Piątek, 27 maja 2022 r.   Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2021-12-02, 06:42 Marcin Kupczyk

Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Krzysztof Ardanowski/fot. Wikipedia
Jan Krzysztof Ardanowski/fot. Wikipedia
Rozmowa Dnia - Jak Krzysztof Ardanowski
Gościem Rozmowy Dnia był poseł PiS, Jan Krzysztof Ardanowski, szef Rady do Spraw Rolnictwa Przy Prezydencie RP. A rozmawialiśmy o niedawnym posiedzeniu Rady poświęconym eksportowi polskich produktów oraz planom: Zielony Ład i Fit For 55.

Marcin Kupczyk: Niedawne posiedzenie rady było poświęcone potrzebie zwiększenia dynamiki polskiego eksportu rolno-spożywczego i konieczności poszerzania rynków zbytu na nasze towary. Proszę powiedzieć, jak wygląda sytuacja dziś, co można poprawić?

Jan Krzysztof Ardanowski: Cieszymy się stosunkowo dużym eksportem, bo on z roku na rok rośnie. W tym roku wartość eksportu wyniesie około 35 miliardów euro. Mamy również nadwyżkę, kilkanaście miliardów nadwyżki eksportu nad importem, bo to też jest istotne. To na pewno jest jakiś sukces, który pokazuje, że polskie rolnictwo radzi sobie na rynkach zagranicznych. 80% żywności z Polski eksportujemy do krajów Unii, ale my nie możemy spocząć na laurach, bo na przykład niewielka Holandia, kilkakrotnie od nas mniejsza, eksportuje produkty rolno-spożywcze za około 100 miliardów euro, czyli trzy razy więcej, niż duży kraj rolniczy, jakim jest Polska.

Szukamy nowych rynków?

Szukamy nowych rynków pozaunijnych. Z takich obszarów świata, gdzie chcielibyśmy zaistnieć to jest Azja wschodnia, Półwysep Indochiński, kraje ASEAN - to jest rynek potencjalnie ciekawy, kraje Zatoki Perskiej, czy szerzej, kraje Bliskiego Wschodu, północnej Afryki. Również praktycznie nierozeznane są możliwości eksportu do czarnej Afryki. Dlatego uważam, taka jest jedna z konkluzji po spotkaniu rady prezydenckiej, że polska dyplomacja, dyplomaci akredytowani w różnych krajach na świecie, mają obowiązek pomóc w szukaniu partnerów handlowych: firm, sieci handlowych w tych wszystkich krajach, gdzie oni są akredytowani. Powinni szukać podmiotów zainteresowanych importem i kojarzyć ich z polskimi przedsiębiorcami, bo przecież to nie państwo, tylko to są prywatne firmy, którym trzeba pomóc w znalezieniu partnerów, w szczególności na tych rynkach odległych. Zainicjowałem taki proces, żeby w najważniejszych przynajmniej krajach, czyli w Chinach, Indiach, niektórych krajach arabskich, o których mówiłem, żeby tam działali tak zwani radcy rolni, czyli dyplomaci dedykowani wyłącznie szukaniu kontaktów w zakresie żywności. Specyfika sprzedaży żywności jest tak złożona, że ten, który się zna na sprzedaży, np. dźwigów, nie będzie się znał na sprzedaży warzyw, owoców, mięsa, mleka, na normach weterynaryjnych i sanitarnych, na pozwoleniach, które są niezbędne do wejścia na rynek. Jest duża praca przed nami, ale trzeba robić wszystko, żeby ten eksport zwiększać, bo bez tego, bez eksportu polskie rolnictwo się po prostu zadusi (...).

Zobacz także

2022-04-14, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy Dnia był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Dyskutowaliśmy między innymi o rolnictwie w naszym regionie – w kontekście… » więcej 2022-04-13, godz. 06:05 Waldemar Andzel Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Waldemar Andzel, przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Rozmawialiśmy o działaniach na rzecz bezpieczeństwa… » więcej 2022-04-12, godz. 06:41 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Szramka, poseł koła „Polskie Sprawy” i członek sejmowej komisji obrony. Jej tematem była sytuacja na Ukrainie, zbrodnie… » więcej 2022-04-11, godz. 03:25 Patryk Tomaszewski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” był dr Patryk Tomaszewski, politolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawialiśmy o rozwoju sytuacji międzynarodowej… » więcej 2022-04-08, godz. 03:31 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Bartosz Kownacki, którego pytaliśmy między innymi o możliwość… » więcej 2022-04-07, godz. 06:00 Porucznik Paweł Banasiak Gościem Rozmowy Dnia był porucznik Paweł Banasiak, oficer prasowy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rozmawialiśmy o rosnącym zainteresowaniu… » więcej 2022-04-06, godz. 06:05 Grzegorz Napieralski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej, a dyskusja dotyczyła między innymi sankcji przeciw Rosji. Magdalena Ogórek:… » więcej 2022-04-05, godz. 06:00 Jan Szopiński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Jan Szopiński z Lewicy, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. cudzoziemców i migracji. Rozmawialiśmy o organizacji pomocy… » więcej 2022-04-04, godz. 04:41 Marlena Maląg Gościem „Rozmowy dnia” była Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej. Dyskutowaliśmy o planach rządu na długoterminową pomoc uchodźcom… » więcej 2022-04-01, godz. 06:45 Łukasz Reszczyński Gościem Rozmowy Dnia był dr Łukasz Reszczyński z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, zajmujący się problemami bezpieczeństwa i energetyki. Pytaliśmy… » więcej
23456