Środa, 26 stycznia 2022 r.   Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Nova
2021-11-25, 06:05 Michał Jędryka

dr Paweł Milcarek

dr Paweł Milcarek Fot. teologiapolityczna.pl
dr Paweł Milcarek Fot. teologiapolityczna.pl
PR PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Milcarek
Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Paweł Milcarek, filozof i publicysta, a rozmawialiśmy o Kongresie Edukacji Klasycznej, który w środę odbył się w Warszawie.

Michał Jędryka: Zacznę od tezy, którą na konferencji postawiła pani doktor Ochman – filolog klasyczny. Mówiła, że spodziewamy się kolejnego renesansu - że katastroficzne wizje końca cywilizacji może nie grożą nam aż tak bardzo i że rewolucja technologiczna przyniesie nam renesans klasycznej kultury. Czy Pan podziela taką nadzieję?
Paweł Milcarek: To jest oczywiście zapowiedź – z jednej strony bardzo optymistyczna i myślę, że pani doktor Ochman nie planowała intensywności optymizmu, który w tym haśle można odczytać. Natomiast jest w tym również pewna realistyczna pociecha, do której bym się przyłączył. Rzeczywiście mamy do czynienia z pewnym przełomem medialnym – kompletną zmianą medium, którym posługuje się nasza kultura, a każda istotna przemiana medium jest prędzej czy później głęboką przemianą w kulturze. Z jednej strony ta przemiana, w której uczestniczymy i której jesteśmy sprawcami i ofiarami, jest uderzeniem w tekst i w tym sensie wydawała się być na pierwszy rzut oka przeszkodą, uderzeniem w podstawy naszej kultury. Pisze się dzisiaj w książkach o cywilizacji po tekście – takiej, która jest cywilizacją przekazu obrazowego, emocjonalnego, obrazów ruchomych, przemawiających itd.

… nie mówiąc już o dekonstrukcjach….
– To oczywiście ten negatywny moment, który bym zestawił na przykład w kulturze druku XV-XVI wieku z zalewem pisemek byle jakich, których do tej pory nie było. Dopiero około XV-XVI wieku pojawiła się fala propagandy prymitywnej, również obrazkowej, hasłowej, memicznej. Coś takiego wtedy nastąpiło, ale gdzieś obok tego – dzięki temu samego medium – możliwe było wyrobienie nowych ścieżek w starej, tradycyjnej kulturze. „Mnożnik kultury” w postaci druku zadziałał również na korzyść naszej cywilizacji. Wydaje mi się, że to obecne medium 2.0, które czyni bardzo łatwym spotkanie, interakcję – pani doktor Ochman mówiła dziś, że nie trzeba czekać aż się zgromadzi w Warszawie 100 osób zainteresowanych łaciną, bo można uruchomić zajęcia, w których będą uczestniczyli ludzie ze Szczecina, Wrocławia, Warszawy itd. – właśnie to medium to umożliwia…

Czy to znaczy, że mamy się uczyć łaciny?
– Zapewne nie jest to jedyną i najważniejszą rzeczą, która jest do obronienia, aczkolwiek myślę, że w pewnym momencie okaże się rzeczą naturalną. Dzisiaj pani doktor Ochman mówiła o łacinie jako po prostu o czymś, co powinno się mieścić w dziale języków obcych. (...)

Zobacz także

2022-01-26, godz. 06:01 Tomasz Latos Gościem „Rozmowy Dnia” będzie poseł Tomasz Latos - przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, a rozmawiać będziemy na temat spotkania premiera z przedstawiciela ... » więcej 2022-01-25, godz. 06:45 Marcin Horała W 2029 roku Włocławek ma mieć szybkie połączenie kolejowe z Warszawą i portem lotniczym Solidarność. Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę na st ... » więcej 2022-01-24, godz. 05:28 Sławomir Sadowski Gościem „Rozmowy Dnia” był politolog, dr Sławomir Sadowski. A jej tematem napięcie na linii Rosja - Zachód oraz sytuacja związana z możliwym konfliktem na Ukr ... » więcej 2022-01-21, godz. 06:45 Grzegorz Górski Komisja Europejska wysłała Polsce wezwanie do zapłaty blisko 70 mln euro za niezastosowanie się do decyzji TSUE dotyczącej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższeg ... » więcej 2022-01-20, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski Gościem „Rozmowy Dnia” był politolog, dr Patryk Tomaszewski, a tematem wpływ epidemii koronawirusa na politykę. Rząd musi i powinien szukać złotego środka ... » więcej 2022-01-19, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski, a dyskutowaliśmy o wycofaniu jego kandydatury na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego or ... » więcej 2022-01-18, godz. 06:45 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Rozmawialiśmy między innymi o pieniądzach Unii Europejskiej. Michał Jędryka: Jest Pan o ... » więcej 2022-01-17, godz. 06:00 Adrian Mól Gościem Rozmowy Dnia był Adrian Mól, nowy wiceprezydent Torunia. Rozmawialiśmy o zadaniach, które podejmie w mieście. Michał Jędryka: W Toruniu jest specyfic ... » więcej 2022-01-14, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy Dnia był poseł Bartosz Kownacki z sejmowej komisji obrony narodowej, a rozmawialiśmy o coraz bardziej napiętej sytuacji w Europie Wschodniej. ... » więcej 2022-01-13, godz. 06:16 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy dnia był marszałek województwa kujawsko–pomorskiego Piotr Całbecki, rozmawialiśmy o konsultacjach dotyczących wykorzystania funduszy europejsk ... » więcej
12345