Sobota, 22 stycznia 2022 r.   Imieniny: Anastazego, Wincentego / Dzień Dziadka
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Leszczyńskiego
2021-11-19, 06:00 Michał Jędryka

Grzegorz Górski

Grzegorz Górski/fot. Archiwum
Grzegorz Górski/fot. Archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Grzegorz Górski
Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Grzegorz Górski, rektor Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu. Rozmowa o sytuacji w Unii Europejskiej w kontekście tego, co dzieje się na Białorusi.

Michał Jędryka: Aktualnie jest Pan w Los Angeles w USA. Jak tamtejsza prasa i komentatorzy postrzegają kryzys na granicy polsko-białoruskiej?

prof. Grzegorz Górski: Można użyć trzech słów: „respect”, „recognition” i „admiration”, a więc duży szacunek dla Polski i duże uznanie. Docenia się fakt, że skutecznie postawiliśmy się Putinowi, bo to, co nie ulega najmniejszej wątpliwości to to, że to działanie jest operacją rosyjską, operacją Putina, że Białoruś i Łukaszenka są tylko wykonawcami. Sądzę, że tutaj nikt co do tego nie ma najmniejszej wątpliwości. Po drugie, także co ważne, to postrzeganie tego jako elementu konfliktu w szerszej skali, elementu konfrontacji, która odbywa się już w wielu innych wymiarach, a więc po prostu wojny (...).

Co z solidarnością NATO-wską i europejską?

Przede wszystkim musimy sami zadbać o siebie. Widać jak wyglądają procesy decyzyjne w Unii Europejskiej. Przecież w poniedziałek miały być ogłoszone sankcje wobec Białorusi, a w poniedziałek Josep Borrell ogłosił, że jesteśmy już blisko na drodze do sformułowania tego, jak będziemy sankcjonować... Dalej cisza, więc spodziewanie się, że to będzie miało jakiś poważny wymiar, jest chyba przesadną nadzieją. Po prostu nie ma woli do tego, ażeby poważnie ugodzić reżim białoruski, ale także dać do zrozumienia Rosji, że chce się na poważnie powstrzymywać to agresywne działania rosyjskie. Co do NATO sytuacja jest podobna. Te procesy decyzyjne, niestety, dzisiaj w Sojuszu są po prostu bardzo skomplikowane. Sojusz, który liczy prawie 30 państw ma oczywiste problemy z szybkim reagowaniem na rozwój wydarzeń. To jest trochę taka ociężała maszyna, która pewno gdzieś tam zareaguje po pewnym czasie, kiedy tego typu konflikty będą coraz bardziej eskalować i te reakcje będą zawsze spóźnione. Jeżeli nie chcemy paść ofiarą takich szybkich, agresywnych działań rosyjskich, a taka jest dzisiaj doktryna rosyjska. Ona ma pełną świadomość tego, że przeciwnik po drugiej stronie nie jest w stanie szybko reagować, więc Rosjanie dążą do tworzenia szybkich faktów dokonanych, a później negocjacyjnego ich potwierdzania w takiej czy innej postaci, więc musimy być przygotowani na to, że będziemy stawiać czoła takim problemom, a one się nie skończą, niestety, w najbliższej przyszłości. Pewno jeszcze będą nieraz eskalować. Musimy sami przede wszystkim reagować na to twardo, stanowczo, skutecznie i dopiero później liczyć na to, że w którymś momencie zostaniemy wsparci w taki czy inny sposób. przede wszystkim przez NATO, ale bardziej pewno przez niektóre państwa NATO, takie jak Wielka Brytania, może Stany Zjednoczone, Turcja. Tutaj rzeczywiście szybciej uzyskamy jakiś efektywne możliwości.

Zobacz także

2022-01-07, godz. 06:05 Marek Gralik [wideo] Gościem „Rozmowy Dnia” był kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik. Rozmowa dotyczyła powrotu do szkół po okresie nauki zdalnej, a także z zmian w praw ... » więcej 2022-01-06, godz. 06:43 Ks. Mateusz Ziemlewski Gościem „Rozmowy Dnia” był ks. Mateusz Ziemlewski, kustosz Domu Polskiego w Bydgoszczy. O tradycjach święta znanego pod popularną nazwą Trzech Króli. Michał ... » więcej 2022-01-05, godz. 06:00 Grzegorz Napieralski Naszym gościem był poseł Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej, a rozmowa dotyczyła inflacji, podziałów na Lewicy i ewentualności wcześniejszych wybor ... » więcej 2022-01-04, godz. 06:45 Sławomir Sadowski Gościem Rozmowy dnia był dr Sławomir Sadowski, politolog z UKW w Bydgoszczy, a jej tematem polityczne perspektywy roku 2022. Michał Jędryka: Nowy rok, to lep ... » więcej 2022-01-03, godz. 04:30 Anna Jackowska W pierwszej w Nowym Roku Rozmowie Dnia przyjrzeliśmy się sytuacji na rynku pracy. Jaka jest aktualnie i jakie są perspektywy na najbliższe miesiące? Naszym go ... » więcej 2021-12-31, godz. 06:05 prof. Radosław Sojak Gościem „Rozmowy Dnia” był socjolog, prof. Radosław Sojak, z którym podsumowaliśmy kończący się 2021 rok i próbowaliśmy spojrzeć w przyszłość. Michał Jędryk ... » więcej 2021-12-30, godz. 06:00 Jakub Wiech Gościem Rozmowy Dnia był Jakub Wiech z portalu Energetyka 24. Jej tematy to rosnące ceny gazu i prądu oraz ich przyczyny, handel uprawnieniami do emisji C02 o ... » więcej 2021-12-29, godz. 04:46 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy dnia był szef Klubu Parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski, a rozmawialiśmy o ostatnich wydarzeniach politycznych, prezydenckim wecie do „ ... » więcej 2021-12-28, godz. 07:59 Patryk Tomaszewski Gościem Rozmowy Dnia był dr Patryk Tomaszewski - politolog z UMK w Toruniu. Rozmawialiśmy między innymi o prezydenckim wecie do ustawy o radiofonii i telewizj ... » więcej 2021-12-27, godz. 06:00 Grzegorz Kucharczyk Naszym rozmówcą był prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Polskiej Akademii Nauk. Rozmawialiśmy o Powstaniu Wielkopolskim i jego konsekwencjach. Michał Jędry ... » więcej
12345