Sobota, 28 maja 2022 r.   Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Meble
2021-12-29, 04:46 Redakcja

Krzysztof Gawkowski

Krzysztof Gawkowski
Krzysztof Gawkowski
Rozmowa dnia Krzysztof Gawkowski
Gościem Rozmowy dnia był szef Klubu Parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski, a rozmawialiśmy o ostatnich wydarzeniach politycznych, prezydenckim wecie do „lex TVN”, a także o podsumowaniu mijającego roku.

Michał Jędryka: Prezydent zawetował ustawę popularnie zwaną „lex TVN". Pana zdaniem to dobrze, jest pan zadowolony z takiego rozwiązania?

Krzysztof Gawkowski: Uważam, że nie było innej możliwości. To, że prezydent zawetował tę ustawę jest wyrazem odpowiedzialności. Skoro tak dużo osób z naszego społeczeństwa o tym mówiło, to nie dało się inaczej postąpić, niż zawetować tę ustawę.

Jak pan sądzi, czy w przypadku gdyby nie było tego veta, rzeczywiście doszłoby do jakiegoś poważnego kryzysu w wolności w polskich mediach?

Mamy do czynienia z sytuacją zagrożenia wolności mediów. PiS przygotowało ustawę, która miała zakneblować wolne media. Miała dać przestrzeń do tego, żeby na początek jakaś określona telewizja, a później pewnie portale internetowe, później kolejne gazety nie mogły pisać tego, co chciały, wprowadzać cenzurę prewencyjną, i na koniec doprowadzić do państwa, które byłoby wprost autorytarne. Obowiązek prezydenta był taki, jak wyrażali między innymi mieszkańcy Bydgoszczy na protestach, gdzie przyszło kilka tysięcy ludzi jasno wskazując, że oczekują veta. Veto oznacza, że ta ustawa nie wejdzie w życie. Ja się z tego cieszę, ale jednocześnie podkreślam - to był obowiązek prezydenta, i też ta jedna decyzja nie przekreśla wszystkiego, co w przeszłości podejmował prezydent, bo było już wiele złych decyzji, i o tym też należy pamiętać.

Właśnie celowo zadałem to pytanie, bo tylko niektórzy publicyści zauważali, że tak naprawdę wejście w życie tej ustawy wiele by nie zmieniło. Wystarczyłoby wypełnienie przez Discovery kilku papierów i założenie jakiejś spółki na terenie Unii Europejskiej...

Ale dlaczego mamy zmieniać jakąkolwiek formę prawną w trakcie obowiązywania między innymi koncesji, w trakcie obowiązywania umów między Polską a Stanami Zjednoczonymi dotyczących współpracy gospodarczej? (...)

Zobacz także

2022-05-13, godz. 06:05 Paweł Skutecki Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Skutecki – bydgoski polityk, który kilka miesięcy temu przystąpił do Solidarnej Polski. Dyskutowaliśmy m.in. o perspektywach… » więcej 2022-05-12, godz. 06:45 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef klubu parlamentarnego Lewicy. Rozmawialiśmy o niedawnym incydencie z udziałem ambasadora Rosji w… » więcej 2022-05-11, godz. 06:05 Waldemar Andzel Gościem „Rozmowy Dnia” był przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Tematem wywiadu był między innymi incydent dyplomatyczny z 9 maja… » więcej 2022-05-10, godz. 06:00 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy Dnia był Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dyskutowaliśmy między innymi o inwestycjach drogowych i kosztach wojny… » więcej 2022-05-09, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był profesor Grzegorz Górski – rektor Akademii Jagiellońskiej w Toruniu. Rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie i relacjach Polski –… » więcej 2022-05-06, godz. 06:00 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Mówiliśmy między innymi o kolejnej rezolucji Parlamentu Europejskiego wzywającej do… » więcej 2022-05-05, godz. 06:45 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy Dnia” był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Tematem wywiadu był między innymi Wojewódzki Szpital Zespolony… » więcej 2022-05-04, godz. 03:15 Piotr Borys Gościem Rozmowy dnia był poseł Piotr Borys z Koalicji Obywatelskiej. Rozmawialiśmy między innymi o tym, czy wojna na Ukrainie spowodowała odbudowanie poczucia… » więcej 2022-05-03, godz. 03:23 prof. Andrzej Nowak Gościem Rozmowy dnia był prof. Andrzej Nowak, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozmawialiśmy o stosunkach polsko-rosyjskich, nie tylko w epoce Konstytucji… » więcej 2022-05-02, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był prof. Zbigniew Girzyński, historyk i poseł. Rozmawialiśmy o fladze i innych symbolach narodowych oraz o roli, jaką odegrały w utrzymaniu… » więcej
12345