Środa, 26 stycznia 2022 r.   Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Nova
2021-12-03, 06:05 Michał Jędryka

Teresa Misiewicz i Magdalena Florek

Rozmowa dnia
Rozmowa dnia
Rozmowa Dnia: Teresa Misiewicz i Magdalena Florek
Gośćmi „Rozmowy Dnia” były panie Teresa Misiewicz i Magdalena Florek, które zorganizowały w Bydgoszczy akcję dostarczania świątecznych pierników dla żołnierzy i funkcjonariuszy Służby Granicznej.

Michał Jędryka: Są panie inicjatorkami akcji „Smak Świąt dla obrońców granic. Na czym polega ta inicjatywa?

Teresa Misiewicz: Postanowiłyśmy z Magdą, prezes fundacji „Bezpieczny świat”, a ja jestem przewodniczącą klubu Prawicy Bydgoskiej i członkiem zarządu fundacji, coś zorganizować, by wesprzeć naszych obrońców ze wschodniej granicy. Widziałyśmy, że tych inicjatyw jest w całej Polsce coraz więcej – więc dlaczegóżby Bydgoszcz, jako duże miasto, nie miała się włączyć w te działania? Święta się zbliżają, więc wpadłyśmy na taki pomysł, by zorganizować wspólne pieczenie pierników dla służb z granicy. By smak pierników, smak świąt przypominał im o tym, co jest w tej chwili najważniejsze, czyli właśnie o świętach Bożego Narodzenia.

Czyli żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymają od was pierniczki. Będą także gotowe, czy tylko pieczone przez was?

Magdalena Florek: Teresa rzuciła hasło: „pieczemy pierniki”, a mnie zostawiła organizację tego przedsięwzięcia. Sponsorzy znaleźli się faktycznie bardzo szybko. Pierwsza odezwała się bydgoska szkoła gastronomiczna, która zadeklarowała, że z 10 kg mąki od ręki upiecze pierniki. Odezwały się koła gospodyń z Nowej Wsi Wielkiej, z Kruszyna. Sołtys wsi Straszewo też zapowiada współpracę swojej wsi. Gospodarstwo opiekuńcze w Lubiewicach wraz z niepełnosprawnymi dzieciakami upieką pierniki z 10 kg mąki. Szkoła w Łochowie ma już pierniki. Przysłano mi także zdjęcia uczniów malujących kartki świąteczne. Później poszukaliśmy sponsorów na jajka, na mąkę – w tym przypadku pomogła hurtownia z ul. Grunwaldzkiej w Bydgoszczy pomogła. A teraz szukamy drobniejszych wykonawców pierników.

Zwykli bydgoszczanie też mogą piec pierniki?

Magdalena Florek: Mogą! Ja sama rozesłałam prawie 800 SMS-ów w tej sprawie, i już są odpowiedzi od wielu osób, że dostarczą pierniki. Akcja trwa do 17 grudnia, później chcemy zawieźć słodkości na wschód. Może uda się z dziennikarzami, może z Radia PiK? Zbieramy pierniki w siedzibie fundacji przy ul. Dolina 35. Pierniki można zostawiać między godziną 8:00 a 16:00 w siedzibie fundacji, ale przy firmie całą dobę czynna jest portiernia, więc swoje wypieki można zostawić w każdej chwili (...).

Zobacz także

2022-01-26, godz. 06:01 Tomasz Latos Gościem „Rozmowy Dnia” będzie poseł Tomasz Latos - przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, a rozmawiać będziemy na temat spotkania premiera z przedstawiciela ... » więcej 2022-01-25, godz. 06:45 Marcin Horała W 2029 roku Włocławek ma mieć szybkie połączenie kolejowe z Warszawą i portem lotniczym Solidarność. Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę na st ... » więcej 2022-01-24, godz. 05:28 Sławomir Sadowski Gościem „Rozmowy Dnia” był politolog, dr Sławomir Sadowski. A jej tematem napięcie na linii Rosja - Zachód oraz sytuacja związana z możliwym konfliktem na Ukr ... » więcej 2022-01-21, godz. 06:45 Grzegorz Górski Komisja Europejska wysłała Polsce wezwanie do zapłaty blisko 70 mln euro za niezastosowanie się do decyzji TSUE dotyczącej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższeg ... » więcej 2022-01-20, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski Gościem „Rozmowy Dnia” był politolog, dr Patryk Tomaszewski, a tematem wpływ epidemii koronawirusa na politykę. Rząd musi i powinien szukać złotego środka ... » więcej 2022-01-19, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski, a dyskutowaliśmy o wycofaniu jego kandydatury na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego or ... » więcej 2022-01-18, godz. 06:45 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Rozmawialiśmy między innymi o pieniądzach Unii Europejskiej. Michał Jędryka: Jest Pan o ... » więcej 2022-01-17, godz. 06:00 Adrian Mól Gościem Rozmowy Dnia był Adrian Mól, nowy wiceprezydent Torunia. Rozmawialiśmy o zadaniach, które podejmie w mieście. Michał Jędryka: W Toruniu jest specyfic ... » więcej 2022-01-14, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy Dnia był poseł Bartosz Kownacki z sejmowej komisji obrony narodowej, a rozmawialiśmy o coraz bardziej napiętej sytuacji w Europie Wschodniej. ... » więcej 2022-01-13, godz. 06:16 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy dnia był marszałek województwa kujawsko–pomorskiego Piotr Całbecki, rozmawialiśmy o konsultacjach dotyczących wykorzystania funduszy europejsk ... » więcej
12345