Sobota, 28 maja 2022 r.   Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-01-05, 06:00 Magdalena Ogórek

Grzegorz Napieralski

Poseł Grzegorz Napieralski/fot. Paweł Supernak, PAP
Poseł Grzegorz Napieralski/fot. Paweł Supernak, PAP
PR PiK - Rozmowa Dnia - Grzegorz Napieralski
Naszym gościem był poseł Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej, a rozmowa dotyczyła inflacji, podziałów na Lewicy i ewentualności wcześniejszych wyborów.

Magdalena Ogórek: Partia Czarzastego – tak Donald Tusk mówi o Nowej Lewicy. Nie używa nazwy partii. Wie Pan może dlaczego?
Grzegorz Napieralski: Widać ewidentnie, że jedyną i bardzo charakterystyczną postacią Nowej Lewicy jest tylko i wyłącznie Włodzimierz Czarzasty. Nie tylko dlatego, że jest współprzewodniczącym, ale też z tego powodu, że jest w polskiej polityce tu na miejscu. Robert Biedroń jest w Brukseli, więc jest mniej widoczny. Z drugiej strony – taka ostra, twarda ręka w rządzeniu partią powoduje, że to właśnie Czarzasty jest codziennie w mediach i codziennie jest komentowany. Naturalne jest więc, że mówi się w polskim parlamencie: „partia Czarzastego”.

Czy Pan wie, co się dzieje na Lewicy? Dlaczego nagle Anna Maria Żukowska mówi „biedafirmy” o sektorze MŚP – bardzo ważnym dla Lewicy? Skąd ten rozłam?
– Nie wiem, skąd ten wpis. Czytałem bardzo wiele krytycznych uwag, również kolegów i koleżanek z Lewicy, jeśli chodzi o panią poseł Żukowską. Natomiast jest od pewnego momentu poważny kryzys na Lewicy – bo jak inaczej to określić, skoro odchodzą ważni politycy z tego klubu i tworzą odrębną strukturę w parlamencie? Odejście Roberta Kwiatkowskiego – którego łączyły z Włodzimierzem Czarzastym nie tylko relacje w polityce, ale również przyjacielskie, i ta przyjaźń została zniszczona – pokazuje, że coś niedobrego dzieje się wewnątrz ugrupowania. To widać też w sondażach, od kilku miesięcy SLD, czy teraz już Nowa Lewica balansuje pomiędzy 6-8 procent, nie może powyżej tych 8 procent wyjść.

Tym bardziej, że to nie jest pierwsza fala odejść. Katarzyna Maria Piekarska, która kiedyś była bardzo ważnym filarem lewicowym jest teraz tam, gdzie Pan – przy Koalicji Obywatelskiej. Podobnie Barbara Nowacka. Monika Jaruzelska, która była wymieniana jako jedna z czołowych twarzy Lewicy też nie bardzo chce mieć z nią wiele wspólnego.
– To prawda. Coś złego się wydarzyło, bo w czasie rządów Włodzimierza Czarzastego wiele znanych nazwisk odeszło. (...)

Zobacz także

2022-05-13, godz. 06:05 Paweł Skutecki Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Skutecki – bydgoski polityk, który kilka miesięcy temu przystąpił do Solidarnej Polski. Dyskutowaliśmy m.in. o perspektywach… » więcej 2022-05-12, godz. 06:45 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef klubu parlamentarnego Lewicy. Rozmawialiśmy o niedawnym incydencie z udziałem ambasadora Rosji w… » więcej 2022-05-11, godz. 06:05 Waldemar Andzel Gościem „Rozmowy Dnia” był przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Tematem wywiadu był między innymi incydent dyplomatyczny z 9 maja… » więcej 2022-05-10, godz. 06:00 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy Dnia był Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dyskutowaliśmy między innymi o inwestycjach drogowych i kosztach wojny… » więcej 2022-05-09, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był profesor Grzegorz Górski – rektor Akademii Jagiellońskiej w Toruniu. Rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie i relacjach Polski –… » więcej 2022-05-06, godz. 06:00 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Mówiliśmy między innymi o kolejnej rezolucji Parlamentu Europejskiego wzywającej do… » więcej 2022-05-05, godz. 06:45 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy Dnia” był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Tematem wywiadu był między innymi Wojewódzki Szpital Zespolony… » więcej 2022-05-04, godz. 03:15 Piotr Borys Gościem Rozmowy dnia był poseł Piotr Borys z Koalicji Obywatelskiej. Rozmawialiśmy między innymi o tym, czy wojna na Ukrainie spowodowała odbudowanie poczucia… » więcej 2022-05-03, godz. 03:23 prof. Andrzej Nowak Gościem Rozmowy dnia był prof. Andrzej Nowak, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozmawialiśmy o stosunkach polsko-rosyjskich, nie tylko w epoce Konstytucji… » więcej 2022-05-02, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był prof. Zbigniew Girzyński, historyk i poseł. Rozmawialiśmy o fladze i innych symbolach narodowych oraz o roli, jaką odegrały w utrzymaniu… » więcej
12345