Czwartek, 07 lipca 2022 r.   Imieniny: Cyryla, Estery, Metodego
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Deweloper
2022-05-05, 06:45 Michał Jędryka

Piotr Całbecki

Piotr Całbecki/fot. PR PiK
Piotr Całbecki/fot. PR PiK
Rozmowa Dnia - marszałek Piotr Całbecki
Gościem „Rozmowy Dnia” był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Tematem wywiadu był między innymi Wojewódzki Szpital Zespolony na toruńskich Bielanach.

Michał Jędryka: Wreszcie zakończyła się rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na toruńskich Bielanach. Wykorzystano znakomite, światowe rozwiązania architektoniczne, technologiczne, systemy przyjazne środowisku słowem, powstał nowoczesny szpital, ku radości pacjentów...

Piotr Całbecki: Wyłącznie z myślą o pacjentach! Cieszą się jednak wszyscy użytkownicy, przede wszystkim pracownicy szpitala. Na pewno jest to inwestycja stulecia, jeśli chodzi o rozmach, wielkość i jakość – bo rzeczywiście, mamy do czynienia ze światowym poziomem, z najnowocześniejszymi technologiami, piękną kubaturą, i co najważniejsze, z rozwiązaniami bardzo przyjaznymi pacjentom. Niestety, finał budowy nastąpił z rzeczywiście rocznym opóźnieniem, ale powiedzmy, że powodem była pandemia.

Świętujemy przewidziano od jutra tak zwane „dni otwarte”. Każdy może przyjść zobaczyć, jak szpital wygląda?

To będzie ostatnia taka możliwość. W czasie całej budowy umożliwialiśmy mieszkańcom zwiedzanie szpitala, aby z jednej strony zobaczyli, jak powstaje tego typu inwestycja, jak wygląda realizacja inwestycji ogromnej, często niespotykanej w skali naszego regionu, czy nawet Polski, ale z drugiej strony, nie ukrywam, że takie wizyty motywowały, mobilizowały nas wszystkich – wykonawców – do sumiennej pracy. Dziś kończymy realizację inwestycji. Przez najbliższych kilka dni, do niedzieli włącznie będą tak zwane „dni otwarte”, kiedy to właśnie już po raz ostatni będzie można zwiedzić i zobaczyć to, co zbudowaliśmy. Już niedługo obiekt zasiedlony zostanie przez użytkowników: pielęgniarki, lekarzy, ratowników, i ostatecznie przez pacjentów. Proces adaptacji obiektu, jego przygotowanie do codziennej pracy, a także szkolenia personelu będą trwać kilka miesięcy, ale już wówczas do szpitala, jako turyści, nie będziemy mogli wejść.

Ta budowa to jest tylko część programu, który nazwano medycznym „Pakietem stulecia. W tym pakiecie ujęto więcej szpitali, które zostały zmodernizowane, bądź rozbudowane. Co jeszcze zostało do zrobienia?

Ten projekt objął wszystkie szpitale. Najłatwiej będzie porównać realizację toruńską, której koszt to 650 milionów złotych, z całym „Pakietem stulecia” wartym blisko 1,9 miliarda złotych. W tej drugiej, większej części znajdują się inwestycje, które realizujemy we Włocławku, w Bydgoszczy – Centrum Onkologii, Pulmonologia, nowy Szpital Dziecięcy, Szpital Zakaźny, który uległ gruntownej modernizacji, no i Świecie. Czekają nas kolejne inwestycje, ponieważ ten pakiet jeszcze nie został zrealizowany. Planujemy zamknąć go ostatecznie w 2027 roku (...).

Zobacz także

2022-06-23, godz. 06:00 Sławomir Cenckiewicz Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Sławomir Cenckiewicz – historyk, były szef komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych, autor książki… » więcej 2022-06-22, godz. 06:05 prof. Marcin Szewczak Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Marcin Szewczak, prawnik z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, znawca zagadnień Trójmorza. Tematem rozmowy była wizyta… » więcej 2022-06-21, godz. 06:00 Anna Gembicka Gościem Rozmowy Dnia była Anna Gembicka – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie żywnościowym, zadaniach powołanej niedawno… » więcej 2022-06-20, godz. 03:15 Dariusz Kurzawa Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Dariusz Kurzawa (PSL). Rozmawialiśmy między innymi o Krajowym Planie Odbudowy i o bezpieczeństwie żywnościowym w kontekście… » więcej 2022-06-17, godz. 06:05 Paweł Szramka Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Paweł Szramka. Rozmawialiśmy między innymi o sprawach związanych… » więcej 2022-06-16, godz. 09:05 Przemysław Czarnek Gościem „Rozmowy Dnia” był minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, a rozmawialiśmy między innymi o systemie oceny uczelni wyższych. Michał… » więcej 2022-06-15, godz. 06:00 Adam Gawęda Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Adam Gawęda (Prawo i Sprawiedliwość). Rozmawialiśmy przede wszystkim o cenach węgla i o tym co rząd może i ma zamiar… » więcej 2022-06-14, godz. 06:00 Waldemar Kraska O pomyśle łączenia szpitali uniwersyteckich w Bydgoszczy, ewentualnym powstaniu Uniwersytetu Medycznego, ale także o proteście pacjentów oddziału hematologii… » więcej 2022-06-13, godz. 02:59 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem Rozmowy Dnia był Jan Krzysztof Ardanowski przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie żywnościowym… » więcej 2022-06-10, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem „Rozmowy Dnia” był Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Rozmawialiśmy o cenach żywności, bezpieczeństwie… » więcej
12345