Poniedziałek, 04 lipca 2022 r.   Imieniny: Odona, Malwiny, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-03-23, 05:29 Redakcja

Waldemar Skrzypczak

Waldemar Skrzypczak. Fot. Nadesłana
Waldemar Skrzypczak. Fot. Nadesłana
PR PiK - Rozmowa Dnia - Waldemar Skrzypczak
Gościem „Rozmowy Dnia” był generał Waldemar Skrzypczak – były dowódca Wojsk Lądowych. Tematem wywiadu była wojna na Ukrainie.

Magdalena Ogórek: Żołnierz rosyjski na polskiej ziemi to absolutnie utopijna fikcja czy realne niebezpieczeństwo?
Waldemar Skrzypczak: Wydaje się, że na dziś nie ma zagrożenia bezpieczeństwa państwa polskiego i nie ma takiej możliwości, żeby żołnierz rosyjski chciał znaleźć się na naszej ziemi. Wydaje się, że NATO jest gwarantem naszego bezpieczeństwa, że artykuł piąty NATO nam to gwarantuje. Ostatnie działania NATO i Stanów Zjednoczonych utwierdzają nas w przekonaniu, że nic nam nie zagraża – a na pewno nie to, że na naszej ziemi znajdzie się w sposób kontrolowany żołnierz rosyjski. Nie ma takiej opcji.

Joe Biden przylatuje w piątek do Warszawy. Rozmowy będą dotyczyły misji dyplomatycznej na Ukrainie. Jeśli byłaby zgoda na takie przedsięwzięcie, to co ono ze sobą niesie? Jak to wygląda w praktyce?
– Rozumiem, że chodzi o misję pokojową, która miałaby na celu zatrzymanie tej wojny i zbudowanie strefy rozdzielenia stron walczących ze sobą, czyli Rosji i Ukrainy. Aby te warunki mogły byś spełnione musi być akceptacja obu stron –zarówno Ukrainy, jak i Rosji. Wprowadzenie wojsk NATO teraz bez zgody Rosji mogłoby wywołać konflikt zbrojny z udziałem NATO i Rosji, a myślę, że chyba nie o to chodzi politykom. Chodzi o stworzenie takich ram dyplomatycznych, aby doszło do zawieszenia broni i wtedy można by mówić o misji pokojowej, która miałaby przede wszystkich charakter rozdzielenia walczących ze sobą stron, stworzenia strefy buforowej, w której znajdowałyby się wojska pokojowe. Myślę, że kluczową sprawą jest przekonanie Putina, żeby chciał odstąpić od tej wojny, żeby zgodził się na to zawieszenie broni, a wtedy w konsekwencji doszłoby do misji pokojowej.

Liczba interpretacji „misji pokojowej” w Internecie bije rekordy. Wiele osób rozumuje w ten sposób, że chodzi o umieszczenie misji pokojowej tam na miejscu.
– Być może tak jest, tak będzie docelowo, ale trzeba stworzyć warunki, żeby misja pokojowa mogła mieć miejsce. Muszą nastąpić rozmowy dyplomatyczne na wyższym poziomie działań politycznych, które być może przekonają Putina, żeby odstąpił od tej wojny i zatrzymał to szaleństwo, którego jest autorem (...).

Zobacz także

2022-05-06, godz. 06:00 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Mówiliśmy między innymi o kolejnej rezolucji Parlamentu Europejskiego wzywającej do… » więcej 2022-05-05, godz. 06:45 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy Dnia” był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Tematem wywiadu był między innymi Wojewódzki Szpital Zespolony… » więcej 2022-05-04, godz. 03:15 Piotr Borys Gościem Rozmowy dnia był poseł Piotr Borys z Koalicji Obywatelskiej. Rozmawialiśmy między innymi o tym, czy wojna na Ukrainie spowodowała odbudowanie poczucia… » więcej 2022-05-03, godz. 03:23 prof. Andrzej Nowak Gościem Rozmowy dnia był prof. Andrzej Nowak, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozmawialiśmy o stosunkach polsko-rosyjskich, nie tylko w epoce Konstytucji… » więcej 2022-05-02, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był prof. Zbigniew Girzyński, historyk i poseł. Rozmawialiśmy o fladze i innych symbolach narodowych oraz o roli, jaką odegrały w utrzymaniu… » więcej 2022-04-29, godz. 06:00 Jakub Wiech Gościem Rozmowy Dnia był Jakub Wiech – dziennikarz gospodarczy, redaktor portalu Energetyka24.pl. Jej tematem było bezpieczeństwo energetyczne kraju. … » więcej 2022-04-28, godz. 06:45 Piotr Król Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury. Rozmawialiśmy o konsekwencjach odcięcia Polski od rosyjskiego… » więcej 2022-04-27, godz. 07:26 Artur Soboń Naszym rozmówcą był wiceminister finansów Artur Soboń. Rozmawialiśmy m.in. o stanie finansów państwa. Magdalena Ogórek: W resorcie finansów nowa minister… » więcej 2022-04-26, godz. 06:40 Jan Krzysztof Ardanowski Czy Polsce i Europie grozi katastrofa żywnościowa w związku z wojną na Ukrainie? O to między innymi pytaliśmy Jana Krzysztofa Ardanowskiego, przewodniczącego… » więcej 2022-04-25, godz. 06:45 Witold Tomaszewski Gościem Rozmowy Dnia był Witold Tomaszewski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Rozmawialiśmy o zmianie standardu nadawania telewizji naziemnej. … » więcej
34567