Poniedziałek, 06 grudnia 2021 r.   Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
ogłoszenie własne wydawcy
2021-11-22, 06:00 Michał Jędryka

Kosma Złotowski

Kosma Złotowski. Fot. archiwum PR PiK
Kosma Złotowski. Fot. archiwum PR PiK
PR PiK - Rozmowa Dnia - Kosma Złotowski
Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był europoseł Kosma Złotowski, z którym rozmawialiśmy o projekcie oczyszczenia Bałtyku oraz o sytuacji na wschodniej granicy Polski. Zaprasza Michał Jędryka.

Michał Jędryka: W kwietniu bieżącego roku została uchwalona - na Pana między innymi wniosek - rezolucja w Parlamencie Europejskim o oczyszczeniu Bałtyku. Zalega tam bowiem sporo broni chemicznej jeszcze z okresu drugiej wojny światowej i jest taka inicjatywa, żeby dno Bałtyku spróbować oczyścić. Co się dzieje w tej sprawie?
Kosma Złotowski: Rezolucja została uchwalona i została złożona również obietnica przez Komisję Europejską, że znajdą się na ten cel fundusze. W ubiegłym tygodniu odbyła się w Parlamencie Europejskim konferencja zorganizowana przez panią minister Fotygę - współautorkę projektu rezolucji, na temat możliwości technicznych, naukowych i również finansowych całej akcji oczyszczania Bałtyku. To problem międzynarodowy, bo Bałtyk jest zewnętrznym morzem Unii Europejskiej, nie licząc rosyjskiego wybrzeża. Wszyscy jesteśmy zainteresowani tym, aby oczyścić Bałtyk nie tylko z broni chemicznej, ale też konwencjonalnej, która tam się znajduje, a także wraków zawierających w sobie paliwa. Na przykład w Zatoce Gdańskiej wiemy, że jest wrak tankowca, który jest wypełniony paliwem. To wszystko rdzewieje i wtedy substancje szkodliwe zaczynają przedostawać się do wody. Znane są wypadki wśród rybaków, ale także wśród plażowiczów.

Na konferencji mówiono między innymi o problemach technicznych, logistycznych, które wiązałyby się z takim wydobyciem. Jakie tezy zostały tam postawione? Czego dowiedzieliśmy się nowego o tym oczyszczeniu?
- Dowiedzieliśmy się przede wszystkim, że dzisiaj dysponujemy możliwościami technicznymi, żeby móc coś takiego przeprowadzić. Jeszcze 10, 20 lat temu takich możliwości nie było. Czasami jest tak, że wrak leży w jednym miejscu, ale broń może być porozrzucana po dużym obszarze – dlatego, że płynął statek i wyrzucano z niego kolejne skrzynie, a one się rozbijały. Pojemniki, naboje rozrzucały się po dnie. Dzisiaj jest możliwość pozbierania tego wszystkiego. Musimy oczyścić dno, jeżeli chcemy budować farmy wiatrowe - to jest potrzeba na dzisiaj. Dysponujemy takimi możliwościami technicznymi, mało tego - są firmy, które są doświadczone w rozbrajaniu tego typu pozostałości z drugiej wojny światowej, ale też z pierwszej.

Mamy dokładną mapę tych zanieczyszczeń?
- Niektóre miejsca są znane. Inne są podejrzewane, a niektóre – tam, gdzie broń była rozrzucana - trzeba dokładnie zidentyfikować. (...)

Zobacz także

2021-12-06, godz. 04:21 Zbigniew Girzyński [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był historyk i poseł prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy między innymi o warszawskim szczycie i sprzeciwie wobec federalizacji Euro ... » więcej 2021-12-03, godz. 06:05 Teresa Misiewicz i Magdalena Florek Gośćmi „Rozmowy Dnia” były panie Teresa Misiewicz i Magdalena Florek, które zorganizowały w Bydgoszczy akcję dostarczania świątecznych pierników dla żołnierzy ... » więcej 2021-12-02, godz. 06:42 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem Rozmowy Dnia był poseł PiS, Jan Krzysztof Ardanowski, szef Rady do Spraw Rolnictwa Przy Prezydencie RP. A rozmawialiśmy o niedawnym posiedzeniu Rady p ... » więcej 2021-12-01, godz. 06:05 Sławomir Mentzen Gościem „Rozmowy Dnia” był ekonomista, doradca podatkowy i polityk Konfederacji. Tematem rosnąca inflacja i możliwości jej opanowania. Michał Jędryka: Jest ... » więcej 2021-11-30, godz. 06:00 Wojciech Mojzesowicz Gościem Rozmowy Dnia był przewodniczący Rady Regionalnej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Wojciech Mojzesowicz. Rozmowa dotyczyła problemów i obaw r ... » więcej 2021-11-29, godz. 04:33 Paulina Hennig-Kloska Gościem „Rozmowy Dnia” była Paulina Hennig-Kloska, posłanka ugrupowania Polska 2050. Rozmawialiśmy o otwarciu biura poselskiego w Bydgoszczy, walce z pandemią ... » więcej 2021-11-26, godz. 04:24 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy dnia” była Anna Gembicka - sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozmowa o planowanym na grudzień proteście europejskich r ... » więcej 2021-11-25, godz. 06:05 dr Paweł Milcarek Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Paweł Milcarek, filozof i publicysta, a rozmawialiśmy o Kongresie Edukacji Klasycznej, który w środę odbył się w Warszawie. M ... » więcej 2021-11-24, godz. 03:36 Zbigniew Kuźmiuk Gościem Rozmowy dnia był europoseł Zbigniew Kuźmiuk, a jej tematem sytuacja na Białorusi oraz wspólna polityka rolna Unii Europejskiej. Magdalena Ogórek: Co ... » więcej 2021-11-23, godz. 06:00 Agnieszka Bryc Gościem Rozmowy Dnia PR PiK była dr Agnieszka Bryc, politolog z UMK w Toruniu. A jej tematem sytuacja międzynarodowa związana z kryzysem na polsko-białoruskie ... » więcej
12345