Wtorek, 07 grudnia 2021 r.   Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
ogłoszenie własne wydawcy
2021-10-06, 03:31 Redakcja

Karol Karski

Karol Karski
Karol Karski
Rozmowa Dnia - Karol Karski
Gościem Rozmowy Dnia był europoseł, prof. Karol Karski, a rozmawialiśmy o posiedzeniu Parlamentu Europejskiego poświęconemu sytuacji na granicy z Białorusią.

Magdalena Ogórek: To chyba musiało się tak skończyć. Wczoraj następująca sytuacja w programie „Kropka nad i” Moniki Olejnik, która ubolewała bardzo mocno nad uchodźcami, jak to określiła, „topiącymi się na bagnach”. Profesor Krzysztof Simon natychmiast jej odpowiedział: „To dlaczego idą przez bagna, niech idą przejściem granicznym”. Profesor wyraził chyba to, czego nie rozumie cała opozycja, że są procedury, punkty. Ten wczorajszy fragment programu jest dziś hitem sieci, ale chyba wszystko do tego się sprowadza: dlaczego nie zgłaszają się na przejścia graniczne, jeśli chcą azylu?

Karol Karski: Odpowiedź jest bardzo prosta - osoby, które są nielegalnymi imigrantami nie idą na przejście graniczne, unikają spotkania z patrolami polskiej straży granicznej nie dlatego, że nie chcą otrzymać w Unii Europejskiej statutu uchodźczego, tylko dlatego, że chcą go otrzymać nie w Polsce, a w Niemczech. Gdyby przyszły na granicę, zostałyby zarejestrowane w Polsce, w pierwszym państwie członkowskim Unii, do którego się dostały i wtedy te wszystkie procedury odbyłyby się w Polsce. Następnie, ponieważ większość z nich nie posiada prawa do azylu, bo nie jest uchodźcami, a migrantami ekonomicznymi w większości, wówczas zostaliby wydaleni. Gdyby jednak przedostali się z Polski do Niemiec, czy do innych krajów członkowskich, to te państwa odstawiłyby ich do Polski - jako do pierwszego państwa, na terenie którego zostali zarejestrowani.

Imigranci idą różnymi ścieżkami, szlakami nie dlatego, że chcą w jakiś sposób szczególny dostać się na terytorium państwa polskiego i boją się, że za chwilę zostaną przez polską straż graniczną wydaleni. Idą dlatego, że zetknięcie się z polskim systemem rejestracji kandydatów na uchodźców jest ich wielką przegraną. Wielu z nich jest zainteresowana spotkaniem z polską strażą graniczną i zgadzają się na natychmiastowe opuszczenie terytorium polskiego, niestety, potem jeszcze raz próbują, robią to wielokrotnie. Oni nie chcą tutaj być, nie chcą być zarejestrowani w Polsce jako osoby, które przekroczyły polską granicę. Chcą, jeśli nie od razu to przynajmniej potencjalnie, kiedyś tam w przyszłości, zarejestrować się w Niemczech i korzystać z dobrodziejstw niemieckiego systemu opieki społecznej. No to nakładają się działania reżimu Aleksandra Łukaszenki, który ludzi traktuje w sposób bardzo instrumentalny, przedmiotowy. Te działania wręcz mogą być kwalifikowane jako handel ludźmi. W grę wchodzą olbrzymie pieniądze, także różnego rodzaju podmioty pośredniczące przekazują sobie znaczące kwoty pochodzące od tych ludzi, więc tutaj też mamy do czynienia z kwalifikacjami z zakresu międzynarodowego prawa karnego dla oceny tego, co robi Aleksander Łukaszenka (...).

Zobacz także

2021-11-23, godz. 06:00 Agnieszka Bryc Gościem Rozmowy Dnia PR PiK była dr Agnieszka Bryc, politolog z UMK w Toruniu. A jej tematem sytuacja międzynarodowa związana z kryzysem na polsko-białoruskie ... » więcej 2021-11-22, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był europoseł Kosma Złotowski, z którym rozmawialiśmy o projekcie oczyszczenia Bałtyku oraz o sytuacji na wschodniej ... » więcej 2021-11-19, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Grzegorz Górski, rektor Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu. Rozmowa o sytuacji w Unii Europejskiej w kontekście tego, co dzie ... » więcej 2021-11-18, godz. 06:00 Jacek Warczygłowa Gościem Rozmowy Dnia był Jacek Warczygłowa, współprzewodniczący Nowej Lewicy, która na niedawnym kongresie regionalnym powstała z połączenia SLD i Wiosny. A j ... » więcej 2021-11-17, godz. 06:05 Marcin Sypniewski Gościem Rozmowy Dnia był polityk Konfederacji Marcin Sypniewski, a rozmawialiśmy między innymi o wykluczeniu z obrad Sejmu posłów tego ugrupowania oraz o sytu ... » więcej 2021-11-16, godz. 06:10 Mariusz Kałużny Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy między innymi o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Michał Jędry ... » więcej 2021-11-15, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Bartosz Kownacki, a jej tematem - sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Michał Jędryka: Od miesięcy mamy kryzys na gran ... » więcej 2021-11-12, godz. 06:00 Jan Wiśniewski Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Jan Wiśniewski z Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu. Tematem sytuacja na polsko-białoruskiej granicy i możliwe sposoby roz ... » więcej 2021-11-11, godz. 06:00 Dominik Potocki Gościem Rozmowy Dnia był ppłk Dominik Potocki ze służby mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Temat rozmowy to Dzień Szacunku dla Munduru. Michał ... » więcej 2021-11-10, godz. 06:05 Ryszard Czarnecki Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Ryszard Czarnecki, a rozmowa dotyczyła sytuacji na granicy wschodniej i ewentualnej pomocy w tej sprawie dla Polski ze st ... » więcej
12345