Piątek, 27 maja 2022 r.   Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-01-13, 06:16 Michał Jędryka

Piotr Całbecki

Marszałek Piotr Całbecki/fot. Archiwum
Marszałek Piotr Całbecki/fot. Archiwum
Rozmowa Dnia - Piotr Całbecki
Gościem Rozmowy dnia był marszałek województwa kujawsko–pomorskiego Piotr Całbecki, rozmawialiśmy o konsultacjach dotyczących wykorzystania funduszy europejskich.

Michał Jędryka: Rozmawiamy dlatego, że wczoraj odbyła się konferencja związana z zakończeniem procesu konsultacji do nowej perspektywy unijnej. Obejmuje ona lata 2021-2027?
Piotr Całbecki: Do tej siódemki jeszcze trzeba doliczyć dwa lata, które mamy na rozliczenia tego programu, czyli tak właściwie będziemy realizować go do 2029 roku.

Ten program w poprzedniej perspektywie nazywał się Regionalnym Programem Operacyjnym, a teraz zmienił nazwę?

- Tak się stało w całej Europie. Komisja Europejska, Parlament uznały, że trzeba bardziej uwypuklić źródło pochodzenia tych środków. Teraz wszystkie nasze programy operacyjne w kraju, ale i w Europie zaczynają się od dwóch słów: „europejskie fundusze”. W naszym przypadku – kolejne słowa będą brzmiały „na rzecz województwa kujawsko-pomorskiego”.

Skrót będzie bardziej skomplikowany, bo to brzmi EFDWKP. Wtedy było RPO, czyli prościej.
- Było ładniej, prościej, będziemy musieli się jakoś do tego przyzwyczaić.

O pieniądzach pewnie rozmawia się dość trudno – z jednej strony dlatego, że to cyfry, a z drugiej - bo tam gdzie chodzi o pieniądze, to zawsze są jakieś interesy i zawsze ktoś będzie chciał, żeby było inaczej. Właśnie tak chyba się stało? Wpłynęło ponad 800 uwag.
- Formalnie zarejestrowaliśmy 883 - nie tyle uwag, co wniosków, choć uwagi też były. Powtarzały się, dotyczyły podobnych obszarów, które możemy realizować dzięki środkom unijnym. Wnioski formowane były przez różne instytucje, mieszkańców - o podobnej formule w różnych częściach regionu. Zdarzyło się na przykład - w przypadku wiejskiej gminy Włocławek - że zarejestrowaliśmy aż 300 wniosków dotyczących dokładnie tej samej sprawy, czyli hospicjum stacjonarnego we Włocławku. (...)

Zobacz także

2022-05-26, godz. 06:45 Andrzej Kobiak Gościem Rozmowy dnia był senator Andrzej Kobiak, a rozmawialiśmy o upamiętnieniu Leona Janty-Połczyńskiego, międzywojennego polityka z naszego regionu… » więcej 2022-05-25, godz. 03:45 Andrzej Dera Gościem „Rozmowy Dnia” był Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Rozmowa dotyczyła między innymi wystąpienia Prezydenta Andrzeja Dudy… » więcej 2022-05-24, godz. 06:45 Andrzej Sowa Gościem „Rozmowy Dnia” był ppłk Andrzej Sowa z Zamiejscowego Ośrodka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. A jej temat to powstawanie nowej formacji… » więcej 2022-05-23, godz. 03:00 Kosma Złotowski Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o pomysłach zmian dotyczących funkcjonowania Unii Europejskiej… » więcej 2022-05-20, godz. 06:05 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Bartosz Kownacki. Rozmawialiśmy między innymi o przystąpieniu… » więcej 2022-05-19, godz. 06:45 Jarosław Wojtas Gościem programu „Rozmowa Dnia” był dr Jarosław Wojtas – politolog z Wyższej Szkoły Bankowej. Dyskutowaliśmy o wypowiedzi przedstawiciela rosyjskiego… » więcej 2022-05-18, godz. 06:05 Paweł Krutul Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Krutul (Lewica), członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Rozmawialiśmy między innymi o spotkaniu europejskich ministrów… » więcej 2022-05-17, godz. 06:00 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy Dnia był poseł Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej. Rozmawialiśmy między innymi o projekcie wspólnej listy opozycyjnej w przyszłych… » więcej 2022-05-16, godz. 06:45 Marcin Sypniewski Gościem Rozmowy Dnia był polityk Konfederacji Marcin Sypniewski. Rozmawialiśmy o postawie polityków Konfederacji wobec wojny na Wschodzie i wobec sytuacji… » więcej 2022-05-13, godz. 06:05 Paweł Skutecki Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Skutecki – bydgoski polityk, który kilka miesięcy temu przystąpił do Solidarnej Polski. Dyskutowaliśmy m.in. o perspektywach… » więcej
12345