Piątek, 27 maja 2022 r.   Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Plichta
2022-01-17, 06:00 Michał Jędryka

Adrian Mól

Adrian Mól/fot. Archiwum
Adrian Mól/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Adrian Mól
Gościem Rozmowy Dnia był Adrian Mól, nowy wiceprezydent Torunia. Rozmawialiśmy o zadaniach, które podejmie w mieście.

Michał Jędryka: W Toruniu jest specyficzna sytuacja społeczno-polityczna - zgoda ponad podziałami. Wiceprezydent jest z Prawa i Sprawiedliwości, ale jest koalicja, w którą wchodzi Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość. Jak to możliwe, że dogadujecie się mimo wszystkich podziałów, które są ponad wami w całej Polsce?
Adrian Mól: Rzeczywiście to fenomen polityczny, o którym mówi się nie tylko w naszym regionie, ale w całym kraju. To, co mnie pozytywnie zaskoczyło, kiedy zostałem radnym trzy lata temu, to wysoka kultura polityczna z każdej strony dyskursu politycznego - zarówno ze strony Komitetu pana prezydenta Michała Zaleskiego, ale także klubu Prawa i Sprawiedliwości czy Klubu Obywatelskiego, gdzie ważną częścią są politycy Platformy Obywatelskiej, ale też Nowoczesnej. Spieramy się i spieraliśmy na sesjach, ale to było zawsze na pewnym poziomie.
Co do samego porozumienia - my jako Prawo i Sprawiedliwość mamy porozumienie bezpośrednio z panem prezydentem Michałem Zaleskim, takiego porozumienia nie ma z Klubem Obywatelskim, który jest również w Radzie Miasta. Z kolei Klub Obywatelski łączy podobne porozumienie z panem prezydentem - także to też jest fenomen. Jednocześnie ogromny szacunek należy się panu prezydentowi, który od wielu lat rządzi w Toruniu i ciągle cieszy się dużym poparciem społecznym.

Panu również odpowiada ten sposób uprawiania polityki - porozumienie ponad podziałami?
- Oczywiście, bo czym się różni polityka samorządowa? Ona stroni od sporów ogólnopolskich, które często są bardzo brutalne i brutalizują nasze życie społeczne. Na co dzień to bardzo polaryzuje społeczeństwo, abstrahując od sytuacji, które mamy w świecie. Zresztą negatywny wpływ na to mają też media społecznościowe i niestety media ogólnopolskie, ale to już dyskusja dla medioznawców i politologów. Na poziomie samorządu oczywiście pojawiają się co jakiś czas tematy i spory się ogólnopolskie...

Nie da się tego uniknąć…
- Są pewne tematy, które wpływają też na samorządy – na przykład przed nami duże problemy związane z inflacją. Każdy mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego, mieszkaniec Torunia mierzy się z tym od kilku miesięcy i niestety prawdopodobnie będzie się mierzył jeszcze przez najbliższe miesiące. (...)

Zobacz także

2022-05-26, godz. 06:45 Andrzej Kobiak Gościem Rozmowy dnia był senator Andrzej Kobiak, a rozmawialiśmy o upamiętnieniu Leona Janty-Połczyńskiego, międzywojennego polityka z naszego regionu… » więcej 2022-05-25, godz. 03:45 Andrzej Dera Gościem „Rozmowy Dnia” był Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Rozmowa dotyczyła między innymi wystąpienia Prezydenta Andrzeja Dudy… » więcej 2022-05-24, godz. 06:45 Andrzej Sowa Gościem „Rozmowy Dnia” był ppłk Andrzej Sowa z Zamiejscowego Ośrodka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. A jej temat to powstawanie nowej formacji… » więcej 2022-05-23, godz. 03:00 Kosma Złotowski Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o pomysłach zmian dotyczących funkcjonowania Unii Europejskiej… » więcej 2022-05-20, godz. 06:05 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Bartosz Kownacki. Rozmawialiśmy między innymi o przystąpieniu… » więcej 2022-05-19, godz. 06:45 Jarosław Wojtas Gościem programu „Rozmowa Dnia” był dr Jarosław Wojtas – politolog z Wyższej Szkoły Bankowej. Dyskutowaliśmy o wypowiedzi przedstawiciela rosyjskiego… » więcej 2022-05-18, godz. 06:05 Paweł Krutul Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Krutul (Lewica), członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Rozmawialiśmy między innymi o spotkaniu europejskich ministrów… » więcej 2022-05-17, godz. 06:00 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy Dnia był poseł Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej. Rozmawialiśmy między innymi o projekcie wspólnej listy opozycyjnej w przyszłych… » więcej 2022-05-16, godz. 06:45 Marcin Sypniewski Gościem Rozmowy Dnia był polityk Konfederacji Marcin Sypniewski. Rozmawialiśmy o postawie polityków Konfederacji wobec wojny na Wschodzie i wobec sytuacji… » więcej 2022-05-13, godz. 06:05 Paweł Skutecki Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Skutecki – bydgoski polityk, który kilka miesięcy temu przystąpił do Solidarnej Polski. Dyskutowaliśmy m.in. o perspektywach… » więcej
12345