Piątek, 27 maja 2022 r.   Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Plichta
2022-01-19, 06:00 Michał Jędryka/Redakcja

Kosma Złotowski

Kosma Złotowski. Fot. archiwum PR PiK
Kosma Złotowski. Fot. archiwum PR PiK
Rozmowa dnia - Kosma Złotowski
Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski, a dyskutowaliśmy o wycofaniu jego kandydatury na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego oraz o sytuacji w samym europarlamencie.

Magdalena Ogórek: Proszę podsumować w kilku zdaniach, co się wczoraj działo w Parlamencie Europejskim?

Kosma Złotowski: Wczoraj były wybory przewodniczącego i rzeczywiście w ostatnim momencie wycofałem swoją kandydaturę. To dlatego, że wieczorem spotkali się przewodniczący różnych frakcji. Ta koalicja, która stała za panią Metsolą, stwierdziła, że będzie przestrzegać systemu D'Hondta przy podziale stanowisk w PE, a jak będzie w rzeczywistości to zobaczymy, jesteśmy w trakcie sprawdzania.

Właśnie, czy coś więcej można powiedzieć. Jaki będzie kierunek?

Wiadomo, że pani Metsola jest przedstawicielką największej frakcji w PE i zwykle tak jest w parlamentach, że to członkowie tych największych frakcji pełnią ten najważniejszy urząd. Choć dotąd przewodniczącym był śp. pan Sossoli, ale umowa między największymi frakcjami była właśnie taka, teraz mamy połowę kadencji, jest taki zwyczaj, że władze się odnawiają i jesteśmy w trakcie tego procesu. Zobaczymy jak się on skończy.

Sporo spraw do uporządkowania. System ETS, prawa do emisji CO2 budzą gorącą dyskusję. Czy Bruksela ma świadomość, że dopuściła spekulantów finansowych i to co dzieje się w tej chwili na tym rynku, to szalejące ceny, które uderzają w obywateli?

Tak, oni mają świadomość, ale oni uważają, że to jest OK. Po to wymyślono pozwolenia na emisję CO2, płatne pozwolenia, żeby energia drożała – a ma drożeć dlatego, by konsument odczuł to w swojej kieszeni i zaczął ją oszczędzać. Tyle, że obrót tymi pozwoleniami na rynku wtórnym, czyli na giełdzie, która jest wzorowana na amerykańskiej giełdzie Futures, można tu wygrać i przegrać, na tej zasadzie jest skonstruowana giełda obrotu ETS i stąd ten dziki wzrost cen (...).

Zobacz także

2022-05-26, godz. 06:45 Andrzej Kobiak Gościem Rozmowy dnia był senator Andrzej Kobiak, a rozmawialiśmy o upamiętnieniu Leona Janty-Połczyńskiego, międzywojennego polityka z naszego regionu… » więcej 2022-05-25, godz. 03:45 Andrzej Dera Gościem „Rozmowy Dnia” był Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Rozmowa dotyczyła między innymi wystąpienia Prezydenta Andrzeja Dudy… » więcej 2022-05-24, godz. 06:45 Andrzej Sowa Gościem „Rozmowy Dnia” był ppłk Andrzej Sowa z Zamiejscowego Ośrodka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. A jej temat to powstawanie nowej formacji… » więcej 2022-05-23, godz. 03:00 Kosma Złotowski Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o pomysłach zmian dotyczących funkcjonowania Unii Europejskiej… » więcej 2022-05-20, godz. 06:05 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Bartosz Kownacki. Rozmawialiśmy między innymi o przystąpieniu… » więcej 2022-05-19, godz. 06:45 Jarosław Wojtas Gościem programu „Rozmowa Dnia” był dr Jarosław Wojtas – politolog z Wyższej Szkoły Bankowej. Dyskutowaliśmy o wypowiedzi przedstawiciela rosyjskiego… » więcej 2022-05-18, godz. 06:05 Paweł Krutul Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Krutul (Lewica), członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Rozmawialiśmy między innymi o spotkaniu europejskich ministrów… » więcej 2022-05-17, godz. 06:00 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy Dnia był poseł Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej. Rozmawialiśmy między innymi o projekcie wspólnej listy opozycyjnej w przyszłych… » więcej 2022-05-16, godz. 06:45 Marcin Sypniewski Gościem Rozmowy Dnia był polityk Konfederacji Marcin Sypniewski. Rozmawialiśmy o postawie polityków Konfederacji wobec wojny na Wschodzie i wobec sytuacji… » więcej 2022-05-13, godz. 06:05 Paweł Skutecki Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Skutecki – bydgoski polityk, który kilka miesięcy temu przystąpił do Solidarnej Polski. Dyskutowaliśmy m.in. o perspektywach… » więcej
12345