Piątek, 27 maja 2022 r.   Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Deweloper
2021-12-09, 06:00 Michał Jędryka

Mieczysław Ryba

prof. Mieczysław Ryba/fot. Wikipedia
prof. Mieczysław Ryba/fot. Wikipedia
Rozmowa dnia - Mieczysław Ryba
Gościem Rozmowy Dnia był prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Rozmawialiśmy o zaprzysiężeniu nowego rządu w Niemczech oraz niemieckim dążeniu do budowy federacyjnej Europy.

Michał Jędryka: Zaprzysiężony został nowy rząd Olafa Scholza. Czy to nowa epoka polityki niemieckiej czy kontynuacja?

Mieczysław Ryba: Wydaje się, że jest to kontynuacja w kluczowych rzeczach, bo pamiętajmy, że koalicje jakie powstawały w Niemczech były koalicjami od CDU po SPD. To, że w tej chwili SPD jest głównym rozgrywającym, to nie znaczy, że będzie zmieniać radykalnie kurs, zresztą CDU w ostatnich latach bardzo skręciło w lewo, jeśli bierzemy pod uwagę kwestie ideologiczne. Natomiast będziemy pewnie mieć więcej tego samego, czyli więcej zielonego ładu, więcej kwestii ideologicznych i szybsze realizowanie superpaństwa europejskiego, czyli federacji o której się mówi. To wszystko, mówiąc oględnie, z naszego punktu widzenia jest dla nas niekorzystne. Dodajmy, że w tej umowie mówi się też o pieniądzach za praworządność, czyli możliwość nakładania za pośrednictwem Brukseli sankcji na kraje niepokorne. Gdy to wszystko podsumujemy to ten sam kierunek tylko jeszcze szybciej.

Czy proces budowy superpaństwa, poza Polską, nie napotka przeszkód? Czy inne państwa chętnie wejdą w to superpaństwo kreowane jednak przez Niemcy?

To zobaczymy. Wzrastają siły eurosceptyczne, sprzeciwiające się takiej wizji. Widać to np. w sondażach we Włoszech, ale także we Francji. Są jaskółki w mediach, choć one są zblatowane i zmonolopizowane, ale jeśli w „Libération” pojawia się cykl artykułów pokazujących układy parakorupcyjne, czy wprost korupcyjne na styku KE - TSUE, to już jest coś co nie występowało do tej pory i w tym sensie pewnie to wzrasta, dlatego to przyspieszenie. Chodzi o to, że w tej chwili jest dominacja środowisk lewicowo-liberalnych, walczy się z tzw. populistami. To jest ciekawa rzecz. Dużo słów o demokracji, ale są tacy w tej demokracji, których się wyklucza, choćby werbalnie. Polskę i Węgry się wzięło na celownik, bo tutaj te konserwatywne partie rządzą, w związku z tym na tym przykładzie chce się zamanifestować swoją siłę, potęgę, sprawczość, poprzez szantaż finansowy. Jest wyścig z czasem, ale jak się to skończy to trudno powiedzieć. (...).

Zobacz także

2022-04-14, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy Dnia był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Dyskutowaliśmy między innymi o rolnictwie w naszym regionie – w kontekście… » więcej 2022-04-13, godz. 06:05 Waldemar Andzel Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Waldemar Andzel, przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Rozmawialiśmy o działaniach na rzecz bezpieczeństwa… » więcej 2022-04-12, godz. 06:41 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Szramka, poseł koła „Polskie Sprawy” i członek sejmowej komisji obrony. Jej tematem była sytuacja na Ukrainie, zbrodnie… » więcej 2022-04-11, godz. 03:25 Patryk Tomaszewski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” był dr Patryk Tomaszewski, politolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawialiśmy o rozwoju sytuacji międzynarodowej… » więcej 2022-04-08, godz. 03:31 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Bartosz Kownacki, którego pytaliśmy między innymi o możliwość… » więcej 2022-04-07, godz. 06:00 Porucznik Paweł Banasiak Gościem Rozmowy Dnia był porucznik Paweł Banasiak, oficer prasowy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rozmawialiśmy o rosnącym zainteresowaniu… » więcej 2022-04-06, godz. 06:05 Grzegorz Napieralski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej, a dyskusja dotyczyła między innymi sankcji przeciw Rosji. Magdalena Ogórek:… » więcej 2022-04-05, godz. 06:00 Jan Szopiński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Jan Szopiński z Lewicy, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. cudzoziemców i migracji. Rozmawialiśmy o organizacji pomocy… » więcej 2022-04-04, godz. 04:41 Marlena Maląg Gościem „Rozmowy dnia” była Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej. Dyskutowaliśmy o planach rządu na długoterminową pomoc uchodźcom… » więcej 2022-04-01, godz. 06:45 Łukasz Reszczyński Gościem Rozmowy Dnia był dr Łukasz Reszczyński z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, zajmujący się problemami bezpieczeństwa i energetyki. Pytaliśmy… » więcej
23456