Sobota, 28 maja 2022 r.   Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-01-26, 06:01 Redakcja

Tomasz Latos

Tomasz Latos/fot. Archiwum
Tomasz Latos/fot. Archiwum
Rozmowa Dnia - Tomasz Latos
Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Tomasz Latos przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, a rozmawialiśmy na temat spotkania premiera z przedstawicielami opozycji oraz o dalszych losach tak zwanej ustawy Hoca.

Magdalena Ogórek: Wczoraj był burzliwy dzień, rozmowy o COVID-19 i rozwiązaniach potrzebnych na ten moment piątej fali. W kancelarii prezesa rady ministrów odbyło się spotkanie przedstawicieli opozycji z premierem Mateuszem Morawieckim, z premierem Jarosławem Kaczyńskim, z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim dyskusja o COVID-19. Co z niej wyniknęło, pana zdaniem.

Tomasz Latos: Wyniknęło z niej przed wszystkim to, że opozycja ma zupełnie skrajne poglądy i pomysły na to, co robić w pandemii, począwszy od poglądów, że wszyscy obowiązkowo powinni się szczepić, po poglądy, jakie prezentuje Konfederacja, która na dobrą sprawę kwestionuje jakiekolwiek działania przeciwko pandemii związane ze szczepieniami, czy nawet obok szczepień, więc w sensie wkładu opozycji w to wszystko, niewiele wyniknęło, aczkolwiek Lewica swój projekt zostawiła, Polska 2050 też swoje dokumenty przedłożyła i zostawiła KPRM, plus jest deklaracja prac rządowych i przygotowania pilnie być może na dzisiaj lub jutro ustawy, kolejnej, niezależnie od ustawy Hoca, gdzie będzie mowa nie tylko na temat testowania, ale także również innych rozwiązań, które będą miały za zadanie ograniczyć transmisję wirusa, czy też zwiększyć efektywność leczenia.

Zaraz nawiążę do ustawy posła Hoca, ale chciałam jeszcze dopytać o komentarze opozycji. Rzecznik rządu uznał, że to było potrzebne spotkanie, natomiast Borys Budka, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej wypowiedział się w ten sposób: „Większej bzdury nie słyszałem, jeżeli mówimy o aspekcie prawnym, bo to jest scedowanie całkowitej odpowiedzialności na kogo na pracodawców, na pracowników. Rząd nie ma żadnego pomysłu i to jest ta sama grupa, która mówiła o obowiązkowych szczepieniach dla wszystkich.

Mówiąc dalej ustami rzecznika rządu, dobre było to spotkanie i potrzebne w tym znaczeniu, że przynajmniej wiemy, co myśli o tych wszystkich sprawach opozycja, choć właściwie można to było zakładać przed spotkaniem, ale trzeba jednak się spotykać, żeby mieć pełną jasność. Niestety, brakuje konsekwencji, brakuje pomysłu. Przypomnę, że przy okazji ustawy Hoca, a wspomniałem o tym także na wczorajszym spotkaniu, było dość podobnie, mianowicie: generalnie jest deklaracja wsparcia, jest ustawa, która jest bardzo delikatna, mówiąc w slangu: „lajtowa”, a to i tak było za dużo dla opozycji, która tej ustawy nie poparła. Ostatecznie w finalnym głosowaniu tak to wyglądało, że poza, żeby być sprawiedliwym, przedstawicielami dwóch kół poselskich posła Sośnierza i posła Maksymowicza, był jeszcze jeden głos wsparcia ze strony PSL, choć już dwa pozostałe wstrzymujące. Lewica się wstrzymała, a Platforma głosowała przeciw. Takie jest to realne wsparcie, to zaangażowanie opozycji, jak przyjdzie co do czego i ktoś powie: „sprawdzam!”. Myślę, że tak niestety będzie w dalszym ciągu. To, co mówi Borys Budka jest zasłoną dymną. Oni nie chcą, już nie mówię, że ponosić pewnej współodpowiedzialności, oni, mam wrażenie, nie chcą się w praktycznej formie, czyli w głosowaniu opowiedzieć za jakimikolwiek restrykcjami obawiając się, że to się nie spodoba jakiejś grupie społecznej (...).

Zobacz także

2022-05-27, godz. 06:00 Leszek Walczak Gościem „Rozmowy Dnia” był Leszek Walczak, przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”. Rozmowa o trwającym zjeździe związku… » więcej 2022-05-26, godz. 06:45 Andrzej Kobiak Gościem Rozmowy dnia był senator Andrzej Kobiak, a rozmawialiśmy o upamiętnieniu Leona Janty-Połczyńskiego, międzywojennego polityka z naszego regionu… » więcej 2022-05-25, godz. 03:45 Andrzej Dera Gościem „Rozmowy Dnia” był Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Rozmowa dotyczyła między innymi wystąpienia Prezydenta Andrzeja Dudy… » więcej 2022-05-24, godz. 06:45 Andrzej Sowa Gościem „Rozmowy Dnia” był ppłk Andrzej Sowa z Zamiejscowego Ośrodka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. A jej temat to powstawanie nowej formacji… » więcej 2022-05-23, godz. 03:00 Kosma Złotowski Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o pomysłach zmian dotyczących funkcjonowania Unii Europejskiej… » więcej 2022-05-20, godz. 06:05 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Bartosz Kownacki. Rozmawialiśmy między innymi o przystąpieniu… » więcej 2022-05-19, godz. 06:45 Jarosław Wojtas Gościem programu „Rozmowa Dnia” był dr Jarosław Wojtas – politolog z Wyższej Szkoły Bankowej. Dyskutowaliśmy o wypowiedzi przedstawiciela rosyjskiego… » więcej 2022-05-18, godz. 06:05 Paweł Krutul Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Krutul (Lewica), członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Rozmawialiśmy między innymi o spotkaniu europejskich ministrów… » więcej 2022-05-17, godz. 06:00 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy Dnia był poseł Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej. Rozmawialiśmy między innymi o projekcie wspólnej listy opozycyjnej w przyszłych… » więcej 2022-05-16, godz. 06:45 Marcin Sypniewski Gościem Rozmowy Dnia był polityk Konfederacji Marcin Sypniewski. Rozmawialiśmy o postawie polityków Konfederacji wobec wojny na Wschodzie i wobec sytuacji… » więcej
12345