Czwartek, 30 czerwca 2022 r.   Imieniny: Emilii, Lucyn
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-05-11, 06:05 Redakcja

Waldemar Andzel

Waldemar Andzel /fot. Facebook/Waldemar Andzel
Waldemar Andzel /fot. Facebook/Waldemar Andzel
PR PiK - Rozmowa Dnia - Waldemar Andzel
Gościem „Rozmowy Dnia” był przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Tematem wywiadu był między innymi incydent dyplomatyczny z 9 maja, kiedy to ambasador rosyjski został oblany czerwoną farbą.

Magdalena Ogórek: Żyjemy w dziwnym świecie. Przed tak zwanym Dniem Zwycięstwa, który hucznie obchodziła Federacja Rosyjska, prorosyjskie demonstracje przetoczyły się przez Berlin, a także przez Kiszyniów w Mołdawii. Mieliśmy też przedziwną sytuację związaną z ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Polsce, który został oblany czerwoną farbą. Czy można mówić o prowokacji?
Waldemar Andzel: Uważam, że to była prowokacja, choć oczywiście sprawę należy zbadać. Dla mnie wyglądało to ustawkę, w której uczestniczył pan ambasador. Zresztą było to widać w relacjach medialnych – po tym, jak ambasador się zachowywał. Bardzo spokojnie wręcz to przyjął, więc raczej było to ustawione.

Zaskakująco zgodna jest też opozycja. Gościłam przedwczoraj w studiu polityków opozycji i wszyscy się zgodzili, że ambasador na zaskoczonego nie wyglądał, więc mamy do czynienia znowu z zakulisowym chyba działaniem służb Federacji Rosyjskiej?
– Na pewno sprawę należy zbadać, ale tak to wygląda. Tym bardziej, że pan ambasador był przestrzegany, że takowa sytuacja może mieć miejsce i że nie powinien żadnych takich ruchów robić, ani urządzać tego typu uroczystości.

No właśnie – Ministerstwo Spraw Zagranicznych przestrzegło ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce, że nie rekomenduje mu tego typu obchodów tego dnia. Mimo to ambasador wybrał inaczej.
– To tylko pokazuje, że im taka ustawka jest potrzebna do dalszej gry politycznej i różnych ataków ze strony Federacji Rosyjskiej nakierowanych na Polskę; różnych oskarżeń, które są ciągle w ich mediach w naszym kierunku stawiane. Nawet w zaczepnym przemówieniu prezydenta Putina, który tak naprawdę nie mógł ogłosić żadnego zwycięstwa, bo nie mają żadnego zwycięstwa w wojnie z Ukrainą. Nawet miał ogłosić pobór, mobilizację i nie ogłosił, bo sam tak naprawdę boi się pewnych rzeczy w Federacji Rosyjskiej (...).

Zobacz także

2022-06-30, godz. 04:00 Tomasz Grzywaczewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Grzywaczewski, korespondent polskich mediów i reportażysta. Rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie, o pomocy z Zachodu… » więcej 2022-06-29, godz. 06:00 Ryszard Czarnecki Gościem programu „Rozmowa Dnia” był europoseł Ryszard Czarnecki. Dyskutowaliśmy między innymi o szczycie NATO w Madrycie. Magdalena Ogórek: Brutalny… » więcej 2022-06-28, godz. 06:45 Katarzyna Florek Gościem „Rozmowy Dnia” była Katarzyna Florek, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy. Dyskutowaliśmy o pomyśle połączenia… » więcej 2022-06-27, godz. 06:00 Marcin Czyżniewski Gościem programu „Rozmowa Dnia” był prof. Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawialiśmy o burzy, jaka… » więcej 2022-06-24, godz. 06:45 Tomasz Latos Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Rozmowa o zapowiadanym połączeniu bydgoskich szpitali uniwersyteckich… » więcej 2022-06-23, godz. 06:00 Sławomir Cenckiewicz Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Sławomir Cenckiewicz – historyk, były szef komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych, autor książki… » więcej 2022-06-22, godz. 06:05 prof. Marcin Szewczak Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Marcin Szewczak, prawnik z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, znawca zagadnień Trójmorza. Tematem rozmowy była wizyta… » więcej 2022-06-21, godz. 06:00 Anna Gembicka Gościem Rozmowy Dnia była Anna Gembicka – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie żywnościowym, zadaniach powołanej niedawno… » więcej 2022-06-20, godz. 03:15 Dariusz Kurzawa Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Dariusz Kurzawa (PSL). Rozmawialiśmy między innymi o Krajowym Planie Odbudowy i o bezpieczeństwie żywnościowym w kontekście… » więcej 2022-06-17, godz. 06:05 Paweł Szramka Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Paweł Szramka. Rozmawialiśmy między innymi o sprawach związanych… » więcej
12345