Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Napoleona, Stelii
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Plichta
2021-11-24, 03:36 Redakcja

Zbigniew Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk
Zbigniew Kuźmiuk
Rozmowa dnia - Zbigniew Kuźmiuk
Gościem Rozmowy dnia był europoseł Zbigniew Kuźmiuk, a jej tematem sytuacja na Białorusi oraz wspólna polityka rolna Unii Europejskiej.

Magdalena Ogórek: Co mogą przynieść spotkania dyplomatyczne premiera Mateusza Morawieckiego?

Zbigniew Kuźmiuk: Te spotkania coraz mocniej uzmysławiają krajom europejskim, że na granicy polsko-białoruskiej nie mamy do czynienia z kryzysem migracyjnym, tylko z klasycznym kryzysem politycznym i metodami politycznymi można go rozwiązać. Polska przy użyciu ogromnych sił i środków broni wschodniej granicy, ale nie ulega wątpliwości, że tylko wpływ na Putina i na Łukaszenkę i to wpływ bardzo silny, ze strony całej europejskiej wspólnoty, może tę sytuację rozwiązać. Argumenty premiera Morawieckiego w tej sprawie wyłożył wczoraj w debacie w PE prof. Legutko. Zaznaczył też, że bez nacisku, przede wszystkim na Putina, ten problem nie będzie rozwiązany. To zagrożenie wydaje się rozszerzać, nie chodzi tylko o granicę polsko-białoruską, ale także coraz mocniejsze osaczanie Ukrainy i Mołdawii przez Rosję, co widać już gołym okiem.

To są bardzo niepokojące informacje. Chodzi o intensywną koncentracje wojsk Federacji Rosyjskiej przy granicy z Ukrainą. Jaka była reakcja tych, którzy słuchali w PE prof. Legutki?

Sporo posłów z europejskiej lewicy, także Zielonych, podnosiło wątek humanitarny, ale zdecydowana większość posłów podzielała argumentację przedstawioną przez pana prof. Legutkę. Ludzie, którzy trzeźwo patrzą i odkładają na bok całą ideologię, widzą, że rzeczywiście zagrożenie jest poważne i to nie jest zagrożenie przypadkowe. Rosja różnymi metodami próbuje zdestabilizować sytuację w UE. (...).

Zobacz także

2022-08-15, godz. 06:45 Tomasz Giers Gościem Rozmowy dnia będzie Tomasz Giers z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Porozmawiamy o dziejach Wojska Polskiego i o tym, co można zobaczyć w bydgoskim… » więcej 2022-08-12, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był prof. Grzegorz Górski z Akademii Jagiellońskiej w Toruniu, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy Polska ma szansę w rozgrywce… » więcej 2022-08-11, godz. 06:05 Krzysztof Nowak Gościem „Rozmowy Dnia” był Krzysztof Nowak z Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy m.in. o bezpieczeństwie przewozów pasażerskich… » więcej 2022-08-10, godz. 06:00 Zbigniew Kuźmiuk Gościem środowej Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był europoseł Zbigniew Kuźmiuk - ekonomista, nauczyciel akademicki i przedsiębiorca. Rozmawiała z nim… » więcej 2022-08-09, godz. 06:45 Katarzyna Gągola Gościem „Rozmowy Dnia” była dr Katarzyna Gągola, wicedyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o tym, jak… » więcej 2022-08-08, godz. 03:17 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy Dnia” była Anna Gembicka – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy m.in. o gospodarstwach opiekuńczych i dopłatach do ogrzewania… » więcej 2022-08-05, godz. 06:00 Jakub Siedlecki Gościem Rozmowy Dnia był nadleśniczy Jakub Siedlecki z Nadleśnictwa Bydgoszcz. Jej tematy to stan zalesienia w Polsce i w regionie. Zapytaliśmy, czy prawdziwe… » więcej 2022-08-04, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Gościem „Rozmowy Dnia” był prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. A jej temat to walka z „kopciuchami”. Rozmawialiśmy… » więcej 2022-08-02, godz. 05:00 Marlena Maląg Gościem „Rozmowy Dnia” była Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej. Rozmawialiśmy m.in. o 14. emeryturze, dopłatach do węgla i wakacjach… » więcej 2022-08-01, godz. 04:24 Maciej Kuske Gościem „Rozmowy Dnia” był Maciej Kuske – szef działu IT w NAT-WEST Group. Na półmetku wakacji warto przypomnieć o kilku zasadach dotyczących bezpieczeństwa… » więcej
12345