Piątek, 27 maja 2022 r.   Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2021-12-03, 06:05 Michał Jędryka

Teresa Misiewicz i Magdalena Florek

Rozmowa dnia
Rozmowa dnia
Rozmowa Dnia: Teresa Misiewicz i Magdalena Florek
Gośćmi „Rozmowy Dnia” były panie Teresa Misiewicz i Magdalena Florek, które zorganizowały w Bydgoszczy akcję dostarczania świątecznych pierników dla żołnierzy i funkcjonariuszy Służby Granicznej.

Michał Jędryka: Są panie inicjatorkami akcji „Smak Świąt dla obrońców granic. Na czym polega ta inicjatywa?

Teresa Misiewicz: Postanowiłyśmy z Magdą, prezes fundacji „Bezpieczny świat”, a ja jestem przewodniczącą klubu Prawicy Bydgoskiej i członkiem zarządu fundacji, coś zorganizować, by wesprzeć naszych obrońców ze wschodniej granicy. Widziałyśmy, że tych inicjatyw jest w całej Polsce coraz więcej – więc dlaczegóżby Bydgoszcz, jako duże miasto, nie miała się włączyć w te działania? Święta się zbliżają, więc wpadłyśmy na taki pomysł, by zorganizować wspólne pieczenie pierników dla służb z granicy. By smak pierników, smak świąt przypominał im o tym, co jest w tej chwili najważniejsze, czyli właśnie o świętach Bożego Narodzenia.

Czyli żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymają od was pierniczki. Będą także gotowe, czy tylko pieczone przez was?

Magdalena Florek: Teresa rzuciła hasło: „pieczemy pierniki”, a mnie zostawiła organizację tego przedsięwzięcia. Sponsorzy znaleźli się faktycznie bardzo szybko. Pierwsza odezwała się bydgoska szkoła gastronomiczna, która zadeklarowała, że z 10 kg mąki od ręki upiecze pierniki. Odezwały się koła gospodyń z Nowej Wsi Wielkiej, z Kruszyna. Sołtys wsi Straszewo też zapowiada współpracę swojej wsi. Gospodarstwo opiekuńcze w Lubiewicach wraz z niepełnosprawnymi dzieciakami upieką pierniki z 10 kg mąki. Szkoła w Łochowie ma już pierniki. Przysłano mi także zdjęcia uczniów malujących kartki świąteczne. Później poszukaliśmy sponsorów na jajka, na mąkę – w tym przypadku pomogła hurtownia z ul. Grunwaldzkiej w Bydgoszczy pomogła. A teraz szukamy drobniejszych wykonawców pierników.

Zwykli bydgoszczanie też mogą piec pierniki?

Magdalena Florek: Mogą! Ja sama rozesłałam prawie 800 SMS-ów w tej sprawie, i już są odpowiedzi od wielu osób, że dostarczą pierniki. Akcja trwa do 17 grudnia, później chcemy zawieźć słodkości na wschód. Może uda się z dziennikarzami, może z Radia PiK? Zbieramy pierniki w siedzibie fundacji przy ul. Dolina 35. Pierniki można zostawiać między godziną 8:00 a 16:00 w siedzibie fundacji, ale przy firmie całą dobę czynna jest portiernia, więc swoje wypieki można zostawić w każdej chwili (...).

Zobacz także

2022-04-14, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy Dnia był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Dyskutowaliśmy między innymi o rolnictwie w naszym regionie – w kontekście… » więcej 2022-04-13, godz. 06:05 Waldemar Andzel Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Waldemar Andzel, przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Rozmawialiśmy o działaniach na rzecz bezpieczeństwa… » więcej 2022-04-12, godz. 06:41 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Szramka, poseł koła „Polskie Sprawy” i członek sejmowej komisji obrony. Jej tematem była sytuacja na Ukrainie, zbrodnie… » więcej 2022-04-11, godz. 03:25 Patryk Tomaszewski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” był dr Patryk Tomaszewski, politolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawialiśmy o rozwoju sytuacji międzynarodowej… » więcej 2022-04-08, godz. 03:31 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Bartosz Kownacki, którego pytaliśmy między innymi o możliwość… » więcej 2022-04-07, godz. 06:00 Porucznik Paweł Banasiak Gościem Rozmowy Dnia był porucznik Paweł Banasiak, oficer prasowy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rozmawialiśmy o rosnącym zainteresowaniu… » więcej 2022-04-06, godz. 06:05 Grzegorz Napieralski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej, a dyskusja dotyczyła między innymi sankcji przeciw Rosji. Magdalena Ogórek:… » więcej 2022-04-05, godz. 06:00 Jan Szopiński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Jan Szopiński z Lewicy, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. cudzoziemców i migracji. Rozmawialiśmy o organizacji pomocy… » więcej 2022-04-04, godz. 04:41 Marlena Maląg Gościem „Rozmowy dnia” była Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej. Dyskutowaliśmy o planach rządu na długoterminową pomoc uchodźcom… » więcej 2022-04-01, godz. 06:45 Łukasz Reszczyński Gościem Rozmowy Dnia był dr Łukasz Reszczyński z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, zajmujący się problemami bezpieczeństwa i energetyki. Pytaliśmy… » więcej
23456