Piątek, 21 stycznia 2022 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Rycerska
2021-11-23, 06:00 Magdalena Gill

Agnieszka Bryc

Agnieszka Bryc/fot. Archiwum
Agnieszka Bryc/fot. Archiwum
Rozmowa Dnia - Agnieszka Bryc
Gościem Rozmowy Dnia PR PiK była dr Agnieszka Bryc, politolog z UMK w Toruniu. A jej tematem sytuacja międzynarodowa związana z kryzysem na polsko-białoruskiej granicy oraz doniesienia o gromadzeniu sił Rosji w pobliżu granicy z Ukrainą.

Marcin Kupczyk: Powiało optymizmem, gdy usłyszeliśmy o tym, że niektóre kraje przestały wozić swoimi liniami lotniczymi kolejnych migrantów na Białoruś. Do tego jeszcze informacja o tym, że Straż Graniczna planuje deportować około 20 osób w tym tygodniu, i że planuję przeprowadzać kolejne loty czarterowe. Czy to jest rzeczywiście jakaś nadzieja na osłabienie kryzysu.

Agnieszka Bryc: To wcale nie jest tak, że kryzys się zakończył, i że możemy zapomnieć o tym, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej. Jeżeli faktycznie wieje optymizmem to bardzo krótkoterminowym. Nazwijmy to: pauzą taktyczną, bo to znacznie bardziej odpowiada ocenie sytuacji. Kryzys ten będzie eksploatowany w perspektywie bardziej długofalowej, a jeżeli będzie dochodziło, tak jak obecnie, do pewnych takich oznak nadziei czy deeskalacji, to na pewno służy to konkretnemu celowi, żeby Łukaszenka wykazał się przed stroną zachodnią jako ten, który realizuje porozumienie, o którym sam mówił, a teraz tak naprawdę piłka, w jego ocenie, powinno być po stronie europejskiej.

Niektórzy zachodni politycy zaczęli rozmawiać z Aleksandrem Łukaszenką, który nie jest - przypomnijmy naszym Słuchaczom - uznawany za prezydenta po sfałszowanych wyborach, a teraz dostrzeżono jego istnienie i niektórzy podjęli dialog. Pytanie czy to dobrze, czy to źle?

To nie jest jednoznaczne. Polityka, a konkretnie dyplomacja kieruje się zasadą, że rozmawiać należy ze wszystkimi, nawet, a tym bardziej, z tymi problematycznymi partnerami. My popadliśmy w swego rodzaju pułapkę, my, jako Europa, jako Zachód, ponieważ od roku, tak jak wspomniał pan redaktor, nie uznajemy Łukaszenki jako prezydenta, a z drugiej strony to Łukaszenka i jego reżim stworzyli taki problem na granicy, którego rozwiązanie tak naprawdę zależy od tego, czy podejmiemy dialog z Łukaszenką, czy nie. Dylemat jest taki: albo trwamy przy nieuznawaniu Łukaszenki, czyli kierujemy się wartościami, albo kierujemy się kwestiami bezpieczeństwa i podejmujemy dialog z liderem, którego nie uznajemy w sposób prawny. Konsekwencją są oceny tego, czy słusznie, że Merkel zadzwoniła do Łukaszenki, czy też nie. Czy to było ponad głowami Polski i Polaków, czy też nie. Natomiast to są kwestie wtórne.

Zachód jest winien, bo nie przyjmuje migrantów - taką narrację przyjął Łukaszenka. A może trzeba, jak chcą niektórzy, w skrajnych oczywiście przypadkach otworzyć szeroko bramę i wpuścić.

Łukaszenka opowiedział całemu światu, że porozumiał się z Angelą Merkel, że ta pozwoli na korytarz humanitarny, czyli przyjmie 2000 uchodźców, natomiast skarżył się w wypowiedziach medialnych, że Europa, konkretnie Angela Merkel obiecała, ale, de facto, obiecała mu nie przyjęcie 2000 migrantów, tylko rozpatrzenie sprawy na poziomie Unii Europejskiej, czego nie robi. Tutaj idzie Aleksander Łukaszenka krok dalej i mówi, że w takim razie to, my, jako Białoruś zajmiemy się tym problemem, bo czekać nie ma na co. Przejmuje pałeczką mówiąc, że to jest bardzo wyraźny sygnał dla nas, dla strony Europejskiej, że nam, czyli Białorusi, w tej cytuję Łukaszenkę, „Nie pozostaje nic innego, jak zrobić wszystko, żeby spełnić życzenie tych ludzi", w domyśle migrantów, i pozwolić im przedostać się do Europy, bo chodzi przede wszystkim połączenie rodzin - tak brzmi białoruska narracja (...).

Zobacz także

2022-01-07, godz. 06:05 Marek Gralik [wideo] Gościem „Rozmowy Dnia” był kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik. Rozmowa dotyczyła powrotu do szkół po okresie nauki zdalnej, a także z zmian w praw ... » więcej 2022-01-06, godz. 06:43 Ks. Mateusz Ziemlewski Gościem „Rozmowy Dnia” był ks. Mateusz Ziemlewski, kustosz Domu Polskiego w Bydgoszczy. O tradycjach święta znanego pod popularną nazwą Trzech Króli. Michał ... » więcej 2022-01-05, godz. 06:00 Grzegorz Napieralski Naszym gościem był poseł Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej, a rozmowa dotyczyła inflacji, podziałów na Lewicy i ewentualności wcześniejszych wybor ... » więcej 2022-01-04, godz. 06:45 Sławomir Sadowski Gościem Rozmowy dnia był dr Sławomir Sadowski, politolog z UKW w Bydgoszczy, a jej tematem polityczne perspektywy roku 2022. Michał Jędryka: Nowy rok, to lep ... » więcej 2022-01-03, godz. 04:30 Anna Jackowska W pierwszej w Nowym Roku Rozmowie Dnia przyjrzeliśmy się sytuacji na rynku pracy. Jaka jest aktualnie i jakie są perspektywy na najbliższe miesiące? Naszym go ... » więcej 2021-12-31, godz. 06:05 prof. Radosław Sojak Gościem „Rozmowy Dnia” był socjolog, prof. Radosław Sojak, z którym podsumowaliśmy kończący się 2021 rok i próbowaliśmy spojrzeć w przyszłość. Michał Jędryk ... » więcej 2021-12-30, godz. 06:00 Jakub Wiech Gościem Rozmowy Dnia był Jakub Wiech z portalu Energetyka 24. Jej tematy to rosnące ceny gazu i prądu oraz ich przyczyny, handel uprawnieniami do emisji C02 o ... » więcej 2021-12-29, godz. 04:46 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy dnia był szef Klubu Parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski, a rozmawialiśmy o ostatnich wydarzeniach politycznych, prezydenckim wecie do „ ... » więcej 2021-12-28, godz. 07:59 Patryk Tomaszewski Gościem Rozmowy Dnia był dr Patryk Tomaszewski - politolog z UMK w Toruniu. Rozmawialiśmy między innymi o prezydenckim wecie do ustawy o radiofonii i telewizj ... » więcej 2021-12-27, godz. 06:00 Grzegorz Kucharczyk Naszym rozmówcą był prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Polskiej Akademii Nauk. Rozmawialiśmy o Powstaniu Wielkopolskim i jego konsekwencjach. Michał Jędry ... » więcej
12345