Sobota, 13 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Diany, Hipolita, Poncjana
Zmarła czwarta osoba poszkodowana w wypadku w Emilianowie
Zmarła czwarta osoba poszkodowana w wypadku w Emilianowie
Zmarła czwarta osoba poszkodowana w wypadku w Emilianowie
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Pomidora
2021-11-25, 06:05 Michał Jędryka

dr Paweł Milcarek

dr Paweł Milcarek Fot. teologiapolityczna.pl
dr Paweł Milcarek Fot. teologiapolityczna.pl
PR PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Milcarek
Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Paweł Milcarek, filozof i publicysta, a rozmawialiśmy o Kongresie Edukacji Klasycznej, który w środę odbył się w Warszawie.

Michał Jędryka: Zacznę od tezy, którą na konferencji postawiła pani doktor Ochman – filolog klasyczny. Mówiła, że spodziewamy się kolejnego renesansu - że katastroficzne wizje końca cywilizacji może nie grożą nam aż tak bardzo i że rewolucja technologiczna przyniesie nam renesans klasycznej kultury. Czy Pan podziela taką nadzieję?
Paweł Milcarek: To jest oczywiście zapowiedź – z jednej strony bardzo optymistyczna i myślę, że pani doktor Ochman nie planowała intensywności optymizmu, który w tym haśle można odczytać. Natomiast jest w tym również pewna realistyczna pociecha, do której bym się przyłączył. Rzeczywiście mamy do czynienia z pewnym przełomem medialnym – kompletną zmianą medium, którym posługuje się nasza kultura, a każda istotna przemiana medium jest prędzej czy później głęboką przemianą w kulturze. Z jednej strony ta przemiana, w której uczestniczymy i której jesteśmy sprawcami i ofiarami, jest uderzeniem w tekst i w tym sensie wydawała się być na pierwszy rzut oka przeszkodą, uderzeniem w podstawy naszej kultury. Pisze się dzisiaj w książkach o cywilizacji po tekście – takiej, która jest cywilizacją przekazu obrazowego, emocjonalnego, obrazów ruchomych, przemawiających itd.

… nie mówiąc już o dekonstrukcjach….
– To oczywiście ten negatywny moment, który bym zestawił na przykład w kulturze druku XV-XVI wieku z zalewem pisemek byle jakich, których do tej pory nie było. Dopiero około XV-XVI wieku pojawiła się fala propagandy prymitywnej, również obrazkowej, hasłowej, memicznej. Coś takiego wtedy nastąpiło, ale gdzieś obok tego – dzięki temu samego medium – możliwe było wyrobienie nowych ścieżek w starej, tradycyjnej kulturze. „Mnożnik kultury” w postaci druku zadziałał również na korzyść naszej cywilizacji. Wydaje mi się, że to obecne medium 2.0, które czyni bardzo łatwym spotkanie, interakcję – pani doktor Ochman mówiła dziś, że nie trzeba czekać aż się zgromadzi w Warszawie 100 osób zainteresowanych łaciną, bo można uruchomić zajęcia, w których będą uczestniczyli ludzie ze Szczecina, Wrocławia, Warszawy itd. – właśnie to medium to umożliwia…

Czy to znaczy, że mamy się uczyć łaciny?
– Zapewne nie jest to jedyną i najważniejszą rzeczą, która jest do obronienia, aczkolwiek myślę, że w pewnym momencie okaże się rzeczą naturalną. Dzisiaj pani doktor Ochman mówiła o łacinie jako po prostu o czymś, co powinno się mieścić w dziale języków obcych. (...)

Zobacz także

2022-08-12, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był prof. Grzegorz Górski z Akademii Jagiellońskiej w Toruniu, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy Polska ma szansę w rozgrywce… » więcej 2022-08-11, godz. 06:05 Krzysztof Nowak Gościem „Rozmowy Dnia” był Krzysztof Nowak z Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy m.in. o bezpieczeństwie przewozów pasażerskich… » więcej 2022-08-10, godz. 06:00 Zbigniew Kuźmiuk Gościem środowej Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był europoseł Zbigniew Kuźmiuk - ekonomista, nauczyciel akademicki i przedsiębiorca. Rozmawiała z nim… » więcej 2022-08-09, godz. 06:45 Katarzyna Gągola Gościem „Rozmowy Dnia” była dr Katarzyna Gągola, wicedyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o tym, jak… » więcej 2022-08-08, godz. 03:17 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy Dnia” była Anna Gembicka – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy m.in. o gospodarstwach opiekuńczych i dopłatach do ogrzewania… » więcej 2022-08-05, godz. 06:00 Jakub Siedlecki Gościem Rozmowy Dnia był nadleśniczy Jakub Siedlecki z Nadleśnictwa Bydgoszcz. Jej tematy to stan zalesienia w Polsce i w regionie. Zapytaliśmy, czy prawdziwe… » więcej 2022-08-04, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Gościem „Rozmowy Dnia” był prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. A jej temat to walka z „kopciuchami”. Rozmawialiśmy… » więcej 2022-08-02, godz. 05:00 Marlena Maląg Gościem „Rozmowy Dnia” była Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej. Rozmawialiśmy m.in. o 14. emeryturze, dopłatach do węgla i wakacjach… » więcej 2022-08-01, godz. 04:24 Maciej Kuske Gościem „Rozmowy Dnia” był Maciej Kuske – szef działu IT w NAT-WEST Group. Na półmetku wakacji warto przypomnieć o kilku zasadach dotyczących bezpieczeństwa… » więcej 2022-07-29, godz. 06:05 Józef Łyczak Gościem „Rozmowy Dnia” był senator Józef Łyczak z PiS. Rozmawialiśmy o zakończonym w czwartek w naszym regionie wyjazdowym posiedzeniu senackich komisji… » więcej
12345