Piątek, 21 stycznia 2022 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Plichta
2021-11-26, 04:24 Redakcja

Anna Gembicka

Anna Gembicka. Fot. www.gov.pl
Anna Gembicka. Fot. www.gov.pl
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Anna Gembicka
Gościem „Rozmowy dnia” była Anna Gembicka - sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozmowa o planowanym na grudzień proteście europejskich rolników w Brukseli oraz utworzeniu Narodowego Holdingu Spożywczego.

Agnieszka Marszał: Porozmawiamy o tym, co się dzieje w rolnictwie, o sytuacji rolników i o problemach rolników, a tych nie brakuje. 20 tys. ciągników rolniczych może się pojawić w Brukseli 13 i 14 grudnia, szykuje się międzynarodowy protest przeciwko zapisom Zielonego Ładu. A jak Pani odbiera Zielny Ład?

Anna Gembicka: Europejski Zielony Ład budzi bardzo wiele wątpliwości dlatego, że tak naprawdę jego treść nie jest jeszcze wypełniona. Znamy pewne ogólne kierunki, ale nie wiemy w jaki sposób ma być realizowany. Na przykład w przypadku kwestii dotyczących ograniczenia stosowania nawozów czy środków ochrony roślin. Jako Polska podnosimy, że to nie może być ograniczenie procentowe, takie samo dla wszystkich krajów, bo na przykład Holandia ma dużo większe od Polski zużycie tych środków, tylko ewentualnie, jeżeli już, to musi to być określenie do pewnej średniej, a w tym przypadku Polska w porównaniu do krajów Europy Zachodniej już w tym momencie ma dużo mniejsze zużycie tych środków. Podejście musi być racjonalne, a nie narzucane w taki odgórny sposób, bez spojrzenia na specyfikę krajową. Jeżeli chodzi o sam protest, to na pewno jest to pewien znak dla europejskich decydentów, bo jeżeli udało się zorganizować organizacje rolnicze z 13 krajów europejskich, z których przecież na co dzień rolnicy ze sobą konkurują, a tutaj udało się zgromadzić ich po to, żeby wyrazić wspólne stanowisko, to na pewno jest to ważny sygnał i mam nadzieję, że europejscy decydenci też w ten sygnał się wsłuchają. To nie jest tak, że rolnicy nie chcą dbać o środowisko. To właśnie rolnicy mają ogromną wiedzę na temat środowiska naturalnego, wiedzą jak o nie dbać, ich głos powinien w większym stopniu zostać wysłuchany. Dbałość o środowisko i klimat? Tak! Jak najbardziej, ale wszystko w granicach rozsądku i nie w taki sposób, żeby to zagrażało bezpieczeństwu żywnościowemu czy doprowadziło do pogorszenia bytu rolników czy w ogóle osób mieszkających na wsi.

Zobacz także

2022-01-21, godz. 06:45 Grzegorz Górski Komisja Europejska wysłała Polsce wezwanie do zapłaty blisko 70 mln euro za niezastosowanie się do decyzji TSUE dotyczącej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższeg ... » więcej 2022-01-20, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski Gościem „Rozmowy Dnia” był politolog, dr Patryk Tomaszewski, a tematem wpływ epidemii koronawirusa na politykę. Rząd musi i powinien szukać złotego środka ... » więcej 2022-01-19, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski, a dyskutowaliśmy o wycofaniu jego kandydatury na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego or ... » więcej 2022-01-18, godz. 06:45 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Rozmawialiśmy między innymi o pieniądzach Unii Europejskiej. Michał Jędryka: Jest Pan o ... » więcej 2022-01-17, godz. 06:00 Adrian Mól Gościem Rozmowy Dnia był Adrian Mól, nowy wiceprezydent Torunia. Rozmawialiśmy o zadaniach, które podejmie w mieście. Michał Jędryka: W Toruniu jest specyfic ... » więcej 2022-01-14, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy Dnia był poseł Bartosz Kownacki z sejmowej komisji obrony narodowej, a rozmawialiśmy o coraz bardziej napiętej sytuacji w Europie Wschodniej. ... » więcej 2022-01-13, godz. 06:16 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy dnia był marszałek województwa kujawsko–pomorskiego Piotr Całbecki, rozmawialiśmy o konsultacjach dotyczących wykorzystania funduszy europejsk ... » więcej 2022-01-12, godz. 06:00 Ryszard Czarnecki Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Ryszard Czarnecki, a tematem rosnące ceny energii i brak reakcji Unii Europejskiej. Magdalena Ogórek: Zastanawiam się, czy ... » więcej 2022-01-11, godz. 06:45 Witold Ostant Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Witold Ostant, główny analityk Instytutu Zachodniego do spraw bezpieczeństwa i polityki energetycznej. Tematem - przyczyny podwy ... » więcej 2022-01-10, godz. 06:05 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, polityk Konfederacji. Rozmawialiśmy o bieżących problemach politycznych — blokadzie profilu Konfederacji, a także ... » więcej
12345