Czwartek, 07 lipca 2022 r.   Imieniny: Cyryla, Estery, Metodego
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-05-13, 06:05 Michał Jędryka/Redakcja

Paweł Skutecki

Paweł Skutecki. Fot. Archiwum
Paweł Skutecki. Fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Skutecki
Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Skutecki – bydgoski polityk, który kilka miesięcy temu przystąpił do Solidarnej Polski. Dyskutowaliśmy m.in. o perspektywach dalszego trwania Zjednoczonej Prawicy.

Michał Jędryka: Zanim zaczniemy o sprawach politycznych, to chciałem zapytać – czym się Pan aktualnie zajmuje, bo wiem, że ciekawymi rzeczami...?
Paweł Skutecki: Po pierwsze – kończę książkę na temat obozów koncentracyjnych i eksperymentów medycznych, między innymi w Potulicach, ale to na marginesie. Przede wszystkim teraz – razem z dużą częścią środowiska bydgoskiego, też Solidarnej Polski – pracujemy z uchodźcami z Ukrainy pod względem kompetencyjnym. Prowadzimy kursy języka polskiego, szkolenia dotyczące warunków życia i pracy w Polsce – zarówno dla Ukraińców, jak i wolontariuszy, którzy się nimi opiekują i z nimi pracują.

To jest potrzebne? Jest zainteresowanie tego typu działalnością?
– Zainteresowanie jest olbrzymie. Duża część tych osób ma świadomość, że zostanie w Polsce na długo albo i na zawsze. Bez znajomości języka czy realiów prawnych trudno jest funkcjonować w danym kraju. Oni naprawdę chcą zostać na dłużej i po tej ogromnej fali pomocy, jaką udzielili im Polacy – takiej elementarnej typu: schronienie, dach nad głową, jedzenie czy odzież – teraz jest czas na pomoc bardziej profesjonalną i kompleksową. Trzeba tych ludzi nauczyć języka i obycia w polskiej kulturze prawnej, urzędowej.

I nie jest to chyba łatwe?
– Różnice są kolosalne – zwłaszcza jeśli chodzi o osoby, które przybyły do Bydgoszczy ze wschodniej Ukrainy. Tam mentalność, sposób załatwiania spraw w urzędach jest kompletnie inny. Gdyby ci ludzie chcieli zachowywać się w Polsce tak, jak zachowywali się tam, to mogliby dostać różnego rodzaju zarzuty karne.

Przejdźmy do bieżących spraw politycznych. Solidarna Polska i Prawo i Sprawiedliwość tworzą cały czas Zjednoczoną Prawicę, która jest koalicją rządzącą w Polsce. Ale na przykład prof. Antoni Dudek – politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – pisze, że na dłuższą metę ta jedność się nie utrzyma. Dlatego Solidarna Polska będzie podkreślać własną odrębność. Jak Pan sądzi – tak to właśnie będzie?
– Naprawdę nie mogę wyjść z podziwu, jak mądrzy i wykształceni ludzie czasami nie potrafią odróżnić koalicji od partii. Zjednoczona Prawica jest dziś koalicją dwóch, a właściwie trzech ugrupowań – ale mówimy o koalicji PiS i Solidarnej Polski. To są dwa suwerenne podmioty, które mają na kilka co najmniej ważnych spraw inne poglądy. Gdyby nie było różnic między tymi formacjami, to z pewnością byłaby to jedna formacja (...).

Zobacz także

2022-06-23, godz. 06:00 Sławomir Cenckiewicz Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Sławomir Cenckiewicz – historyk, były szef komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych, autor książki… » więcej 2022-06-22, godz. 06:05 prof. Marcin Szewczak Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Marcin Szewczak, prawnik z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, znawca zagadnień Trójmorza. Tematem rozmowy była wizyta… » więcej 2022-06-21, godz. 06:00 Anna Gembicka Gościem Rozmowy Dnia była Anna Gembicka – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie żywnościowym, zadaniach powołanej niedawno… » więcej 2022-06-20, godz. 03:15 Dariusz Kurzawa Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Dariusz Kurzawa (PSL). Rozmawialiśmy między innymi o Krajowym Planie Odbudowy i o bezpieczeństwie żywnościowym w kontekście… » więcej 2022-06-17, godz. 06:05 Paweł Szramka Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Paweł Szramka. Rozmawialiśmy między innymi o sprawach związanych… » więcej 2022-06-16, godz. 09:05 Przemysław Czarnek Gościem „Rozmowy Dnia” był minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, a rozmawialiśmy między innymi o systemie oceny uczelni wyższych. Michał… » więcej 2022-06-15, godz. 06:00 Adam Gawęda Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Adam Gawęda (Prawo i Sprawiedliwość). Rozmawialiśmy przede wszystkim o cenach węgla i o tym co rząd może i ma zamiar… » więcej 2022-06-14, godz. 06:00 Waldemar Kraska O pomyśle łączenia szpitali uniwersyteckich w Bydgoszczy, ewentualnym powstaniu Uniwersytetu Medycznego, ale także o proteście pacjentów oddziału hematologii… » więcej 2022-06-13, godz. 02:59 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem Rozmowy Dnia był Jan Krzysztof Ardanowski przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie żywnościowym… » więcej 2022-06-10, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem „Rozmowy Dnia” był Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Rozmawialiśmy o cenach żywności, bezpieczeństwie… » więcej
12345