Piątek, 27 maja 2022 r.   Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-01-18, 06:45 Michał Jędryka

Mariusz Kałużny

Mariusz Kałużny/fot. PR PiK/archiwum
Mariusz Kałużny/fot. PR PiK/archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Mariusz Kałużny
Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Rozmawialiśmy między innymi o pieniądzach Unii Europejskiej.

Michał Jędryka: Jest Pan ostatnio bardzo zajęty, trudno się z Panem umówić nawet na rozmowę telefoniczną czy audycję. Wczoraj jeździł Pan po regionie – było to związane z przekazywaniem różnych sprzętów?
Mariusz Kałużny: To rzeczywiście napięty dla mnie czas – odwiedzam ochotnicze straże pożarne w Kujawsko-Pomorskiem, które dostały dofinansowanie na sprzęt w ramach Funduszu Sprawiedliwości z Ministerstwa Sprawiedliwości. Sprzęt jest przeróżny – to dopłaty do samochodów, także samochody, czyli wozy strażackie, ale też ubrania dla strażaków, potrzebne pompy, piły i ogólnie sprzęt, który ma służyć poprawie bezpieczeństwa w naszym regionie, a także bardzo często ratowaniu życia (…). Staram się jeździć po regionie i wspierać nasze straże. Strażacy muszą być bardzo dobrze wyposażeni, bo to wszystkim nam służy. Podkreślam, że są to środki z Funduszu Sprawiedliwości, bo pamiętamy debatę dwa miesiące temu i zastrzeżenia czysto polityczne NIK-u co do wydawania tych środków. Dlatego staramy się podkreślać i pokazywać na konkretnym przykładzie, że trafiają one w bardzo dobre miejsce – do naszych strażaków.

Opozycja ma zastrzeżenia, że z Funduszu Sprawiedliwości został zakupiony system Pegasus. Tak podała „Gazeta Wyborcza” i o to się toczy debata, czy powinno się tak stać?
– System – jeśli w ogóle był zakupiony, to w poprzedniej kadencji, więc nie mam na ten temat wiedzy. Natomiast trzeba odróżnić dwie rzeczy – ci, którzy zarządzają Funduszem Sprawiedliwości, czyli Ministerstwo Sprawiedliwości nie zakupiło Pegasusa i nie obsługuje go.

CBA dostała dotację na ten cel.
– Tak samo, jak w wielu innych przypadkach Fundusz Sprawiedliwości rozpatruje wnioski np. samorządu – jak w przypadku PSP, ale też instytucji państwowych w celu udzielenia dotacji na określone potrzeby. CBA dostało tę dotację w ramach walki z przestępczością, z terroryzmem. Pytanie więc – co jest głównym celem Funduszu Sprawiedliwości? Jest nim właśnie walka z przestępczością, zapobieganie przestępczości, resocjalizacja, więc – jak widać – to jak najbardziej się wpisuje w system Funduszu Sprawiedliwości. (...)

Zobacz także

2022-05-26, godz. 06:45 Andrzej Kobiak Gościem Rozmowy dnia był senator Andrzej Kobiak, a rozmawialiśmy o upamiętnieniu Leona Janty-Połczyńskiego, międzywojennego polityka z naszego regionu… » więcej 2022-05-25, godz. 03:45 Andrzej Dera Gościem „Rozmowy Dnia” był Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Rozmowa dotyczyła między innymi wystąpienia Prezydenta Andrzeja Dudy… » więcej 2022-05-24, godz. 06:45 Andrzej Sowa Gościem „Rozmowy Dnia” był ppłk Andrzej Sowa z Zamiejscowego Ośrodka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. A jej temat to powstawanie nowej formacji… » więcej 2022-05-23, godz. 03:00 Kosma Złotowski Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o pomysłach zmian dotyczących funkcjonowania Unii Europejskiej… » więcej 2022-05-20, godz. 06:05 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Bartosz Kownacki. Rozmawialiśmy między innymi o przystąpieniu… » więcej 2022-05-19, godz. 06:45 Jarosław Wojtas Gościem programu „Rozmowa Dnia” był dr Jarosław Wojtas – politolog z Wyższej Szkoły Bankowej. Dyskutowaliśmy o wypowiedzi przedstawiciela rosyjskiego… » więcej 2022-05-18, godz. 06:05 Paweł Krutul Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Krutul (Lewica), członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Rozmawialiśmy między innymi o spotkaniu europejskich ministrów… » więcej 2022-05-17, godz. 06:00 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy Dnia był poseł Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej. Rozmawialiśmy między innymi o projekcie wspólnej listy opozycyjnej w przyszłych… » więcej 2022-05-16, godz. 06:45 Marcin Sypniewski Gościem Rozmowy Dnia był polityk Konfederacji Marcin Sypniewski. Rozmawialiśmy o postawie polityków Konfederacji wobec wojny na Wschodzie i wobec sytuacji… » więcej 2022-05-13, godz. 06:05 Paweł Skutecki Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Skutecki – bydgoski polityk, który kilka miesięcy temu przystąpił do Solidarnej Polski. Dyskutowaliśmy m.in. o perspektywach… » więcej
12345