Piątek, 21 stycznia 2022 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Leszczyńskiego
2021-11-24, 03:36 Redakcja

Zbigniew Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk
Zbigniew Kuźmiuk
Rozmowa dnia - Zbigniew Kuźmiuk
Gościem Rozmowy dnia był europoseł Zbigniew Kuźmiuk, a jej tematem sytuacja na Białorusi oraz wspólna polityka rolna Unii Europejskiej.

Magdalena Ogórek: Co mogą przynieść spotkania dyplomatyczne premiera Mateusza Morawieckiego?

Zbigniew Kuźmiuk: Te spotkania coraz mocniej uzmysławiają krajom europejskim, że na granicy polsko-białoruskiej nie mamy do czynienia z kryzysem migracyjnym, tylko z klasycznym kryzysem politycznym i metodami politycznymi można go rozwiązać. Polska przy użyciu ogromnych sił i środków broni wschodniej granicy, ale nie ulega wątpliwości, że tylko wpływ na Putina i na Łukaszenkę i to wpływ bardzo silny, ze strony całej europejskiej wspólnoty, może tę sytuację rozwiązać. Argumenty premiera Morawieckiego w tej sprawie wyłożył wczoraj w debacie w PE prof. Legutko. Zaznaczył też, że bez nacisku, przede wszystkim na Putina, ten problem nie będzie rozwiązany. To zagrożenie wydaje się rozszerzać, nie chodzi tylko o granicę polsko-białoruską, ale także coraz mocniejsze osaczanie Ukrainy i Mołdawii przez Rosję, co widać już gołym okiem.

To są bardzo niepokojące informacje. Chodzi o intensywną koncentracje wojsk Federacji Rosyjskiej przy granicy z Ukrainą. Jaka była reakcja tych, którzy słuchali w PE prof. Legutki?

Sporo posłów z europejskiej lewicy, także Zielonych, podnosiło wątek humanitarny, ale zdecydowana większość posłów podzielała argumentację przedstawioną przez pana prof. Legutkę. Ludzie, którzy trzeźwo patrzą i odkładają na bok całą ideologię, widzą, że rzeczywiście zagrożenie jest poważne i to nie jest zagrożenie przypadkowe. Rosja różnymi metodami próbuje zdestabilizować sytuację w UE. (...).

Zobacz także

2022-01-21, godz. 06:45 Grzegorz Górski Komisja Europejska wysłała Polsce wezwanie do zapłaty blisko 70 mln euro za niezastosowanie się do decyzji TSUE dotyczącej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższeg ... » więcej 2022-01-20, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski Gościem „Rozmowy Dnia” był politolog, dr Patryk Tomaszewski, a tematem wpływ epidemii koronawirusa na politykę. Rząd musi i powinien szukać złotego środka ... » więcej 2022-01-19, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski, a dyskutowaliśmy o wycofaniu jego kandydatury na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego or ... » więcej 2022-01-18, godz. 06:45 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Rozmawialiśmy między innymi o pieniądzach Unii Europejskiej. Michał Jędryka: Jest Pan o ... » więcej 2022-01-17, godz. 06:00 Adrian Mól Gościem Rozmowy Dnia był Adrian Mól, nowy wiceprezydent Torunia. Rozmawialiśmy o zadaniach, które podejmie w mieście. Michał Jędryka: W Toruniu jest specyfic ... » więcej 2022-01-14, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy Dnia był poseł Bartosz Kownacki z sejmowej komisji obrony narodowej, a rozmawialiśmy o coraz bardziej napiętej sytuacji w Europie Wschodniej. ... » więcej 2022-01-13, godz. 06:16 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy dnia był marszałek województwa kujawsko–pomorskiego Piotr Całbecki, rozmawialiśmy o konsultacjach dotyczących wykorzystania funduszy europejsk ... » więcej 2022-01-12, godz. 06:00 Ryszard Czarnecki Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Ryszard Czarnecki, a tematem rosnące ceny energii i brak reakcji Unii Europejskiej. Magdalena Ogórek: Zastanawiam się, czy ... » więcej 2022-01-11, godz. 06:45 Witold Ostant Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Witold Ostant, główny analityk Instytutu Zachodniego do spraw bezpieczeństwa i polityki energetycznej. Tematem - przyczyny podwy ... » więcej 2022-01-10, godz. 06:05 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, polityk Konfederacji. Rozmawialiśmy o bieżących problemach politycznych — blokadzie profilu Konfederacji, a także ... » więcej
12345