Poniedziałek, 04 lipca 2022 r.   Imieniny: Odona, Malwiny, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-05-09, 06:00 Michał Jędryka

Grzegorz Górski

Grzegorz Górski/fot. Archiwum
Grzegorz Górski/fot. Archiwum
Rozmowa Dnia - Grzegorz Górski
Gościem Rozmowy Dnia był profesor Grzegorz Górski rektor Akademii Jagiellońskiej w Toruniu. Rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie i relacjach Polski tak z Ukrainą, jak i z Unią Europejską.

Michał Jędryka: 9 maja Rosjanie obchodzą swój Dzień Zwycięstwa. Wszyscy się spodziewali, że tego dnia coś się stanie. Czy zdaniem pana profesora coś się rzeczywiście wydarzy? Jak ten dzień będzie wyglądał?

Grzegorz Górski: Nie spodziewam się, żeby coś istotnego się miało stać. Rosjanie nie mają czego celebrować, Ukraińcy, z całym szacunkiem, także niekoniecznie. Ukraina, Białoruś i Rosja wspólnie w minionych latach świętowały 9 maja, ale dziś specjalnie w żadnym z tych krajów nie ma czego celebrować. Nie sądzę, żeby było nas coś w stanie jeszcze bardziej istotnie zaskoczyć.

Panie profesorze, przejdźmy więc do tego, co ta wojna, która trwa już trzeci miesiąc, oznacza dla Polski. W dzisiejszym numerze „Do rzeczy” ukazał się artykuł Jakuba Wozińskiego, w którym wystawia pewien rachunek, przedstawia, jakie koszty i jakie zyski będzie miała Polska, jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie. Między innymi pisze o tym, że około 3% naszego produktu krajowego brutto może pochłonąć utrzymanie uchodźców ukraińskich, ale z drugiej strony polskie porty, i to widać, zwiększyły znacznie obroty w związku z przeładunkiem i ukraińskich towarów. Jak pan sądzi, jak ten bilans może wyglądać?

W moim przekonaniu takim największym zyskiem, największą korzyścią, jaką z tej wojny wynosimy, jest fakt, że obnaża się słabość Rosji. To jest bardzo ważny element, bardzo ważny czynnik. Przyznać trzeba, że w ciągu wielu ostatnich lat żyliśmy trochę w takim cieniu, w przytłaczającym cieniu przeświadczenia o wielkiej potędze militarnej nie tylko Rosji. To wiązało się również z tym, że mieliśmy niewątpliwie pewne poczucie wyizolowania. To oczywiste, że Zachód, w mniejszym czy w szerszym znaczeniu tego słowa, nie do końca rozumiał, nie do końca postrzegał zagrożenie ze strony rosyjskiej, jako cos istotnego, coś ważkiego. Największym z tego punktu widzenia zyskiem Polski jest właśnie to, że Rosja obnażyła swoją słabość, iluzoryczność, charakter takiego papierowego tygrysa. Z drugiej strony, zmieniło się także radykalnie postrzeganie Moskwy, jako czynnika agresywnego, nieobliczalnego, nie poddającego się żadnym racjonalnym analizom (...).

Zobacz także

2022-07-01, godz. 06:05 Jan Szopiński Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Jan Szopiński (Lewica). Rozmawialiśmy między innymi o głośnym w ostatnich dniach projekcie fuzji szpitali uniwersyteckich… » więcej 2022-06-30, godz. 04:00 Tomasz Grzywaczewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Grzywaczewski, korespondent polskich mediów i reportażysta. Rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie, o pomocy z Zachodu… » więcej 2022-06-29, godz. 06:00 Ryszard Czarnecki Gościem programu „Rozmowa Dnia” był europoseł Ryszard Czarnecki. Dyskutowaliśmy między innymi o szczycie NATO w Madrycie. Magdalena Ogórek: Brutalny… » więcej 2022-06-28, godz. 06:45 Katarzyna Florek Gościem „Rozmowy Dnia” była Katarzyna Florek, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy. Dyskutowaliśmy o pomyśle połączenia… » więcej 2022-06-27, godz. 06:00 Marcin Czyżniewski Gościem programu „Rozmowa Dnia” był prof. Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawialiśmy o burzy, jaka… » więcej 2022-06-24, godz. 06:45 Tomasz Latos Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Rozmowa o zapowiadanym połączeniu bydgoskich szpitali uniwersyteckich… » więcej 2022-06-23, godz. 06:00 Sławomir Cenckiewicz Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Sławomir Cenckiewicz – historyk, były szef komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych, autor książki… » więcej 2022-06-22, godz. 06:05 prof. Marcin Szewczak Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Marcin Szewczak, prawnik z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, znawca zagadnień Trójmorza. Tematem rozmowy była wizyta… » więcej 2022-06-21, godz. 06:00 Anna Gembicka Gościem Rozmowy Dnia była Anna Gembicka – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie żywnościowym, zadaniach powołanej niedawno… » więcej 2022-06-20, godz. 03:15 Dariusz Kurzawa Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Dariusz Kurzawa (PSL). Rozmawialiśmy między innymi o Krajowym Planie Odbudowy i o bezpieczeństwie żywnościowym w kontekście… » więcej
12345