Środa, 26 stycznia 2022 r.   Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Nova
2021-12-01, 06:05 Michał Jędryka

Sławomir Mentzen

Sławomir Mentzen/Fot. www.facebook.com/slawomirmentzen
Sławomir Mentzen/Fot. www.facebook.com/slawomirmentzen
PR PiK - Rozmowa Dnia - Sławomir Mentzen
Gościem „Rozmowy Dnia” był ekonomista, doradca podatkowy i polityk Konfederacji. Tematem rosnąca inflacja i możliwości jej opanowania.

Michał Jędryka: Jest duża inflacja. W Polsce osiąga prawie 8 proc., w kilku krajach Zachodu przekracza 5 proc. Czy działania, które podejmuje rząd są adekwatne do walki z taką inflacją?
Sławomir Mentzen: To jest trudne pytanie. To są działania doraźne, by obniżyć objawy inflacji, ale one nie likwidują jej przyczyn. To jest tak, jakby premier dał nam lek na zbicie gorączki, natomiast nie rozwiązuje to choroby. Od dawna apelowaliśmy jako Konfederacja, żeby obniżyć VAT na energię, żeby obniżyć akcyzę, tam są też zapowiedziane obniżki podatku handlowego na paliwa, czy też opłaty emisyjnej. To są oczywiście kroki w dobrym kierunku – pytanie tylko, czy to wystarczy? Bo jeżeli przez te trzy miesiące sytuacja na rynku paliw i rynku energii się nie zmieni to albo trzeba będzie znowu pozostawić obniżone podatki – nie wiadomo, czy budżet na to stać, albo ceny znowu gwałtownie wzrosną.

Mówi się, że inflacja to jest taka sytuacja, w której tracą obywatele, a zyskuje rząd, czy aparat państwowy. Czy rzeczywiście tak jest?
- Tak, jeżeli obywatele mają oszczędności to ich wartość spada, bo mogą mniej za to kupić. Nasze wynagrodzenia są wtedy mniejsze – jeśli nie wywalczymy sobie odpowiednio wysokiej podwyżki, która choćby zrekompensuje nam inflację – to realnie zarobimy mniej. Z drugiej strony – jeżeli ceny rosną, to podatki od nich również. Jeżeli idziemy do sklepu, to tam w towarach, które kupujemy jest 5, 8 czy 23 proc. VAT-u i skoro ceny rosną, to wartość tych podatków również rośnie. Gdy pojawia się inflacja, to budżet państwa puchnie, bo przychody z podatków rosną. Nawet wczoraj premier przyznał, że część z tych obniżek podatków będzie finansowana inflacją – czyli tym, że obecnie do budżetu, dzięki wzrostowi cen, trafiło dużo więcej pieniędzy.

Skoro rząd i aparat państwowy może zarobić na inflacji, to może przedsiębiorca też? Jest taka szansa?
- Tak. Są branże, gdzie ceny są w miarę elastyczne i te firmy są w stanie podnosić ceny w miarę wzrostu inflacji. Może nie tyle – zyskać, ale na pewno wtedy nie stracić. (...)

Zobacz także

2022-01-26, godz. 06:01 Tomasz Latos Gościem „Rozmowy Dnia” będzie poseł Tomasz Latos - przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, a rozmawiać będziemy na temat spotkania premiera z przedstawiciela ... » więcej 2022-01-25, godz. 06:45 Marcin Horała W 2029 roku Włocławek ma mieć szybkie połączenie kolejowe z Warszawą i portem lotniczym Solidarność. Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę na st ... » więcej 2022-01-24, godz. 05:28 Sławomir Sadowski Gościem „Rozmowy Dnia” był politolog, dr Sławomir Sadowski. A jej tematem napięcie na linii Rosja - Zachód oraz sytuacja związana z możliwym konfliktem na Ukr ... » więcej 2022-01-21, godz. 06:45 Grzegorz Górski Komisja Europejska wysłała Polsce wezwanie do zapłaty blisko 70 mln euro za niezastosowanie się do decyzji TSUE dotyczącej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższeg ... » więcej 2022-01-20, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski Gościem „Rozmowy Dnia” był politolog, dr Patryk Tomaszewski, a tematem wpływ epidemii koronawirusa na politykę. Rząd musi i powinien szukać złotego środka ... » więcej 2022-01-19, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski, a dyskutowaliśmy o wycofaniu jego kandydatury na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego or ... » więcej 2022-01-18, godz. 06:45 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Rozmawialiśmy między innymi o pieniądzach Unii Europejskiej. Michał Jędryka: Jest Pan o ... » więcej 2022-01-17, godz. 06:00 Adrian Mól Gościem Rozmowy Dnia był Adrian Mól, nowy wiceprezydent Torunia. Rozmawialiśmy o zadaniach, które podejmie w mieście. Michał Jędryka: W Toruniu jest specyfic ... » więcej 2022-01-14, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy Dnia był poseł Bartosz Kownacki z sejmowej komisji obrony narodowej, a rozmawialiśmy o coraz bardziej napiętej sytuacji w Europie Wschodniej. ... » więcej 2022-01-13, godz. 06:16 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy dnia był marszałek województwa kujawsko–pomorskiego Piotr Całbecki, rozmawialiśmy o konsultacjach dotyczących wykorzystania funduszy europejsk ... » więcej
12345