Sobota, 22 stycznia 2022 r.   Imieniny: Anastazego, Wincentego / Dzień Dziadka
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Leszczyńskiego
2021-12-07, 04:05 Redakcja

Sławomir Sadowski

Sławomir Sadowski
Sławomir Sadowski
PR PiK - Rozmowa Dnia - Sławomir Sadowski
Gościem Rozmowy Dnia był dr Sławomir Sadowski, politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jej tematy to plany rosyjskiej inwazji na Ukrainę, o których ostatnio donosiła prasa oraz finansowy skandal, do którego miało dojść w kilku unijnych instytucjach.

Marcin Kupczyk: Zacznijmy od niedawnych do niepokojących informacji, jakie przyniosła niemiecka gazeta „Bild”. Jak informuje, Rosja w trzech etapach miałaby zająć około dwóch trzecich terytorium Ukrainy. Gazeta zastrzega, że Władimir Putin jeszcze nie zdecydował, czy ten plan zrealizuje. Co Pan na to? Czy to w ogóle jest możliwe?
Sławomir Sadowski: Skala możliwości jest niewielka, natomiast wydaje się, że jest to konsekwentna kontynuacja polityki rosyjskiej, zdefiniowanej jeszcze w 1992 bodajże roku przez ówczesnego ministra spraw zagranicznych. Przyjął on pierwsze założenie, że Rosja - wycofując się z krajów byłego Związku Radzieckiego, gwarantuje sobie tak zwane pojęcie bliskiej zagranicy - jest to wyłączna strefa wpływów Rosji. Każde działanie innych mocarstw w tym obszarze jest traktowane jako wrogie wobec Rosji. Druga kwestia jest taka, że Rosja od pewnego czasu konsekwentnie dąży do odbudowy choćby części imperium, a więc idea zespolenia Rosjan w jednym wielkim państwie gdzieś tam w rosyjskiej polityce trwa.
Wojna Rosji z NATO w dzisiejszej sytuacji jest raczej mało prawdopodobna. Bardzo twarda postawa zwłaszcza Stanów Zjednoczonych, ale również części państw europejskich, w tym Polski powoduje, że byłaby to największa katastrofa z punktu widzenia Rosji początku XXI wieku. W związku z tym, że nie grozi nam realna wojna, to jest to prawdopodobnie przygotowanie do rozmowy z Joe Bidenem. Mamy tu do czynienia ze zdefiniowaniem rosyjskich warunków wstępnych - są bardzo szerokie i daleko idące, ale prawdopodobnie chodzi o to, żeby było z czego ustępować i żeby wytargować uznanie Nord Stream 2 i nie blokowanie tego projektu przez Stany Zjednoczone. (…)

Możemy sobie wyobrazić przyszłość Ukrainy w NATO?
- To chyba jest mało prawdopodobne. Nie sądzę, żeby NATO przyjęło Ukrainę wraz z jej konfliktem z Rosją. Przyjęcie Ukrainy w takim stanie jak jest dzisiaj, to wprowadzenie NATO w konflikt z Rosją, czego NATO na pewno nie chce. Zresztą nie jest to w interesie nikogo - ani Rosji, ani NATO, ani również krajów Europy Środkowej, które mają bardzo różny stosunek do Rosji. Istotnym problemem, który trzeba w ogóle podjąć w Europie są negocjacje ogólnoeuropejskie - próba uregulowania relacji pomiędzy państwami wschodu i zachodu. (…)

Ze wschodu przenieśmy się więc na zachód. Socjaldemokratyczna SPD, Zieloni oraz liberalna FDP doszły do porozumienia w sprawie utworzenia nowego rządu Niemiec. Nie mówilibyśmy o tym, gdyby nie fakt, że w umowie koalicyjnej są zapisy dotyczące przyszłości całej Unii. Wynika z niej, że partnerzy koalicyjni chcą nadać Unii Europejskiej konstytucję, rozwinąć ją w federalne państwo europejskie. Co Pan na to? Czy federalizacja Unii staje się faktem?
- Ależ oczywiście. Kiedy sięgniemy do historii integracji europejskiej, to pierwszych zwolenników integracji, na których dzisiaj powołuje się cała europejska prawica, nazywano w owym czasie federalistami. Mówili oni, że trzeba dążyć do federalizacji Europy celem zapewnienia jej trwałego pokoju. Nie bałbym się federalizacji. Jeżeli przyjmiemy pewne teoretyczne rozwiązania to jest po prostu nic innego, jak podział suwerenności pomiędzy centralę, a państwa wchodzące w skład federacji. (...)

Zobacz także

2022-01-21, godz. 06:45 Grzegorz Górski Komisja Europejska wysłała Polsce wezwanie do zapłaty blisko 70 mln euro za niezastosowanie się do decyzji TSUE dotyczącej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższeg ... » więcej 2022-01-20, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski Gościem „Rozmowy Dnia” był politolog, dr Patryk Tomaszewski, a tematem wpływ epidemii koronawirusa na politykę. Rząd musi i powinien szukać złotego środka ... » więcej 2022-01-19, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski, a dyskutowaliśmy o wycofaniu jego kandydatury na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego or ... » więcej 2022-01-18, godz. 06:45 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Rozmawialiśmy między innymi o pieniądzach Unii Europejskiej. Michał Jędryka: Jest Pan o ... » więcej 2022-01-17, godz. 06:00 Adrian Mól Gościem Rozmowy Dnia był Adrian Mól, nowy wiceprezydent Torunia. Rozmawialiśmy o zadaniach, które podejmie w mieście. Michał Jędryka: W Toruniu jest specyfic ... » więcej 2022-01-14, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy Dnia był poseł Bartosz Kownacki z sejmowej komisji obrony narodowej, a rozmawialiśmy o coraz bardziej napiętej sytuacji w Europie Wschodniej. ... » więcej 2022-01-13, godz. 06:16 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy dnia był marszałek województwa kujawsko–pomorskiego Piotr Całbecki, rozmawialiśmy o konsultacjach dotyczących wykorzystania funduszy europejsk ... » więcej 2022-01-12, godz. 06:00 Ryszard Czarnecki Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Ryszard Czarnecki, a tematem rosnące ceny energii i brak reakcji Unii Europejskiej. Magdalena Ogórek: Zastanawiam się, czy ... » więcej 2022-01-11, godz. 06:45 Witold Ostant Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Witold Ostant, główny analityk Instytutu Zachodniego do spraw bezpieczeństwa i polityki energetycznej. Tematem - przyczyny podwy ... » więcej 2022-01-10, godz. 06:05 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, polityk Konfederacji. Rozmawialiśmy o bieżących problemach politycznych — blokadzie profilu Konfederacji, a także ... » więcej
12345