Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Napoleona, Stelii
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2021-11-26, 04:24 Redakcja

Anna Gembicka

Anna Gembicka. Fot. www.gov.pl
Anna Gembicka. Fot. www.gov.pl
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Anna Gembicka
Gościem „Rozmowy dnia” była Anna Gembicka - sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozmowa o planowanym na grudzień proteście europejskich rolników w Brukseli oraz utworzeniu Narodowego Holdingu Spożywczego.

Agnieszka Marszał: Porozmawiamy o tym, co się dzieje w rolnictwie, o sytuacji rolników i o problemach rolników, a tych nie brakuje. 20 tys. ciągników rolniczych może się pojawić w Brukseli 13 i 14 grudnia, szykuje się międzynarodowy protest przeciwko zapisom Zielonego Ładu. A jak Pani odbiera Zielny Ład?

Anna Gembicka: Europejski Zielony Ład budzi bardzo wiele wątpliwości dlatego, że tak naprawdę jego treść nie jest jeszcze wypełniona. Znamy pewne ogólne kierunki, ale nie wiemy w jaki sposób ma być realizowany. Na przykład w przypadku kwestii dotyczących ograniczenia stosowania nawozów czy środków ochrony roślin. Jako Polska podnosimy, że to nie może być ograniczenie procentowe, takie samo dla wszystkich krajów, bo na przykład Holandia ma dużo większe od Polski zużycie tych środków, tylko ewentualnie, jeżeli już, to musi to być określenie do pewnej średniej, a w tym przypadku Polska w porównaniu do krajów Europy Zachodniej już w tym momencie ma dużo mniejsze zużycie tych środków. Podejście musi być racjonalne, a nie narzucane w taki odgórny sposób, bez spojrzenia na specyfikę krajową. Jeżeli chodzi o sam protest, to na pewno jest to pewien znak dla europejskich decydentów, bo jeżeli udało się zorganizować organizacje rolnicze z 13 krajów europejskich, z których przecież na co dzień rolnicy ze sobą konkurują, a tutaj udało się zgromadzić ich po to, żeby wyrazić wspólne stanowisko, to na pewno jest to ważny sygnał i mam nadzieję, że europejscy decydenci też w ten sygnał się wsłuchają. To nie jest tak, że rolnicy nie chcą dbać o środowisko. To właśnie rolnicy mają ogromną wiedzę na temat środowiska naturalnego, wiedzą jak o nie dbać, ich głos powinien w większym stopniu zostać wysłuchany. Dbałość o środowisko i klimat? Tak! Jak najbardziej, ale wszystko w granicach rozsądku i nie w taki sposób, żeby to zagrażało bezpieczeństwu żywnościowemu czy doprowadziło do pogorszenia bytu rolników czy w ogóle osób mieszkających na wsi.

Zobacz także

2022-08-15, godz. 06:45 Tomasz Giers Gościem Rozmowy dnia będzie Tomasz Giers z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Porozmawiamy o dziejach Wojska Polskiego i o tym, co można zobaczyć w bydgoskim… » więcej 2022-08-12, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był prof. Grzegorz Górski z Akademii Jagiellońskiej w Toruniu, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy Polska ma szansę w rozgrywce… » więcej 2022-08-11, godz. 06:05 Krzysztof Nowak Gościem „Rozmowy Dnia” był Krzysztof Nowak z Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy m.in. o bezpieczeństwie przewozów pasażerskich… » więcej 2022-08-10, godz. 06:00 Zbigniew Kuźmiuk Gościem środowej Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był europoseł Zbigniew Kuźmiuk - ekonomista, nauczyciel akademicki i przedsiębiorca. Rozmawiała z nim… » więcej 2022-08-09, godz. 06:45 Katarzyna Gągola Gościem „Rozmowy Dnia” była dr Katarzyna Gągola, wicedyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o tym, jak… » więcej 2022-08-08, godz. 03:17 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy Dnia” była Anna Gembicka – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy m.in. o gospodarstwach opiekuńczych i dopłatach do ogrzewania… » więcej 2022-08-05, godz. 06:00 Jakub Siedlecki Gościem Rozmowy Dnia był nadleśniczy Jakub Siedlecki z Nadleśnictwa Bydgoszcz. Jej tematy to stan zalesienia w Polsce i w regionie. Zapytaliśmy, czy prawdziwe… » więcej 2022-08-04, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Gościem „Rozmowy Dnia” był prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. A jej temat to walka z „kopciuchami”. Rozmawialiśmy… » więcej 2022-08-02, godz. 05:00 Marlena Maląg Gościem „Rozmowy Dnia” była Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej. Rozmawialiśmy m.in. o 14. emeryturze, dopłatach do węgla i wakacjach… » więcej 2022-08-01, godz. 04:24 Maciej Kuske Gościem „Rozmowy Dnia” był Maciej Kuske – szef działu IT w NAT-WEST Group. Na półmetku wakacji warto przypomnieć o kilku zasadach dotyczących bezpieczeństwa… » więcej
12345