Sobota, 28 maja 2022 r.   Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Plichta
2022-01-07, 06:05 Michał Jędryka

Marek Gralik [wideo]

Marek Gralik/fot. Archiwum
Marek Gralik/fot. Archiwum
Rozmowa Dnia - Marek Gralik
Gościem „Rozmowy Dnia” był kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik. Rozmowa dotyczyła powrotu do szkół po okresie nauki zdalnej, a także z zmian w prawie oświatowym.

Michał Jędryka: Kończy się ten okres, gdy młodzież była na nauce zdalnej, gdy wszystkie szkoły były na nauce zdalnej i teraz w naszym województwie uczniowie wracają do szkoły na tydzień. Niektórzy pytają: czy to się opłaca, po co?

Marek Gralik: Takie głosy faktycznie słychać, ale ja jednak uważam, że warto. Każdy dzień, w którym uczniowie są poza szkołą jest dniem nie do końca efektywnie wykorzystanym - to po pierwsze. Po drugie, w naszym województwie faktycznie uczniowie wracają do szkoły na tydzień, a później idą na ferie, ale to jest bardzo ważny tydzień, ponieważ wystawiane będą w większości szkół oceny semestralne. A gdzie lepiej, niż w szkole, w obiektywnych warunkach, sprawdzić wiedzę uczniów. Nauka zdalne w żaden sposób tego nie gwarantuje.

A jeśli chodzi o naukę zdalną, o dalszą perspektywę, czy można się spodziewać, że ona już nie wróci, czy jednak czeka nas piąta fala pandemii? Jakie scenariusze przygotowujecie?

Są różne scenariusze. ten najbardziej skrajny zakłada tak, jak to było w zeszłym roku, czyli całkowite zamknięcie szkół i całkowitą naukę zdalna, z wyłączeniem najmłodszych dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Nie wydaje mi się jednak, by taki scenariusz był realizowany. Raczej przejdziemy na naukę hybrydową. Co jakiś czas jakiś oddział, czy cała szkoła będzie zawieszać naukę stacjonarną, a pozostali uczniowie w danej szkole, danej gminie czy powiecie będą pracować stacjonarnie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdy uczeń tylko od czasu do czasu, powiedzmy przez tydzień czy dziesięć dni uczeń przebywa w domu, a później wraca do szkoły, niż gdy przez dłuższy czas jest pozbawiony nauki w szkole i kontaktu z nauczycielem (...).

Zobacz także

2022-05-13, godz. 06:05 Paweł Skutecki Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Skutecki – bydgoski polityk, który kilka miesięcy temu przystąpił do Solidarnej Polski. Dyskutowaliśmy m.in. o perspektywach… » więcej 2022-05-12, godz. 06:45 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef klubu parlamentarnego Lewicy. Rozmawialiśmy o niedawnym incydencie z udziałem ambasadora Rosji w… » więcej 2022-05-11, godz. 06:05 Waldemar Andzel Gościem „Rozmowy Dnia” był przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Tematem wywiadu był między innymi incydent dyplomatyczny z 9 maja… » więcej 2022-05-10, godz. 06:00 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy Dnia był Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dyskutowaliśmy między innymi o inwestycjach drogowych i kosztach wojny… » więcej 2022-05-09, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był profesor Grzegorz Górski – rektor Akademii Jagiellońskiej w Toruniu. Rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie i relacjach Polski –… » więcej 2022-05-06, godz. 06:00 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Mówiliśmy między innymi o kolejnej rezolucji Parlamentu Europejskiego wzywającej do… » więcej 2022-05-05, godz. 06:45 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy Dnia” był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Tematem wywiadu był między innymi Wojewódzki Szpital Zespolony… » więcej 2022-05-04, godz. 03:15 Piotr Borys Gościem Rozmowy dnia był poseł Piotr Borys z Koalicji Obywatelskiej. Rozmawialiśmy między innymi o tym, czy wojna na Ukrainie spowodowała odbudowanie poczucia… » więcej 2022-05-03, godz. 03:23 prof. Andrzej Nowak Gościem Rozmowy dnia był prof. Andrzej Nowak, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozmawialiśmy o stosunkach polsko-rosyjskich, nie tylko w epoce Konstytucji… » więcej 2022-05-02, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był prof. Zbigniew Girzyński, historyk i poseł. Rozmawialiśmy o fladze i innych symbolach narodowych oraz o roli, jaką odegrały w utrzymaniu… » więcej
12345