znawca zagadnień Trójmorza. Tematem rozmowy była wizyta… » więcej 2022-06-21, godz. 06:00 Anna Gembicka Gościem Rozmowy Dnia była Anna Gembicka – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie żywnościowym, zadaniach powołanej niedawno… » więcej 2022-06-20, godz. 03:15 Dariusz Kurzawa Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Dariusz Kurzawa (PSL). Rozmawialiśmy między innymi o Krajowym Planie Odbudowy i o bezpieczeństwie żywnościowym w kontekście… » więcej
12345