Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Napoleona, Stelii
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2021-12-06, 04:21 Redakcja

Zbigniew Girzyński [wideo]

Zbigniew Girzyński
Zbigniew Girzyński
PR PiK - Rozmowa Dnia - Zbigniew Girzyński
Gościem Rozmowy Dnia był historyk i poseł prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy między innymi o warszawskim szczycie i sprzeciwie wobec federalizacji Europy.

Michał Jędryka: Mamy za sobą warszawski szczyt, który z jednej strony oceniany jest jako próba przeciwstawienia się federalizacji Unii Europejskiej, a z drugiej jest bardzo krytykowany przez opozycję. Jak Pan to ocenia?
Zbigniew Girzyński: Myślę, że trzeba to prezentować w szerszym kontekście. W ciągu ostatnich dni mieliśmy do czynienia z inauguracją nowego rządu w Republice Federalnej Niemiec. Nowy niemiecki rząd, złożony z tamtejszej lewicy, liberałów i Partii Zielonych podkreśla w swoim programie – czego do tej pory aż tak jednoznacznie nie było – że będzie dążył do federalizacji Europy. Wcześniejsza kanclerz Niemiec Angela Merkel w tym zakresie była o wiele bardziej zachowawcza i w dużej mierze podkreślała rolę i samodzielność państw tworzących Unię Europejską. Była u nas często krytykowana, ale nawet środowiska bardzo konserwatywne – np. premier Węgier Viktor Orban, gdy przyszła informacja, że będzie żegnała się ze stanowiskiem, bo nie ubiega się o kolejną kadencję – tacy politycy podkreślali, że będzie nam jej brakowało. Dzisiaj widać, jak bardzo te słowa stały się prorocze. Nowy program federalizacji Europy dla mniejszych krajów, czy dla tych, które – jak Polska mocno zwracają uwagę na swoją suwerenność, nie jest do końca do zaakceptowania. Dlatego przypuszczam, że warszawskie spotkanie jest pewnego rodzaju odpowiedzią na te plany i próbą zbliżenia tych sił politycznych w Parlamencie Europejskim, które z jednej strony – tak, jak Polska i Węgry – z sobą współpracowały, z drugiej jednak nie były w jednym organizmie politycznym, czyli nie należały do wspólnej grupy politycznej. (…) Jest wola polityczna, aby te rozproszone siły połączyć i stworzyć w ten sposób nieco większą siłę nacisku. Zobaczymy, czy będzie skuteczna – na dziś wydaje się ciągle niewystarczająca, ale zaraz będą wybory w kolejnych krajach Unii Europejskiej. Trzeba będzie bacznie obserwować, czy będzie się to zmieniało.

Jak Pan ocenia proces federalizacji Unii Europejskiej. Czy jest w ogóle realny?
– On się toczy przez cały czas i ma charakter kroczący to nie są jakieś duże skoki. Efektem tego procesu federalizacji jest z jednej strony sprzeciw niektórych państw i środowisk politycznych, czego najbardziej głośnym przykładem było wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE tam społeczeństwo przeciwstawiło się temu procesowi. W innych krajach przybierał on różne formuły to było widać w referendach, o których już zapomnieliśmy. Kiedyś był taki projekt Konstytucji Europejskiej, czyli właśnie dużego kroku do przodu, gdzie chciano ten proces przyspieszyć. Wtedy w referendach przeciwstawili się temu Holendrzy czy Francuzi. Odczekano więc kilka lat i obecnie ten proces jest realizowany metodą drobnych kroków. Myślę, że ma spore szanse powodzenia – nie jest tak, że jestem zwolennikiem takiego procesu, ale bacznie obserwuję, co się dzieje. (…)

Co ten proces oznaczałby dla Polski?
– To by oznaczało, że tracimy znaczące elementy suwerenności, ponieważ o tego typu sprawach, jak polityka monetarna, finansowa, zaciąganie zobowiązań finansowych, długów – tego typu decyzje zapadałyby poza Polską. (...)


Zobacz także

2022-08-15, godz. 06:45 Tomasz Giers Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Giers z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o dziejach Wojska Polskiego i o tym, co można zobaczyć w bydgoskim… » więcej 2022-08-12, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był prof. Grzegorz Górski z Akademii Jagiellońskiej w Toruniu, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy Polska ma szansę w rozgrywce… » więcej 2022-08-11, godz. 06:05 Krzysztof Nowak Gościem „Rozmowy Dnia” był Krzysztof Nowak z Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy m.in. o bezpieczeństwie przewozów pasażerskich… » więcej 2022-08-10, godz. 06:00 Zbigniew Kuźmiuk Gościem środowej Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był europoseł Zbigniew Kuźmiuk - ekonomista, nauczyciel akademicki i przedsiębiorca. Rozmawiała z nim… » więcej 2022-08-09, godz. 06:45 Katarzyna Gągola Gościem „Rozmowy Dnia” była dr Katarzyna Gągola, wicedyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o tym, jak… » więcej 2022-08-08, godz. 03:17 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy Dnia” była Anna Gembicka – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy m.in. o gospodarstwach opiekuńczych i dopłatach do ogrzewania… » więcej 2022-08-05, godz. 06:00 Jakub Siedlecki Gościem Rozmowy Dnia był nadleśniczy Jakub Siedlecki z Nadleśnictwa Bydgoszcz. Jej tematy to stan zalesienia w Polsce i w regionie. Zapytaliśmy, czy prawdziwe… » więcej 2022-08-04, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Gościem „Rozmowy Dnia” był prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. A jej temat to walka z „kopciuchami”. Rozmawialiśmy… » więcej 2022-08-02, godz. 05:00 Marlena Maląg Gościem „Rozmowy Dnia” była Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej. Rozmawialiśmy m.in. o 14. emeryturze, dopłatach do węgla i wakacjach… » więcej 2022-08-01, godz. 04:24 Maciej Kuske Gościem „Rozmowy Dnia” był Maciej Kuske – szef działu IT w NAT-WEST Group. Na półmetku wakacji warto przypomnieć o kilku zasadach dotyczących bezpieczeństwa… » więcej
12345