Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Napoleona, Stelii
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Forum Rolnika 2022
2021-11-17, 06:05 Michał Jędryka

Marcin Sypniewski

Marcin Sypniewski/fot. archiwum
Marcin Sypniewski/fot. archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Marcin Sypniewski
Gościem Rozmowy Dnia był polityk Konfederacji Marcin Sypniewski, a rozmawialiśmy między innymi o wykluczeniu z obrad Sejmu posłów tego ugrupowania oraz o sytuacji na granicy białoruskiej.

Michał Jędryka: Posłowie Konfederacji zostali wykluczeni z obrad Sejmu za brak maseczek. To poważny problem czy niepoważny?

Marcin Sypniewski: Tu są dwa problemy. Pierwszy jest taki, że nakaz noszenia maseczek w Sejmie jest bezprawny i Koło Konfederacja zamówiło taką ekspertyzę w biurze analiz sejmowych, które zresztą podlega marszałek Witek. Ta ekspertyza jednoznacznie stwierdza, że nie ma podstaw prawnych do nakazu noszenia maseczek.
Natomiast z drugiej strony nasi posłowie protestowali przeciwko hipokryzji – dlatego, że kilka dni temu odbył się bankiet Narodowego Banku Polskiego, podczas którego tuzy z obozu rządowego siedzieli bez maseczek w zamkniętym pomieszczeniu, wśród nich premier Morawiecki i prezes NBP Adam Glapiński. Tak samo posłowie Lewicy, którzy wczoraj bili brawo, kiedy wykluczono posłów Konfederacji, organizowali niedawno kongres, podczas którego wszyscy byli bez maseczek. Jechali przedtem autokarami na marsze, na swój kongres - również bez maseczek. Jest to hipokryzja. Poseł Berkowicz zwrócił też uwagę, że po wykluczeniu z obrad poszedł do bufetu sejmowego, gdzie posłowie również są bez maseczek.

Problem polega na tym, czy zwykły człowiek rozumie o co w tym wszystkim chodzi? To co Pan tłumaczy jest dosyć skomplikowane i wyrafinowane, natomiast zwykły człowiek pyta: trzeba maseczkę nosić, czy nie?
- Ten nakaz i tak jest bezprawny. Jeżeli ktoś, kto nie nosi maseczki zostanie ukarany mandatem, a odmówi jego przyjęcia to ma duże szanse, żeby w sądzie wygrać.

Zdaje się, że już nie, od kiedy jest ustawa.
- Ta ustawa też nie jest doskonała, bo tam jest odesłanie do upoważnienia, a poza tym sądy powołują się na to, że nie ma wprowadzonego stanu wyjątkowego. Sytuacja jest niejednoznaczna i ludzie wygrywają takie sprawy. Natomiast nam też chodzi o to, że nikt nie bada skuteczności - nie zastanawia się nad tym, czy noszenie maseczek jest dobre, a ono przecież powoduje szereg różnych dolegliwości, również zdrowotnych dla ludzi, którzy mają na przykład problemy z układem oddechowym. (...)

Zobacz także

2022-07-29, godz. 06:05 Józef Łyczak Gościem „Rozmowy Dnia” był senator Józef Łyczak z PiS. Rozmawialiśmy o zakończonym w czwartek w naszym regionie wyjazdowym posiedzeniu senackich komisji… » więcej 2022-07-28, godz. 06:00 Patryk Mikołajewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Patryk Mikołajewski, burmistrz Koronowa. Rozmawialiśmy o zbliżającym się Jarmarku Cysterskim oraz najważniejszych dla miasta… » więcej 2022-07-27, godz. 06:00 Paulina Matysiak Gościem „Rozmowy Dnia” w Polskim Radiu PiK była Paulina Matysiak, posłanka Partii Razem. Dyskusja dotyczyła propozycji programowych Lewicy. Magdalena… » więcej 2022-07-26, godz. 06:00 Roman Guździoł Gościem Rozmowy Dnia był Roman Guździoł, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. Jej temat to bezpieczeństwo nad wodą. Marcin… » więcej 2022-07-25, godz. 06:05 Marcin Wroński Gościem „Rozmowy Dnia” był zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Rozmawiamy o kondycji branży rolno-spożywczej oraz o tym, czy rolnicy… » więcej 2022-07-22, godz. 04:52 Wojciech Polak Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Wojciech Polak, historyk z UMK w Toruniu. Rozmawialiśmy o polityce Niemiec wobec Polski w przeszłości i obecnie, a w… » więcej 2022-07-21, godz. 04:23 Paweł Skutecki Gościem „Rozmowy Dnia” był Paweł Skutecki, były poseł, obecnie działacz społeczny. Tematem powracająca sprawa żądania od Niemiec reparacji za straty… » więcej 2022-07-20, godz. 06:45 Piotr Kaleta Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Piotr Kaleta (Prawo i Sprawiedliwość). Czy „zakotwiczenie w Unii Europejskiej” może być receptą na inflację?… » więcej 2022-07-19, godz. 06:45 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Robert Kwiatkowski (PPS). Dyskutowaliśmy o różnych pomysłach polityki społecznej, pojawiających w trakcie swoistej… » więcej 2022-07-18, godz. 06:45 Mariusz Kałużny Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Mariusz Kałużny, a dyskutowaliśmy na temat przygotowanego przez Solidarną Polskę projektu ustawy dotyczącego ochrony… » więcej
12345