Sobota, 28 maja 2022 r.   Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Forum Rolnika 2022
2021-12-28, 07:59 Michał Jędryka

Patryk Tomaszewski

Patryk Tomaszewski/fot. Archiwum
Patryk Tomaszewski/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Patryk Tomaszewski
Gościem Rozmowy Dnia był dr Patryk Tomaszewski - politolog z UMK w Toruniu. Rozmawialiśmy między innymi o prezydenckim wecie do ustawy o radiofonii i telewizji.

Michał Jędryka: Prezydent zawetował ustawę popularnie zwaną Lex TVN. Jak Pan sądzi, dlaczego to zrobił?
Patryk Tomaszewski: Atmosfera wokół tej ustawy nie była najlepsza. Nasi partnerzy ze Stanów Zjednoczonych raczej się jej sprzeciwiali. To też pokazuje, że państwa wspierają również biznesy prywatne, ponieważ Discovery – właściciel TVN-u jest jest nadawcą prywatnym - a jednak USA głosami swoich dyplomatów wspierało go. Było to niezręczne dla Polski, która od wielu lat mówi, że Stany Zjednoczone to jest nasz główny i strategiczny partner. Poza tym może coś jest w głosach mówiących o tym, że Andrzej Duda może pełnić tylko dwukrotnie funkcję prezydenta RP, a to powoduje, że w przyszłości może myśli o karierze w gremiach międzynarodowych. Jest człowiekiem młodym, a to by na pewno utrudniło, gdyby Stany Zjednoczone i dyplomacja były niechętne nie tylko polskiemu rządowi, ale również prezydentowi.
Andrzej Duda mógł oczywiście jeszcze skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego – tu możemy przypuszczać, że jej losy potoczyłyby się inaczej. Wydaje mi się jednak, że cała ustawa, a może jej skutki nie były mocno przewidziane i to, co zrobił prezydent ostatecznie może zadziałać na korzyść Prawa i Sprawiedliwości.

Czy sytuacja weta prezydenckiego może poprawić nasze relacje z Ameryką?
- Raczej wątpię, może ich co najwyżej nie pogorszyć. Nasze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, po wyborze prezydenta Bidena w USA trochę się zmieniły. Zmieniła się optyka Stanów Zjednoczonych i polityka zagraniczna wobec Europy Środkowo-Wschodniej. Patrzymy tu na Nord Stream 2, również na sprawę Rosji, a przede wszystkim na relacje pomiędzy Rosją a Ukrainą. To powoduje, że nie mamy i tak łatwej dyplomacji, jeżeli chodzi o współpracę z Waszyngtonem.

Kto Pana zdaniem traci, a kto zyskuje na obecnej sytuacji po prezydenckim weto?

- Zwycięzcą jest niewątpliwie TVN. Cała dyskusja sprowadziła się do wolności słowa, gdzie po jednej stronie byli głosujący za tzw. ustawą Lex TVN, z drugiej strony mieliśmy dużą część opozycji, samą stację, inne stacje i media elektroniczne wspierające TVN (...). Tymczasem cała sprawa z tzw. Lex TVN nie miała nic wspólnego z wolnością słowa. Było to przedstawiane w ten sposób tylko po to, by budzić emocje. (...)

Zobacz także

2022-05-13, godz. 06:05 Paweł Skutecki Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Skutecki – bydgoski polityk, który kilka miesięcy temu przystąpił do Solidarnej Polski. Dyskutowaliśmy m.in. o perspektywach… » więcej 2022-05-12, godz. 06:45 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef klubu parlamentarnego Lewicy. Rozmawialiśmy o niedawnym incydencie z udziałem ambasadora Rosji w… » więcej 2022-05-11, godz. 06:05 Waldemar Andzel Gościem „Rozmowy Dnia” był przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Tematem wywiadu był między innymi incydent dyplomatyczny z 9 maja… » więcej 2022-05-10, godz. 06:00 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy Dnia był Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dyskutowaliśmy między innymi o inwestycjach drogowych i kosztach wojny… » więcej 2022-05-09, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był profesor Grzegorz Górski – rektor Akademii Jagiellońskiej w Toruniu. Rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie i relacjach Polski –… » więcej 2022-05-06, godz. 06:00 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Mówiliśmy między innymi o kolejnej rezolucji Parlamentu Europejskiego wzywającej do… » więcej 2022-05-05, godz. 06:45 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy Dnia” był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Tematem wywiadu był między innymi Wojewódzki Szpital Zespolony… » więcej 2022-05-04, godz. 03:15 Piotr Borys Gościem Rozmowy dnia był poseł Piotr Borys z Koalicji Obywatelskiej. Rozmawialiśmy między innymi o tym, czy wojna na Ukrainie spowodowała odbudowanie poczucia… » więcej 2022-05-03, godz. 03:23 prof. Andrzej Nowak Gościem Rozmowy dnia był prof. Andrzej Nowak, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozmawialiśmy o stosunkach polsko-rosyjskich, nie tylko w epoce Konstytucji… » więcej 2022-05-02, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był prof. Zbigniew Girzyński, historyk i poseł. Rozmawialiśmy o fladze i innych symbolach narodowych oraz o roli, jaką odegrały w utrzymaniu… » więcej
12345