Czwartek, 07 lipca 2022 r.   Imieniny: Cyryla, Estery, Metodego
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Forum Rolnika 2022
2022-05-12, 06:45 Marcin Kupczyk/Redakcja

Krzysztof Gawkowski

Krzysztof Gawkowski/fot. PR PiK/archiwum
Krzysztof Gawkowski/fot. PR PiK/archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Krzysztof Gawkowski
Gościem Rozmowy Dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef klubu parlamentarnego Lewicy. Rozmawialiśmy o niedawnym incydencie z udziałem ambasadora Rosji w Warszawie, wniosku o wyrażenie wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości oraz o szansach na odblokowanie pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy.

Marcin Kupczyk: Byliśmy wszyscy świadkami gwałtownych wydarzeń, kiedy ambasador Federacji Rosyjskiej został oblany czerwoną farbą. Co Pan sądzi o tym incydencie?
Krzysztof Gawkowski: Jestem i zawsze byłem przeciwko używaniu przemocy w każdej sytuacji, ale staram się też zrozumieć ludzi, którzy dokonali tego oblania farbą. Po prostu demonstrowali troskę o swoich braci i siostry – ludzi, którzy umierają w Ukrainie, a to wszystko, co mówi ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce nie mieści im się w głowie. On wspiera działania Putina – zbrodniarza wojennego, prowokuje ludzi, którzy się na to nie godzą. Nie wytrzymali takich emocji, więc gdyby nie było prowokacji ze strony Rosji, nie byłoby tych wydarzeń.

Minister spraw wewnętrznych oświadczył, że polskie władze nie rekomendowały Rosji składania kwiatów 9 maja w Warszawie. Wiedziały, że może być tam gorąco.
– Wiedziały, ale też wiedział ambasador, bo przecież to była prowokacyjna wizyta na cmentarzu. Kiedy rosyjscy żołnierze zabijają w Ukrainie dzieci, matki, ojców, giną żołnierze i trwa tam wojna, to ambasador rosyjski chce czcić pamięć ojców tych, którzy dziś strzelają. To jest niepoważne i myślę, że było robione z premedytacją – po to, żeby wywołać takie spięcie. Tym bardziej jest niepokojące, że ambasador Rosji po tym wszystkim mówi, że przecież Władimir Putin nic złego nie robi, podczas gdy tamten zleca zabójstwa niewinnych cywili.

Zmieńmy temat - Parlament Europejski niedawno przyjął rezolucję domagając się, aby Komisja Europejska nie aprobowała Krajowych Planów Odbudowy dla Polski i Węgier. Leszek Miller, Marek Belka, Robert Biedroń, Łukasz Kohut głosowali za taką rezolucją.
– Głosowali, bo mają poczucie tego, co dzisiaj jest ważne. Likwidacja Izby Dyscyplinarnej w Polsce to warunek, żebyśmy dostali pieniądze z Unii Europejskiej. Fundusz Odbudowy, który mógłby uratować polską gospodarkę i dać szansę, że rodziny przetrwają ten kryzys, powinien już dawno być w Polsce. Blokuje go Prawo i Sprawiedliwość – tak naprawdę Solidarna Polska, część Zjednoczonej Prawicy, pan Ziobro. Posłowie i eurodeputowani Lewicy mają jasne stanowisko – likwidacja Izby Dyscyplinarnej i pieniądze będą w Polsce. Nie będzie takiej likwidacji, nie będziemy mieli pieniędzy, a polska gospodarka będzie na kolanach. To jest bardzo proste równanie (...).

Zobacz także

2022-06-23, godz. 06:00 Sławomir Cenckiewicz Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Sławomir Cenckiewicz – historyk, były szef komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych, autor książki… » więcej 2022-06-22, godz. 06:05 prof. Marcin Szewczak Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Marcin Szewczak, prawnik z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, znawca zagadnień Trójmorza. Tematem rozmowy była wizyta… » więcej 2022-06-21, godz. 06:00 Anna Gembicka Gościem Rozmowy Dnia była Anna Gembicka – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie żywnościowym, zadaniach powołanej niedawno… » więcej 2022-06-20, godz. 03:15 Dariusz Kurzawa Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Dariusz Kurzawa (PSL). Rozmawialiśmy między innymi o Krajowym Planie Odbudowy i o bezpieczeństwie żywnościowym w kontekście… » więcej 2022-06-17, godz. 06:05 Paweł Szramka Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Paweł Szramka. Rozmawialiśmy między innymi o sprawach związanych… » więcej 2022-06-16, godz. 09:05 Przemysław Czarnek Gościem „Rozmowy Dnia” był minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, a rozmawialiśmy między innymi o systemie oceny uczelni wyższych. Michał… » więcej 2022-06-15, godz. 06:00 Adam Gawęda Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Adam Gawęda (Prawo i Sprawiedliwość). Rozmawialiśmy przede wszystkim o cenach węgla i o tym co rząd może i ma zamiar… » więcej 2022-06-14, godz. 06:00 Waldemar Kraska O pomyśle łączenia szpitali uniwersyteckich w Bydgoszczy, ewentualnym powstaniu Uniwersytetu Medycznego, ale także o proteście pacjentów oddziału hematologii… » więcej 2022-06-13, godz. 02:59 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem Rozmowy Dnia był Jan Krzysztof Ardanowski przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie żywnościowym… » więcej 2022-06-10, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem „Rozmowy Dnia” był Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Rozmawialiśmy o cenach żywności, bezpieczeństwie… » więcej
12345