Wtorek, 07 grudnia 2021 r.   Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
ogłoszenie własne wydawcy
2021-09-30, 03:46 Redakcja

Sławomir Mentzen

Sławomir Mentzen
Sławomir Mentzen
Polskie Radio PiK - Rozmowa dnia - Sławomir Mentzen
Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Sławomir Mentzen - ekonomista, przedsiębiorca i polityk Konfederacji, a rozmawialiśmy o stanie wyjątkowym na wschodniej granicy oraz o propozycjach „Polskiego Ładu”.

Michał Jędryka: Jest jedna sprawa, w której Konfederacja zgadza się z rządem i go popiera. To jest sytuacja na naszej wschodniej granicy i o to chcę zapytać w pierwszej kolejności. Czy rzeczywiście nie ma innej metody jak stan wyjątkowy, jeśli chodzi o utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na granicy z Białorusią?

Sławomir Mentzen: Wszystko zależy od skali zagrożenia, ale wiele wskazuje na to, że po stronie białoruskiej mamy dziesiątki tysięcy nielegalnych imigrantów, którzy próbują przekroczyć naszą granicę i są w tym wspierani przez państwo białoruskie, przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Są przewożeni z samolotami do Mińska, kilka dni oglądają sobie stolicę, następnie są przewożeni na granicę. Jest to ewidentnie inspirowane przez Łukaszenkę i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa polskiego. Wszystko wskazuje na to, że bez stanu wyjątkowego utrzymanie porządku na naszej granicy byłoby znacznie trudniejsze (...).

Rząd wdraża reformę podatkową w ramach programu „Polski Ład”. Pan jest bardzo ostrym krytykiem tej reformy. Czy zasadniczym elementem tej krytyki jest sama zasada zwiększenia podatkowej progresji czy może coś innego?

Przyczyn jest kilka. Pierwsza to forma wprowadzenia tych zmian. Do Sejmu trafił projekt, który wraz z uzasadnieniem ma 700 stron. To nie jest beletrystyka, to są ciężkie, skomplikowane przepisy podatkowe. W tym momencie nikt nie jest w stanie ocenić wszystkich skutków przegłosowania tych zmian podatkowych. One bardzo często mają bardzo daleko idące konsekwencje, które weszły by w życie już od stycznia. Życie gospodarcze jest skomplikowane i przedsiębiorcy nie powinni być z dnia na dzień zaskakiwani tak daleko idącymi zmianami, więc nie podoba mi się forma oraz termin. To raz. Po drugie wielu przedsiębiorców po okresie lockdownów jest bardzo osłabionych i firmy miały znacznie mniejsze przychody i dochody i w momencie, w którym należałoby im pomóc odbić się od dna, do którego zostali sprowadzeni, zwiększa się im opodatkowanie. Wydaje mi się to niewłaściwe, więc ten termin również nie jest najszczęśliwszy. No i trzecia rzecz. To nie jest tak, że „Nowy Ład” zwiększy progresję podatkową. On wbrew pozorom zwiększy podatki, ale tylko i wyłącznie dla klasy średniej, dla najlepiej zarabiających ludzi na etatach, dla specjalistów, ekspertów, dla mikroprzedsiębiorców, ale już dla osób zarabiających trochę więcej, dla ludzi zarabiających setki tysięcy rocznie, może nawet miliony, „Nowy Ład” sprawi, że oni będą płacić niższe podatki. Takie są te przepisy. Przeczytałem projekt „Nowego Ładu” i widzę już wiele możliwości obniżenia podatków. Ja na przykład w przyszłym roku będę płacił niższe podatki niż obecnie, dzięki właśnie „Nowemu Ładowi”, więc o ile bym jeszcze rozumiał, chociaż się nie zgadzał z tym żeby najlepiej zarabiający płacili więcej niż najmniej zarabiający, o tyle zupełnie nie rozumiem koncepcji, żeby mało zarabiający płacili mniej, potem średnio zarabiający więcej i najlepiej zarabiający znowu mniej. Tego do końca nie rozumiem. Wydaje mi się to po prostu dziwne (...).

Zobacz także

2021-11-23, godz. 06:00 Agnieszka Bryc Gościem Rozmowy Dnia PR PiK była dr Agnieszka Bryc, politolog z UMK w Toruniu. A jej tematem sytuacja międzynarodowa związana z kryzysem na polsko-białoruskie ... » więcej 2021-11-22, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był europoseł Kosma Złotowski, z którym rozmawialiśmy o projekcie oczyszczenia Bałtyku oraz o sytuacji na wschodniej ... » więcej 2021-11-19, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Grzegorz Górski, rektor Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu. Rozmowa o sytuacji w Unii Europejskiej w kontekście tego, co dzie ... » więcej 2021-11-18, godz. 06:00 Jacek Warczygłowa Gościem Rozmowy Dnia był Jacek Warczygłowa, współprzewodniczący Nowej Lewicy, która na niedawnym kongresie regionalnym powstała z połączenia SLD i Wiosny. A j ... » więcej 2021-11-17, godz. 06:05 Marcin Sypniewski Gościem Rozmowy Dnia był polityk Konfederacji Marcin Sypniewski, a rozmawialiśmy między innymi o wykluczeniu z obrad Sejmu posłów tego ugrupowania oraz o sytu ... » więcej 2021-11-16, godz. 06:10 Mariusz Kałużny Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy między innymi o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Michał Jędry ... » więcej 2021-11-15, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Bartosz Kownacki, a jej tematem - sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Michał Jędryka: Od miesięcy mamy kryzys na gran ... » więcej 2021-11-12, godz. 06:00 Jan Wiśniewski Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Jan Wiśniewski z Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu. Tematem sytuacja na polsko-białoruskiej granicy i możliwe sposoby roz ... » więcej 2021-11-11, godz. 06:00 Dominik Potocki Gościem Rozmowy Dnia był ppłk Dominik Potocki ze służby mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Temat rozmowy to Dzień Szacunku dla Munduru. Michał ... » więcej 2021-11-10, godz. 06:05 Ryszard Czarnecki Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Ryszard Czarnecki, a rozmowa dotyczyła sytuacji na granicy wschodniej i ewentualnej pomocy w tej sprawie dla Polski ze st ... » więcej
12345