Sobota, 22 stycznia 2022 r.   Imieniny: Anastazego, Wincentego / Dzień Dziadka
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Nova
2021-11-17, 06:05 Michał Jędryka

Marcin Sypniewski

Marcin Sypniewski/fot. archiwum
Marcin Sypniewski/fot. archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Marcin Sypniewski
Gościem Rozmowy Dnia był polityk Konfederacji Marcin Sypniewski, a rozmawialiśmy między innymi o wykluczeniu z obrad Sejmu posłów tego ugrupowania oraz o sytuacji na granicy białoruskiej.

Michał Jędryka: Posłowie Konfederacji zostali wykluczeni z obrad Sejmu za brak maseczek. To poważny problem czy niepoważny?

Marcin Sypniewski: Tu są dwa problemy. Pierwszy jest taki, że nakaz noszenia maseczek w Sejmie jest bezprawny i Koło Konfederacja zamówiło taką ekspertyzę w biurze analiz sejmowych, które zresztą podlega marszałek Witek. Ta ekspertyza jednoznacznie stwierdza, że nie ma podstaw prawnych do nakazu noszenia maseczek.
Natomiast z drugiej strony nasi posłowie protestowali przeciwko hipokryzji – dlatego, że kilka dni temu odbył się bankiet Narodowego Banku Polskiego, podczas którego tuzy z obozu rządowego siedzieli bez maseczek w zamkniętym pomieszczeniu, wśród nich premier Morawiecki i prezes NBP Adam Glapiński. Tak samo posłowie Lewicy, którzy wczoraj bili brawo, kiedy wykluczono posłów Konfederacji, organizowali niedawno kongres, podczas którego wszyscy byli bez maseczek. Jechali przedtem autokarami na marsze, na swój kongres - również bez maseczek. Jest to hipokryzja. Poseł Berkowicz zwrócił też uwagę, że po wykluczeniu z obrad poszedł do bufetu sejmowego, gdzie posłowie również są bez maseczek.

Problem polega na tym, czy zwykły człowiek rozumie o co w tym wszystkim chodzi? To co Pan tłumaczy jest dosyć skomplikowane i wyrafinowane, natomiast zwykły człowiek pyta: trzeba maseczkę nosić, czy nie?
- Ten nakaz i tak jest bezprawny. Jeżeli ktoś, kto nie nosi maseczki zostanie ukarany mandatem, a odmówi jego przyjęcia to ma duże szanse, żeby w sądzie wygrać.

Zdaje się, że już nie, od kiedy jest ustawa.
- Ta ustawa też nie jest doskonała, bo tam jest odesłanie do upoważnienia, a poza tym sądy powołują się na to, że nie ma wprowadzonego stanu wyjątkowego. Sytuacja jest niejednoznaczna i ludzie wygrywają takie sprawy. Natomiast nam też chodzi o to, że nikt nie bada skuteczności - nie zastanawia się nad tym, czy noszenie maseczek jest dobre, a ono przecież powoduje szereg różnych dolegliwości, również zdrowotnych dla ludzi, którzy mają na przykład problemy z układem oddechowym. (...)

Zobacz także

2022-01-07, godz. 06:05 Marek Gralik [wideo] Gościem „Rozmowy Dnia” był kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik. Rozmowa dotyczyła powrotu do szkół po okresie nauki zdalnej, a także z zmian w praw ... » więcej 2022-01-06, godz. 06:43 Ks. Mateusz Ziemlewski Gościem „Rozmowy Dnia” był ks. Mateusz Ziemlewski, kustosz Domu Polskiego w Bydgoszczy. O tradycjach święta znanego pod popularną nazwą Trzech Króli. Michał ... » więcej 2022-01-05, godz. 06:00 Grzegorz Napieralski Naszym gościem był poseł Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej, a rozmowa dotyczyła inflacji, podziałów na Lewicy i ewentualności wcześniejszych wybor ... » więcej 2022-01-04, godz. 06:45 Sławomir Sadowski Gościem Rozmowy dnia był dr Sławomir Sadowski, politolog z UKW w Bydgoszczy, a jej tematem polityczne perspektywy roku 2022. Michał Jędryka: Nowy rok, to lep ... » więcej 2022-01-03, godz. 04:30 Anna Jackowska W pierwszej w Nowym Roku Rozmowie Dnia przyjrzeliśmy się sytuacji na rynku pracy. Jaka jest aktualnie i jakie są perspektywy na najbliższe miesiące? Naszym go ... » więcej 2021-12-31, godz. 06:05 prof. Radosław Sojak Gościem „Rozmowy Dnia” był socjolog, prof. Radosław Sojak, z którym podsumowaliśmy kończący się 2021 rok i próbowaliśmy spojrzeć w przyszłość. Michał Jędryk ... » więcej 2021-12-30, godz. 06:00 Jakub Wiech Gościem Rozmowy Dnia był Jakub Wiech z portalu Energetyka 24. Jej tematy to rosnące ceny gazu i prądu oraz ich przyczyny, handel uprawnieniami do emisji C02 o ... » więcej 2021-12-29, godz. 04:46 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy dnia był szef Klubu Parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski, a rozmawialiśmy o ostatnich wydarzeniach politycznych, prezydenckim wecie do „ ... » więcej 2021-12-28, godz. 07:59 Patryk Tomaszewski Gościem Rozmowy Dnia był dr Patryk Tomaszewski - politolog z UMK w Toruniu. Rozmawialiśmy między innymi o prezydenckim wecie do ustawy o radiofonii i telewizj ... » więcej 2021-12-27, godz. 06:00 Grzegorz Kucharczyk Naszym rozmówcą był prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Polskiej Akademii Nauk. Rozmawialiśmy o Powstaniu Wielkopolskim i jego konsekwencjach. Michał Jędry ... » więcej
12345